A home office nem csak a munkaszokásainkra, hanem a személyiségünkre is hatással volt, de hogyan alkalmazkodjunk újra az irodai élethez több, mint egy év bezártság után?
Bár a legtöbb pszichológiai kutatás szerint a személyiségünk alapvető és meghatározó tulajdonságai már kora gyerekkorban beépülnek, a jó hír az, hogy az emberi természet egyik fő vonása a gyors alkalmazkodóképesség. Ahogy az otthoni, sokszor strukturálatlan és pizsamában kanapéról végigdolgozott napokra is nagyon könnyen rá tudtunk szokni, úgy az irodába való visszatéréshez is fogunk tudni alkalmazkodni,
az viszont nem mindegy, hogy ez mennyi stresszel és szorongással fog járni.
A BBC szerzője szerint teljesen normális, ha egyelőre még nehezen tudunk alkalmazkodni a visszatéréshez. Például nehezebb beleszámolni az időbeosztásunkba az irodába vezető utat és az ingerszegény életmódból való nyüzsgésbe való váltás is leterhelhet minket. A következő néhány stratégia segíthet abban, hogy kevesebb szorongással tudjuk újra alkalmazkodni az irodai léthez.
Tudatosítsd, hogyan változtatott meg az elmúlt időszak!
Bár nincs két olyan ember, aki teljesen egyformán reagált volna a lezárások okozta nehézségekre, bizonyos mintázatok felismerhetőek, amelyek sokunk személyiségét negatív irányba befolyásolták. Első lépésként tudatosítsd, hogy a járvány ideje alatt milyen hatások értek és ezek hogyan hatottak rád.
Például a szociális élet részleges vagy teljes megszűnése miatt zárkózottabbá válhattál, így amikor újra lehetőséged van rá, már kevésbé jársz társaságba.
Kutatások szerint a magány idővel fokozhatja a félelmünket az elutasítástól, így hajlamosabbak lehetünk kerülni a szociális interakciókat.
Ha valaki a járvány ideje alatt veszítette el a munkáját, azzal együtt a napjának struktúráját is elveszíthette. Ez azzal jár, hogy a szervezettségéből és az időmenedzselési képességeiből is veszített ez idő alatt.
Építsd újra a kapcsolataidat!
Mivel több, mint egy évig nélkülöznünk kellett a szociális élet előnyeit, ideje, hogy tudatosan újraépítsd az emberi kapcsolataid és lehetőleg bővítsd is a kapcsolatrendszered.
A szoros kapcsolatainknak erős személyiségformáló ereje van. Minél több ilyennel rendelkezel, annál több segítséget kapsz a fejlődéshez is.
A bezártság után ideje újraépíteni a kapcsolatainkat!
Győzd le a halogatást!
A halogatást régebben időgazdálkodási kérdésnek tekintették, de ma már néhány pszichológiai kutatás szerint inkább az érzelmeinkről szól, ha csak tolunk magunk előtt egy feladatot. Ahhoz, hogy tudj változtatni azon, ha sokszor halogatsz először az elvégzendő feladattal kapcsolatos érzéseidet kell kezelned és tudatosítanod. Például ha félsz egy feladattól, de úgy döntesz, hogy később csinálod meg, akkor a határidő közeledtével egyre erősebb lesz ez a félelem, de ha időben segítséget kérsz vagy részfeladatokra bontod, akkor már csírájában elfojthatod a hozzá kapcsolódó negatív érzéseket.
Legyen pontos terved!
A jó hír, hogy pusztán azzal, hogy felismered, hogyan hatottak rád az elmúlt időszak eseményei, már el is kezdted a felkészülést az irodai életbe való visszatéréshez, de ahhoz, hogy megfelelően kezeld a helyzetet, pontos tervre is szükséged lesz. Ha például új szokásokat akarsz beiktatni, akkor oszd meg másokkal az ezzel kapcsolatos elképzeléseidet.
Így egymást motiválhatjátok és te is sokkal jobban fogod élvezni a folyamatot.
Fotó: Lala Azizli // Unsplash