Idén másodszor díjazták Magyarország innovatív gyerekeket fejlesztő kezdeményezéseit. Az Edison100 listán összesen száz jelöltből 8+1 kategóriában kiosztott elismerést olyan szereplők érdemelték ki, akik innovatív és jövőbarát módon fejlesztik óvodások és általános iskolások tudását és készségeit. A Hősök Tere Alapítvány, a Bookr Kids, a Szurikáta Foglalkozás, az Indahouse Hungary, a Farkaskölyök Ifjúsági Egyesület, a Varázsmancsok, az Egyszerűbb Gyermekkor, a Medve Matek és az Inspirációk #MERJALKOTNI vittek haza díjat a Ludwig Múzeumban tartott díjátadón. A díjazottak eddigi működésük során több mint 300 ezer gyereket és 70 ezer szülőt fejlesztettek országszerte.
Idén második alkalommal készítette el az Edisonplatform (és a mögötte álló Bridge Budapest) az innovatív, gyerekeket fejlesztő programok listáját. Az összeállítás idén több újdonságot is tartalmaz. Többek között jobb az országos lefedettség; már óvodásoknak szóló fejlesztőprogramok segítik is a szülőket; valamint iránymutatást kapnak, hogy megtalálják a legjobb programot gyerekeiknek érdeklődési kör, vagy éppen kompetenciák mentén.
A tegnapi díjkiosztón kitüntetett díjazottakról szakmai zsűri döntött, illetve közönségszavazás alapján dőlt el, ki kapja a kilencedik díjat – erre idén 41 536 szavazat érkezett.
„A győztesek sokszínűsége megmutatja, hogy az olvasás sem kell, hogy unalmas legyen, a matematikát is lehet imádni vagy éppen azt, hogy digitális eszközökkel is vissza lehet találni a természetbe”
– mondta el Veres Rita, az Edisonplatform stratégiai vezetője.
Az Edisonplatform célja a jó gyakorlatok felkutatásán és elismerésén túl, hogy összekapcsolja a vállalatokat, a gyerekeket fejlesztőket, szülőket, és így újabb együttműködések és programok szülessenek, amelyek minél több gyerekhez elérnek. Tegnap, a díjátadón jelentették be Edisonkids programjuk második kihívását is, ami jó példa a különböző hátterű, tapasztalatú és korú szereplők együttműködésére: cégvezetők, egyetemista mentorok dolgoznak és ötletelnek együtt gyerekekkel, hogy a kreativitásukra és kíváncsiságukra építve mindenkit foglalkoztató problémákra adjanak közösen választ.
Ezúttal a Ludwig Múzeummal és a Barabásilabbel együttműködésben indul útjára a kihívás, amely a Szerethető tudomány címet kapta.
A kérdést Barabási Albert-László, fizikus és hálózatkutató fogalmazta meg a 10-16 év közötti gyerekeknek és így szól: vajon hogyan lehet szerethetővé tenni a tudományt a gyerekek számára, akik most kezdik az iskolát?
Az Edison100 lista győztesei 2020-ban
A világ és én kategória: Hősök Tere Alapítvány
Az alapítvány célja, hogy egy olyan világban éljünk, ahol merünk kiállni és tenni magunkért és másokért a mindennapokban. Ahol az együttérzés társadalmi norma, és ahol az emberek a terveik megvalósítása közben is odafigyelnek másokra, és nem csak észreveszik, ha baj van, de segítenek is. A program keretében élménytréningeket, workshopokat, konferenciákat tartanak.
Digitális világ kategória: Bookr Kids
A Bookr Kids célja, hogy a gyerekek okoseszköz-használatra fordított idejét értékes és érdekes tartalommal töltse meg. Hidat épít a könyvek és a digitális világ között. Mivel a tudásalapú társadalomban csak az lehet sikeres, aki értő olvasásra képes, a cég elsődleges feladatának tekinti a gyerekek értő olvasóvá válásának segítését, amely aztán utat nyit számukra minden létező további tudás megszerzéséhez.
Egészség kategória: Szurikáta Foglalkozás
A Szurikáta foglalkozás az azonnali és élethosszig tartó inzulinkezelést igénylő 1-es típusú diabéteszes gyerekek integrációját, társaik érzékenyítését és edukációját szolgálja. Teszi ezt interaktív gyermekfoglalkozás vagy rendhagyó környezetismeret óra keretében, medikusok és dietetikus hallgatók vezetésével. Segít a krízisen átesett gyermekeknek abban, hogy könnyebben vissza tudjanak illeszkedni kortárs közösségükbe krónikus betegségükkel együtt.
Esély kategória: Indahouse Hungary
Az Egyesület célja, hogy az encsi kistérségben élő, kiskorú, hátrányos helyzetű gyerekek önmegvalósító, felelős, a saját sorsukat irányító, mobilitásra képes felnőtté váljanak, akik szülőként be tudják építeni az egyesülettől kapott támogatást a gyerekeik nevelésébe. Ennek érdekében önkéntesek által megvalósított egyéni és csoportos fejlesztő foglalkozásokat tartanak, és mentorprogramot működtetnek, nemrég pedig szülőklubot indítottak.
Fenntarthatóság kategória: Farkaskölyök Ifjúsági Egyesület
A Farkaskölyök Ifjúsági Egyesület elkötelezett a környezettudatos életmód, a sport, a médiatudatosság, a természetes életformák és az életrevalóság ügyének terjesztésében. A fiatalok úgy gondolják, hogy a mobil az élet elengedhetetlen része. Nem csak a kapcsolattartás, hanem a szórakozás, a kikapcsolódás egyik meghatározó eleme is, ezért az Egyesület olyan applikációkat és modern digitális megoldásokat fejleszt, amelyek kihasználják ezen eszközök erejét és segítségükkel környezettudatos, környezetbarát és egészséges fiatalokat nevel.
Kreatív kategória: Varázsmancsok – Kutyás terápia
Kutyás terápiás foglalkozások óvodás és kisiskolás
gyermekeknek számára. A Varázsmancsok szakembereknek is szervez kutyaterápiás
foglalkozásvezetői képzést országszerte, hogy a kutyázást, mint innovatív
élményterápiát beépíthessék az eszköztárukba, illetve kutyás foglalkozás
gyűjteményekkel segítik a pedagógusok munkáját.
Tudatos nevelés kategória: Egyszerűbb Gyermekkor
Az Egyszerűbb Gyermekkor mozgalom 2012 óta található meg hazánkban, és a túlfogyasztásra ad családi választ. A módszer fókuszában a kis, megvalósítható egyszerűsítések állnak: ezek eredményeképp a családok visszatalálnak valódi, egyszerű céljaikhoz, a mindennapokban pedig megfelelő hangsúlyt kapnak a valóban fontos, családi kapcsolatokat elősegítő minőségi együttlétek.
Tudomány kategória: Medve Matek
A Medve Matek programsorozat célja a matematika
népszerűsítése, a tantárgy iránt érzett negatív hozzáállás ledöntése.
Egyedülálló szabadtéri rendezvényeikkel is hangsúlyozzák a kooperatív
gondolkodás, a csapatmunka fontosságát, kimozdítják a gyerekeket a szabadba és
egy egészen újszerű köntösben mutatják be számukra a tudomány ezen ágát, ezzel
is élvezhetőbbé, izgalmasabbá téve. Emellett fontosnak tartják az aktív
időtöltés, a természetközeliség kiemelését, valamint népszerűsítjük a pedagógusi
pályát is.
Dívány.hu Közönségdíj: Inspirációk #MERJALKOTNI
Idén is szavazhattak a szülők a szívükhöz legközelebb álló kezdeményezésekre, és a dívány.hu oldalán 41.536 leadott voks alapján a közönségdíjat az Inspirációk #MERJALKOTNI nyerte el.
Az Inspirációk #MERJALKOTNI célja, hogy alkotásra
inspirálja a fiatalokat. Az inspirációt videókban online, és személyesen az
alkotóműhelyekben is kipróbálhatják, tehetségtől függetlenül. A kreatív
tevékenységnek rengeteg színárnyalata van, legyen szó festésről, origamiról, DIY szobadekorációs
ötletekről, vagy akár gasztrokalandokról. A jobb agyféltekéjük használatával a
gyerekek sikeresebb életet élhetnek.
Különdíjak:
Idén 4 szervezetet
ismertek el különdíjjal.
Forbes különdíj: Ki az az Ellenség? (Amnesty Emberi Jogi Oktatás)
Az Amnesty azért dolgozik közvetlenül a fiatalokkal, hogy az emberi jogi oktatásunk által képviselt értékek – elfogadás, együttműködés, kiállás, párbeszéd, kommunikáció – alapvetőek legyenek Magyarországon. Ezért is tüntette ki őket a Forbes.
Kreatív különdíj: Maker’s Red Box
Éva magazin különdíj: Hogy Vagy Egyesület
Felelős Szülők különdíja: Nobadkid
Fotók: Rácz Tamás