Képesek voltak szétfeszíteni a határokat, kitörtek a sport keretei közül, kulturális és/vagy társadalmi ikonná is váltak lenyűgöző sportteljesítményeikkel és azok mellett. A párizsi olimpián is lesznek szupersztárok, ikonikus, történelmi alakok. Hangolódásképp jöjjön 10 hatalmas csillag a 16 éves törékeny gördeszkástól kezdve a 40 éves, Herkules alkatú kosárlabdázóig.
A párizsi olimpia a hivatalos megnyitó előtt két nappal, már szerdán, azaz ma elkezdődik bizonyos versenyekkel. Pénteken aztán egy három és fél órásra tervezett showműsor keretében a Szajna hat kilométeres szakaszán 85 hajó szállítja majd a világ legnagyobb csúcssportolóit, és ismét felgyullad a láng.
Márpedig a párizsi olimpia 10 714 sportolója között akad néhány fáklyaként lángoló, korszakos csillag.
Olyanok, akik egyrészt saját sportágukban minden idők legnagyobbjai közé tartoznak, másrészt pedig képesek voltak szétfeszíteni a határokat, kitörtek a sport keretei közül, kulturális és/vagy társadalmi ikonná is váltak.
Nehéz volt közülük kiválasztani tízet, de sikerült! Azt persze fontos leszögezni, hogy ez nem egy toplista, ők nem a „Legnagyobbak”, mert egy bizonyos szint felett ennek a jelzőnek már nincs értelme. Úgyhogy nevezzük őket a párizsi olimpia 10 óriási sztárjának, akiktől érdemes tanulni, akikből érdemes erőt meríteni. Jöjjenek tehát a példaképek!
Simone Biles – torna
Huszonháromszoros világbajnok, négyszeres olimpiai bajnok, akit minden idők egyik legnagyszerűbb és legsokoldalúbb tornászának tartanak. Párizsba is aranyesélyesként utazik az amerikai versenyző, de nem csak ezért vetül rá extrém figyelem.
A Covid miatt egy évvel elhalasztott tokiói olimpia közben, a selejtezők után jelentette be a nyilvánosság előtt, hogy mentális problémákkal küzd, ezért vissza is lépett több versenyszámtól. Ez értelemszerűen óriási visszhangot keltett, hiszen az ilyen problémákkal sokáig nem volt divat a nagyvilág elé állni.
Akadtak, akik emiatt megrótták, gyávának kiáltották ki. Ám rengetegen voltak, akik támogatásukról biztosították. Ezzel a lépésével ugyanis sokakat arra bátorított, hogy vállalják fel mentális betegségeiket, mert az egyszerűen nem szégyen.
Később kiderült, hogy korábban őt is szexuálisan zaklatta Larry Nassar amerikai sportorvos, akinek olimpiai előtti pere alaposan feltépte a sebeket az Egyesült Államokban, és ez is közre játszhatott Biles összeomlásában.
Minden idők legnagyobb tornásza 27 évesen már idősnek számít, de Párizsban bebizonyíthatja, hogy harminchoz közeli sportolóknak is lehet keresnivalója a torna világában, amivel újabb korlátokat dönthet le.
Rafael Nadal – tenisz
Rafa, a Salak Királya a tenisz egyetemes történetének egyik legnagyobb alakja. 2001-óta tart profi pályafutása, 22 Grand Slam győzelmet szerzett, 2008-ban egyéniben, 2016-ban párosban lett olimpiai bajnok. Ezzel Andre Agassi mellett a másik teniszező, akinek összejött a Carrier Golden Slam, azaz diadalmaskodott mind a négy Grand Slam-tornán, és emellett egyéni olimpiai aranyérem birtokosa is.
A 2008-as pekingi olimpián aratott diadalával egyébként történelmet írt, hiszen korábban egy férfi sem tudott győzni ugyanazon évben a Roland Garroson, Wimbledonban és az olimpián. Rendkívül fizikális játékával új fejezetet nyitott a tenisz történetében, híres kitartásáról és elképesztő küzdőszelleméről.
Régóta komoly sérülésekkel küzd, emiatt a számára hazai pályának számító Roland Garroson idén idő előtt búcsúzott.
Sokan biztosra veszik, hogy a párizsi olimpia lesz az utolsó komoly versenye a visszavonulása előtt.
Rafael Nadal egy két lábon járó legenda, aki 38 évesen, még egyszer utoljára, minden erejét összeszedve a csúcsra érhet Párizsban.
Sky Brown – gördeszka & szörf
Hölgyeim és uraim, íme a Z Generáció ikonja! Sky Brown még mindig csak 16 (igen, tizenhat) éves, de már most az egyik legnagyobb csillagnak számít. Egy új kor gyermeke, akinek nincs szüksége edzőre, mert YouTube videókból tanulja a trükköket. Aki Instán gyűjti a rajongókat, aki 10 éves korában lett a világ legfiatalabb profi deszkása, és aki három évvel ezelőtt már bronzérmet szerzett az olimpián.
Idén pedig a brit küldöttség nagy reménysége, akinek komoly esélye van arra, hogy gördeszkában és szörfben is aranyat nyerjen. Ezt jól bizonyítja, hogy tavaly világbajnok lett, ezzel megszerezve Nagy-Britannia első ilyen címét.
Egészen döbbenetes karrier ez egy olyan lánytól, aki abban az évben született, amikor Szilágyi Áron behúzta az első olimpiai aranyát. Elhivatottságát jól mutatja, hogy 2020-ban egy elszámított ugrást követően súlyos koponyasérülést szenvedett. Ám egy évvel később már a legfontosabb extrém sport rendezvényen, az X Games-en már behúzta az első helyet.
Eliud Kipchoge – atlétika
A pályafutását terepfutóként és középtávfutóként kezdő Kipchoge arra készül, hogy Párizsban sorozatban harmadik olimpiai aranyát is megnyerje a maratoni számban. Erre pedig korábban még senki sem volt képes.
De Kipchoge már korábban is arany betűkkel írta be magát az atlétika gigantikus históriás könyvébe: 2019-ben a világon elsőként két órán belül teljesítette a maratoni távot 1:59:40-es idővel.
Az 1984-ben született futó meg van győződve arról, hogy ismét van esélye megszerezni az aranyérmet annak ellenére, hogy a világbajnokságon csak tizedik lett. Úgyhogy a benne van a pakliban, hogy augusztus 10-én újabb csodát látunk Párizsban.
Marta Vieira da Silva – labdarúgás
Egészen döbbenetesen módon hatodik olimpiájára készül a női foci történetének egyik legnagyobb alakja, akit az egész világ csak úgy ismer: Marta. A hazájában ráaggatott „Szoknyás Pelé” becenév mindent elárul arról, hogy mennyire tisztelik és becsülik Brazíliában a játékost, aki már 18 éves korában, a 2004-es athéni olimpián a válogatott egyik legfontosabb figurájának számított.
Elképesztő technikájával, sebességével, gondolkodásmódjával és cseleivel új színt hozott a női labdarúgásba, amely az ő személyes hatására is rengeteget változott az elmúlt két évtizedben.
Tizenhét gólt rúgott a világbajnokságokon, nála többet senki – sem nő, sem férfi – nem szerzett a legfontosabb foci tornán.
184 válogatott fellépése során 119 gólnál jár, amellyel brazil színekben abszolút csúcstartónak számít. 2006 és 2010 között zsinórban ötször választották az év játékosának, és egészen döbbenetes módon ezt a címet 2018-ban is elnyerte. Igen, 32 évesen, amikor sok játékos már visszavonul a profi sporttól.
Hatalmas trófeagyűjteményéből az olimpiai bajnoki cím még hiányzik, és nagyon bízik benne, hogy ezt Párizsban végre megszerezheti. Korábban már egyszer visszavonult, így jó eséllyel az olimpia lesz nemzetközi sportpályafutásának utolsó nagy eseménye.
Szilágyi Áron – vívás
Ha van valaki, akit nem kell különösebben bemutatni a magyar közönségnek, az Szilágyi Áron. A magyar sport szerencsére számos Élő Legendával büszkélkedhet, és az egyikük biztosan ő. Elsőként férfi kard egyéni versenyszámban három egymást követő olimpián is aranyérmet szerzett. Emellett háromszoros világ- és Európa-bajnoki címmel is büszkélkedhet.
A friss eredményei alapján pedig van esély arra is, hogy az idei olimpián is felállhasson a dobogó legmagasabb fokára.
És Szilágyi Áron tökéletes bizonyítéka annak, amikor valaki nem csak sportolóként válik példaképpé. Rendkívül intelligens, fókuszál a mentális egészségre, és a társadalmi felelősségvállalás terén nyújtott munkássága is példaértékű. 2017 óta az Új Európa Alapítvány jószolgálati nagykövete, 2021-ben elvállalta a Nemzeti Tehetség Program jószolgálati nagyköveti felkérését. 2022-ben pedig társadalmi elnöke lett a Magyar Élsportolók Érdekvédelmi Fórumának.
Felejthetetlen pillanat volt, amikor a 2012-es olimpiai döntőben kiélezett pillanatban ápolta ellenfelét, az olasz Occhiuzzit. Ám ez sem zökkentette ki, és néhány pillanattal később megnyerte a versenyt.
Shelly-Ann Fraser-Pryce – atlétika
A jamaicai sprintkirálynő csodálatos és egyedülálló pályafutását zárja le Párizsban. Minden idők egyik legnagyobb sprintere azt már korábban bejelentette, hogy ez lesz az utolsó versenye. Ez lesz tehát Shelly-Ann Fraser-Pryce ötödik és egyben utolsó olimpiája.
Háromszoros olimpiai bajnok, tizenegyszeres világbajnok, és egy olyan ikon, aki generációk számára szolgált példaképül. Bebizonyította, hogy jamaicai női futóként is lehet esélye a sokkal jobb körülmények között készülő amerikai (USA) versenyzők ellen.
37 évesen nem tartozik az esélyesek közé, ennyi idősen már nem szoktak ebben a számban olimpiai aranyat nyerni, de az ő esetében bármi megtörténhet.
Ő lett az első karibi nő, aki olimpiai aranyérmet nyert a királykategóriában, és tevékenyen hozzájárult a jamaicai sprint aranykorának beköszöntéhez.
Mikkel Hansen – kézilabda
A férfi kézilabdázás történetének egyik legnagyobb ikonja is Párizsra időzítette a búcsúját. Egy húsz éves, sikerekben gazdag karrier megkoronázásaként a dán Mikkel Hansen aranyéremmel a nyakában vonulna le mindörökre a pályáról.
Egymás után háromszor nyert világbajnokságot, és van már egy olimpiai aranya a 2016-os riói olimpiáról. Többször lett a világbajnokságok gólkirálya, és háromszor választották az év legjobb játékosának is, ami szintén kivételes klasszisát bizonyítja.
A tokiói olimpián ugyan Dánia ezüstérmet szerzett, de Mikkel Hansen ihletett formában játszott. 61 találattal lett gólkirály, amivel meg is döntötte a rekordot:
soha még egyetlen férfi sem szerzett ennyi gólt egy olimpián.
Összesen 165, olimpián szerzett góljával is az abszolút csúcstartónak számít. Egy olyan városban fogja abbahagyni a profi kézilabdázást, amely egyébkén is a szíve csücskének számít, hiszen egy évtizeden át erősítette a Paris St Germain csapatát.
Emma McKeon – úszás
Ausztrália egy igazi úszónemzet, amelynek olyan sportolókat köszönhet a világ, mint például Ian Thorpe. Na, vele áll holtversenyben az első helyen az olimpiai aranyak terén Emma McKeon, aki a 2016-os riói olimpián tette le névjegyét egy első hellyel, és aki a 2021-ben megrendezett tokiói olimpián négyszer állhatott fel a dobogó tetejére.
Emellett még három bronzérmet is szerzett, amivel világcsúcstartóvá vált, hiszen holtversenyben egyike azoknak, akik egy olimpián a legtöbb érmet nyerték.
A 29 éves McKeon már korábban bejelentette, hogy a párizsi játékok után visszavonul. Így ez lesz az utolsó alkalom, hogy vízbe száll komoly nemzetközi eseményen.
Ezzel egy korszak véget ér a női gyorsúszásban, és jó esély van rá, hogy Emma McKeon győzelemmel búcsúzik.
Ezzel pedig értelemszerűen egyedül tartaná a rekordot az ausztrálok között a 29 éves sportoló.
LeBron James
A kétszeres olimpiai bajnok kosarassztár, LeBron James lesz az amerikai küldöttség férfi zászlóvivője a párizsi játékok pénteki nyitóünnepségén. Az Egyesült Államok ezúttal is Dream Teammel, azaz álomcsapattal vesz részt az olimpia kosárlabda küzdelmeiben. Számos sztárt felvonultat a brigád, de a legnagyobb csillag minden kétséget kizáróan King James, azaz LeBron James.
Ő az NBA pontkirálya, azaz a legtöbb pontot szerezte a világ legerősebb bajnokságában, amióta világ a világ. Négyszeres NBA bajnok, négyszer választották a döntő legértékesebb játékosának, húszszoros All Star válogatott. De nem is ez a legnagyobb dolog talán, hiszen ő az, aki egyáltalán versenybe szállhat a legendás Michael Jordannel a Minden Idők Legnagyobb Kosárlabdázója titulusért vívott versenyeben. Ennél többet pedig nem kell és nem is lehet mondani.
Nem is kérdés tehát, hogy LeBron James a párizsi olimpia egyik leghatalmasabb sztárja. James a negyedik olimpiájára készül, 2004-ben bronzzal, 2008-ban és 2012-ben pedig aranyéremmel tért haza. Jelenlegi formájáról sokat elárul, hogy szombaton a Dél-Szudán elleni tesztmeccsen az amerikaiak az ő nyolc másodperccel a vége előtt dobott kosarával győztek 101–100-ra Londonban.
LeBron olyan elképesztő géniusz, aki még 39 évesen is képes arra meccseket döntsön el. Aki döbbenetes mennyiségű pénzt keresett élete során, és aki az elmúlt 25 évben a saját képére formálta a világ egyik legnagyobb sport bizniszét.
ITT A LEGÉRTÉKESEBB MAGYAR SPORTOLÓK LISTÁJA
Feljöttek a focisták, fájóan hiányoznak a női kézisek vagy a kajak-kenu, de immár két sportolót ad a 25 legértékesebb közé az országúti bringa. A Forbes idén is, immár 8. alkalommal állította össze a legértékesebb sportolók listáját azt vizsgálva, az elmúlt négy évben nemzetközi eredményeket elért, aktív magyar sportolók közül ki az, aki a leginkább tud olyan énmárkát építeni, amivel plusz bevételeket képes generálni.
A 25 LEGÉRTÉKESEBB MAGYAR SPORTOLÓ TELJES LISTÁJA ITT >>>