A „saját hang” fizikai és szimbolikus jelentése mélyen összefonódik. Palya Bea zenész, előadó, coach, a Forbes Makers trénere arról, hogyan használjuk a saját hangunkat, hogy elérjük a céljainkat.
FORBES MAKERS – DEFINIÁLD ÚJRA ÖNMAGAD!
Bea december 5-én tart egy egésznapos workshopot a Forbes Makers-en. Részletes program és témák itt.
A tanítványaim a fizikai hanghoz kapcsolódóan ilyesmi problémákkal szoktak megkeresni: „nem úgy szól hangom, ahogy szeretném, főleg, ha nagy a tét”, „berekedek, ha a (férfi) főnökömnek prezentálok”, „alulmaradok a férjemmel való verbális vitákban”, „nem tudom kimondani, amit akarok”, „gyakran elhalkulok, elnémulok” vagy „az egész napos meetingeken a beszédben elfáradok.
Mindez a saját hangunk megtalálásának önismereti rétegéhez vezet. A „saját hang” fizikai és szimbolikus jelentése mélyen összefonódik.
De mit lehet konkrétan csinálni a fenti problémák megoldására?
Íme öt gyakorlat, amely által a saját hangodat tudatosabban használhatod, és nemcsak fejből, hanem teljes testedből adhatsz hangot. Ha így beszélsz, könnyebben eléred, amit szeretnél. Sőt, közben az energiaszinted is növekszik, és a hangadás szabadság-élménnyé válik!
1. Nyisd ki a szád
Miért? Mert, ha kinyitod a szád, kijön rajta a hang! A hangoddal, a szavaiddal pedig teremteni tudsz. Amilyen egyszerű ezt mondani, annyira bonyolult megcsinálni. És megvan rá az okunk! De most játszunk! Indítsuk ezt a dolgot testből: elég csak arra gondolnod, hogy a szokásoshoz képest duplázd meg az ajkaid nyitását, főleg a felső ajkaidat mozgasd sokkal jobban. Akkor is, ha először ez nagyon furcsa, akkor is, ha van benne valami idegen. Ne aggódj, a Táncoló ajkak gyakorlatsorom segít ebben (csináljuk majd a Makers workshopon is: egy sor vicces, ám nagyon hatékony szájtorna, azért, hogy az ajkaid kiengedjék a testedből a szót).
2. Melegítsd be minden reggel a hangodat
Az edzőteremben sem kezdesz hozzá egy gyakorlatnak bemelegítés nélkül. Nem fognak jól működni az ízmaid, megnő a sérülés veszélye. Ugyanígy a hangadás, a beszéd is mozgások sorozata.
A hangunkat egész nap használjuk, mégis, kevés embert ismerek, aki reggelente bemelegíti ezeket az izmokat.
Legyél te kivétel! Nincs időd? Értem! Mondok három helyet, ahol már kora reggel elkezdheted ezt: reggeli zuhany, vezetés, mosdó.
Tátoghatsz, hümmöghetsz kedvedre, és még csak plusz idő sem kell hozzá. Csinálhatod a Ló-Alma-Méz gyakorlatsort, a tanítványaim kedvencét. Ló-mód berreghetsz, majd betehetsz a szádba egy képzeletbeli almát egészben, vagy egy képzeletbeli nagy üveg mézet magadra öntve ellazíthatsz minden szervet, ami a hangadáshoz kell! Rövid időn belül hallani fogod a különbséget.
3. Minden beszéd olyan, mint egy dal
Bármikor, amikor és hangot adsz, egy rövid „Jó napot!”-tól egy fajsúlyos prezentációig, a hangoddal teremtessz. Az ajkaid közt kibújik egy hangsorozat, pont, mint egy dalnál! A beszédre is érvényesek a hangadás alapvető törvényei. Sőt nagyon sok hasznos dolgot alkalmazhatsz a zenéből! Írtam egy rövid kis verset, hogy tudatosítsd magadban a hang építő elemeit. Nézd csak:
Gyors és lassú – TEMPÓ
Magas és mély HANGMAGASSÁG
Halk és hangos HANGERŐ
Lágy és kemény HANGSZÍN
Csend és hang A SZÜNET
Hang és csend (ISMÉTLÉS)
Dallamos beszéd DALLAMOSSÁG (BESZÉDRE)
Vagy monoton a trend MONOTONITÁS (BESZÉDRE)
És most mondd el úgy a napodat, hogy használod ezeket. Valahol az ének és a beszéd közti sweet spotban találod majd magad. Kodály is elismerően bólintana erre, hisz az ének és a beszéd közti, ún. recitatív műfajokat ő is szerette. Talán furcsa, színházias lesz elsőre. Lehet. Játssz tovább! Az is biztos, hogy ez a gyakorlat kivisz a fejedből, hiszen a hangadást, a beszédet az énekléshez közelíted. És ez elvezet a következő ötlethez.
4. Beszélj a testedből
Tudtad, hogy két másodperc alatt eldönti a hallgatód, hogy bízik-e benned, vagy sem?
You’ve got me at Hello
– mondja az angol. Igen, ennyire rövid időd van a hangoddal a beszélgetőtársad, vezetőd, beosztottad, vagy a közönség bizalmát elnyerni. A hangod zsigeri szinten hat – vagy nem hat. De hogy kell csinálni, hogy hasson? Hát érezni kell hozzá a saját zsigereidet, a saját testedet! Pillanatról-pillanatra. A tested, hangod dallama, zenéje, az általa kifejezett érzelmek sokkal fontosabbak, mint a szavaid tartalma, jelentése.
Jó, ha tudatosítod, hogy a beszéd nem fejtől-fejig akció, ahol információt cserélünk. Nem, ez egy teljestestes kapcsolat, egy mély emberi találkozás, akkor is, ha nem vagy tudatában. Akkor is, ha ez egy rövid párbeszéd, akkor is, ha egy előadás egy zsúfolt konferenciateremben, vagy egy feszültségtől terhelt meetingen.
5. Adj hangot a nőiséged legfontosabb testrészéből
Rengeteget dolgozom női vezetőkkel. Gyakori a kérdés: hogyan lehet még több erő bennem? Hogyan csüngnek tényleg az ajkaimon, ha előadok egy zsúfolt teremben? És hogyan nem leszek utána hullafáradt? És mi van, ha ott vannak nagy apa figurák mellettem, akik árgus szemekkel néznek vagy fejcsóválva hallgatnak? Az extrovertált emberek gyakran felnyomják az energiát ilyenkor, és aztán nagyon fáradtak lesznek, rosszabb esetben kiégnek az évek során.
Itt jön be a nőiség ereje. Menj el oda gondolatban a testeden belül, ahol a legtöbb életmag van.
Használd ezt az öt hang-eszközt bátran, és érzékelni fogod a változást! Jobban fog hatni a hangod, mert a teljes testedből beszélsz, és a hangadás tényleg szabadság-élménnyé válhat! Ám természetesen itt csak egy cseppet mutattam meg az óceánnyi tananyagból.