Ahhoz, hogy tudatosan tervezzünk a karrierünkkel, néha hátra kell lépni egyet, és átgondolni: jó az irány? Merre akarok tovább haladni? Rebecca Zucker karriergondoskodás-modellje öt kapaszkodót ad ahhoz, hogy céltudatosan lépkedjünk a siker felé.
A karriergondoskodás azt jelenti, hogy céltudatos és proaktív vagy a lépéseiddel, a pályáddal kapcsolatban. A koncepciót Rebecca Zucker alakította ki kollégáival a Next Step Partners vezetőfejlesztő cégnél, írja a Harvard Business Review.
A karriergondoskodás megkezdéséhez Zuckerék módszertana azt javasolja, hogy először lépj hátra egyet és reflektálj eddigi pályáddal kapcsolatban. A következő öt kérdés megválaszolása megalapozhatja a következő év tervezését és intézkedéseit. A karriergondoskodásnak pedig nem csak szakmai vonzata van: a személyes életünkben is hasznos lehet.
Mennyire vagyok elégedett?
Mennyire találsz értelmet és célt a munkádban? Az értékek azok, amelyeket fontosnak tartasz; az érték kulcs a kiteljesedettség érzéséhez. Értékeid képviselik azt, aki vagy. Ilyen érték lehet az együttműködés, a hatás, a tisztesség, az autonómia, a kaland, az elismerés, a kreativitás és a biztonság.
Értékeid kifejezése a munkahelyeden javítja az elégedettséged és a teljesítményed.
Alapvető értékeink általában nem változnak az idő múlásával. Ami változik, az a jelentősségük és az, hogyan fejezzük ki őket. Az anyagi biztonság fontosságába többen például bele sem gondolunk, amíg nem születik egy gyerekünk.
Miután megfogalmaztad a legfontosabb értékeid, tedd fel magadnak mindegyikkel kapcsolatban ezt a kérdést: „Egy 1-től 10-ig terjedő skálán, ahol a 10 az ideális, mennyire tudom ezt az értéket kifejezni a munkámban?” Ha a kreativitásodat hetesre értékelted, akkor tedd fel magadnak a kérdéseket: „Mitől lesz hetes? Mitől lenne nyolcas vagy kilences?”
Ez arra késztethet, hogy feletteseddel átbeszéljétek: hogy lehet módot találni arra, hogy ezt az értéked a munkádban is ki tudd fejezni. Vagy akár azt is megkérdőjelezheted vele, milyen típusú projekteket vagy szerepköröket tölthetnél be a szervezeten belül vagy akár egy másik szervezetben.
Hogyan tanulok és fejlődök?
Maga a tanulás azonnali sikerélményt hozhat. Ezért is fontos, hogy milyen mértékben építesz saját kompetenciát vagy szakértelmet jelenlegi pozíciódban? Gyakran észre sem vesszük, mennyi mindent tanultunk, amíg valaki mást nem kell tanítanunk a munkában. Milyen tudásra, készségekre vagy tulajdonságokra tettél szert az elmúlt évben? Talán többet tanultál az állami szerződéskötési folyamatról, fejlesztetted prezentációs készségeit, vagy megtanultad, hogyan lehetsz türelmesebb.
Milyen kompetenciákat szeretnél tovább fejleszteni a következő évben? Mibe fektetsz bele – időben, erőfeszítésben vagy pénzben (akár a szervezeten belül, akár a saját életedben)?
A tanulás sokféle formát ölthet.
Tartalmazhat olyan dolgokat, mint például konferenciákon való részvétel, tanfolyam elvégzése, könyvek olvasása, mások megfigyelése, mentorokkal való találkozás, komfortzónán kívül eső feladat vállalása, új gondolkodásmóddal és viselkedésmódokkal való kísérletezés, valamint a kihívások és az elért eredmények átgondolása. Milyen lépéseket fogsz tenni az elkövetkező évben a tanulás és fejlődés érdekében?
Jó irányba haladok?
Napról napra, sőt évről évre nehéz lehet megállapítani, hogy jó irányba haladsz-e, ha nem méred fel, jelenleg hol tartasz. Ismerős a következő mondat? „Soha nem kellett új lehetőségeket keresnem. Egyszerűen az ölembe estek.”
Jó, ha új lehetőségek tárulnak eléd, és nagyon hízelgő – vagy akár csábító – lehet, hogy bizonyos szerepekre felvesznek, ez azonban elhomályosíthatja ítélőképességed, és karrierutad sokkal inkább lesz véletlenszerű, mint egy (kicsit rögösebb, de) tervezett út.
Ugyanazok az emberek, akik szerint az ölükbe esett egy-egy pozíció, sokszor panaszkodnak is: „Nem tudom, hogyan kerültem ide. Csak megcsináltam a következő feladatot, ami felmerült. Nem vagyok benne biztos, hogy ez az a hely, ahol igazán lenni akartam.”
Nem árt opportunistának lenni, amikor egy jó projekt vagy munka kerül az utadba, de ha túlreagálod vagy vakon engedsz a hízelgésnek, akkor egy rossz döntés eltéríthet az utadról. Bár mindenki utálja a kérdést: „Hol akarsz lenni 10 év múlva?”
Ha visszalépünk egy tágabb jövőkép vagy irányvonal kitalálásához, akkor ez hasznos kapaszkodót jelenthet a lehetőségek proaktív, mintsem a reaktív keresésére és vadászására.
Felteheted magadnak a kérdést: „Mit akarok a karrieremben három-öt év múlva?” Ez már egy beszámíthatóbb időtáv. Lehet, hogy nagyobb autonómiát szeretnél (vagy akár önálló vállalkozást), azt, hogy elismert szakértő legyél a szakterületeden. Ez a három-öt évre szóló kijelölheti az utat, ami a célhoz vezethet.
Milyen magokat kell most elvetnem?
Akár egy három-öt éves elképzelés megvalósításáról van szó, vagy valami hosszabb távúról, a karrier sikere gyakran kis, rendszeres cselekvések halmozott hatásának eredménye – ezt az angolban „magok elültetésének” nevezik. A ma elvetett mag két hónap múlva, két év múlva vagy akár 10 év múlva kikelhet – a sikerhez pedig általában sok mag elültetése szükséges.
„Gyakran alábecsüljük az apró, következetes lépések hatását a karrierünkre” – mondta Dorie Clark, a The Long Game: How to Be a Long-Term Thinker in a Short-Term World című könyv szerzője. „Az a tény, hogy sokan nem akarnak elköteleződni valami olyan mellett, aminek nincs bizonyos megtérülése, versenyelőnyévé válik, mert ha hajlandó vagy a siker garanciája nélkül elvégezni a munkát, akkor növeled a siker valószínűségét, mert az erőfeszítéseddel eltöltött idő felhalmozódik.”
Milyen kapcsolatokat kell kiépítenem?
A kapcsolatok elengedhetetlenek a karriered sikeréhez. Egyedül nem tudod megcsinálni, akármi is a cél. Közeli, közép- és akár hosszú távú céljait is figyelembe véve kik azok, akik segíthetnek elérni a célod? Lehet, hogy néhányat már ismersz, másokkal pedig még nem találkoztál.
Ha „lehajtott fejjel” vagy a munkában, könnyen elhanyagolhatod a kapcsolataidat. Szánj egy kis időt arra, hogy értékeld a kapcsolati hálód egy durva hálózati térkép megrajzolásával.
Azonosítsd azokat, akiket ismersz, és rajzold fel őket a kapcsolat erőssége szerint. Írd be a neved egy üres oldal közepére. Jegyezd fel az erősebb kapcsolatokat, amelyek közelebb vannak hozzád, a gyengébbeket pedig távolabbra írd.
Aztán tedd fel magadnak a kérdést: „Melyik kapcsolatba fektettem keveset, és melyikbe sokat?” Ha mérnökként dolgozol a technológiai szektorban, és hálózatod többnyire más mérnökökből áll, de a technológiai szektorból az oktatás felé szeretnél fordulni, kivel kell találkoznod, hogy elkezdhesd ezt a változást? Melyek azok a kapcsolatok, amelyeket szeretnél kiépíteni, fenntartani és kihasználni céljaid elérésének elősegítése érdekében?
Mindannyian tudjuk, hogy a karrierek nem lineárisak, hanem sok éven át – akár évtizedekig – fejlődnek és bontakoznak ki. A felvázolt kérdések feltevése segíthet abban, hogy a autopilóta-üzemmód helyett a vezetőülésbe ülhess, így elérve a karriered sikerének meghatározását.
Borítókép: Glenn Carstens-Peters / Unsplash