Térdig gázolunk az AI-forradalomban, de valójában sokkal kevesebb az újdonság, mint ahogyan azt sokan gondoljuk. Orosz Gergely rendet tett a fejekben.
Orosz Gergely írja a világ egyik legolvasottabb tech hírlevelét, a The Pragmatic Engineert (kalandos életútját itt írtuk meg). Ő volt az egyik kiemelt előadója a 10 éve indult Craft IT-konferenciának. Elmentünk megnézni az előadását, íme a legfontosabb gondolatok.
1. Sosem látott folyamatoknak vagyunk a szemtanúi?
Nem. Látunk folyamatokat, amiket jól tud detektálni, sok cég hasonló ütemben és módon fejlődik, mint például a dotcom felfutás vagy a 2008 körüli okostelefon és felhőalapú számítástechnikai (cloud computing) forradalomban.
Small teams go big fast.
Azaz: a kis csapatok gyorsan nőnek.
Orosz a Bluesky felfutását hozta példának. Ők két fejlesztővel indultak 2022-ben, mostanra 12 fejlesztőjük és 5,5 millió felhasználójuk van. Mint sikersztori sokan beszélnek róluk, arról azonban többször megfeledkezik a nyilvánosság, hogy 2010-ben egy szinte ugyanilyen felfutásnak lehettünk a tanúi.
Az Instagramot is két fejlesztő indította, a csapat 13 fősre bővült, az első pár év alatt 30 millió felhasználóval büszkélkedhettek.
Feedback loops getting longer.
Lassabbak a visszajelzések.
Pontosan, mint a kétezres években, minden feedback-kör hosszabb lett. Több a dokumentáció, több a visszajelzés, egyszerűen több idő befutni ugyanazokat a köröket, mint pár éve.
Egy ilyen környezetben a siker kulcsa a kis és hatékony csapatok kialakítása és a dokumentáció minimalizálása.
2. „A startup befektetők célja adni.”
Visszaadni a közösségnek, adni egy lehetőséget a fejlődésnek, a zöld átállásnak. Jól hangzik, de ez Orosz szerint valójában nincs így: a befektetők célja ma ugyanúgy a profit.
Hiába döntött meg minden csúcsot a piac 2021-ben (értékelésekben, kihelyezett tőkében), 2023-ra mégis összeesett. Orosz szerint a startupok sajátos piacát ugyanúgy a kamatok és a kockázat mozgatja, mint bármilyen másik piaci szegmenst.
A kockázatitőke-befektetéseken, az IPO-kon (mindkettő visszaesett volumenben és számban) és a startupok elbocsátási hullámain is az látszik, hogy az egykor kvázi kockázatmentes hozamok, eltűntek, a kamatok megemelkedtek. A nullaközeli, kockázatmentes hozamokat egy 5%-os szint váltotta fel és ezt nagyon megérezte mindenki a piacon.
A startupok az alacsony kamatkörnyezet termékei. A tech nem a jövőről szól, hanem a profitról.
Az okostelefon-bummot is az alacsony kamatkörnyezet támasztotta meg. Az AI-forradalom jelenleg magas kamatok mellett zajlik, ha visszatér a nullaközeli szint, egy következő robbanásra számíthatunk.
3. Teljesen befagyott a munkaerőpiac vs. az AI elveszi a munkát
Ez igaz, bár Orosz szerint csak részben.
Az valóban tapasztalható, hogy kevesebb az előléptetés és kevesebb a nyitott pozíció a tech szektorban, de inkább egy átrendeződésnek lehetünk szemtanúi, és nem egy visszaesésnek.
Orosz szerint a munkaerőpiac nagy trendje, hogy kisebb csapatokra van szükség a magasabb hatékonyság elérése érdekében. A kisebb csapatok azonban össszevont munkaköröket és ezáltal nagyobb felelősséget és szabadságot, fejlődési lehetőséget jelentenek. (Elmozdult a piac a full stack fejlesztés irányába.)
Egy erős „balratolódás” is tapasztalható a munkaerőpiacon, ami abszolút az AI számlájára írható. Ez azt jelenti, hogy az AI által kiváltott munkafolyamatok helyett egy softskilleket jobban megkívánó, kreatívabb munkavégzés felé mozog a programozás.
AI is just LLM.
– vonta le a konklúziót. A mesterséges intelligencia csak egy nagy nyelvi modell, egy eszköz, nem egy ember, akire felelősségteljes munkát lehetne bízni.
Orosz jó tanácsokkal is szolgált azoknak, akik épp munkát keresnek. A megfigyelései szerint
- rendkívül fontos szerepe lett a szakmában a networkingnek, a hálózatépítésnek. Építs saját networköt!
- Ehhez szorosan kapcsolódik, hogy szerezz megfelelő emberektől ajánlást!
- Vállalj be néha ingyen is projekteket referenciamunkaként!
- Jelentkezz korán! Nagyon sokan csak az első pár jelentkezőből választanak.
És ami a legfontosabb:
Don’t aim for job security; aim for career security!
Ne munkahely-biztonságot keress, hanem karrier-biztonságot!
Egy ilyen piaci környezetben nem lehet cél az, hogy mindenképpen dolgozz valahol éveket, mert ezt senki nem tudja garantálni. A karriered biztonságát azonban fenntarthatod, ha kellően intenzíven kapcsolódsz emberekkel, jó referenciáid vannak, ha egészséges közegben, egészséges mindsettel dolgozol.