Átalakítottak egy snackautomatát, és abban kétezer forintos kártyákat kínálnak azoknak, akik a Nyugati téri Appy irodában működő, gyerekeket segítő 13 alapítvány valamelyikét szeretnék támogatni. Balogh Ákos Libri-alapító „inkubátorháza”, az Appy elsősorban nem sokmilliós bevételre számít az adventi akcióból, hanem szemléletet szeretne formálni: hogy az adományozás minél több ember mindennapjainak természetes része legyen.
„Megpróbáltuk lefordítani a szervezetek misszióját egy-egy termékre, azokat kártyákra tettük, így akik vesznek belőlük, végül egy-egy gyereket támogatnak vele” – magyarázza Schranc Tünde, az Appy Alapítványi Fejlesztő és Szolgáltató Nonprofit Zrt. vezetője, miért szerepelnek különféle tárgyak és élmények az Allee bevásárlóközpont földszintjén advent első vasárnapján felállított automata kártyáin.
Az Appy 2018 eleje óta működik a Nyugati téri egykori Skála-épületben, ma már 13 nonprofit szervezetnek ad otthont, és segíti a működésüket tréningekkel, alapvető szolgáltatásokkal.
„Idén karácsony előtt kiragadtuk az adományozást a megszokott kontextusból, abban bízva, hogy még több embert érünk így el.”
A Hintalovon Alapítvány kártyájának megvásárlásával például egy elmaradt pofon árát fizetheti meg, aki támogatja a gyerekjogokra specializálódott szervezetet, az Adni Jógáéval egy jógaórát adományoz gyerekotthonokban élő gyerekeknek, a Gólyahírével megvehet egy örökbefogadónak egy örökbaba-kezdőcsomagot, az Amigos a Gyerekekért Alapítvány kártyája pedig egy óra foglalkozást rejt kórházban fekvő gyerekeknek.
Ha valaki a Fortély-sátornak ad kétezer forintot, akkor ebből az összegből egy gyerek kipróbálhatja az alapítvány szabadulószobáját, az Indahouse Egyesület pedig egy matekórát finanszíroz Borsodban.
Az Egyesület az Inklúzióért meseterápiára fordítja a kártyákból származó bevételt, a Kikapcs. Alapítvány sajátos nevelési igényű (sni-s) gyerekeket segít hozzá egy-egy óra önfeledt kikapcsolódáshoz, a Mosoly lelki fájdalomcsillapítást ad, míg a Szurikáta egy könyvvel segíti a családok megküzdését a diabétesszel, a Kompánia Alapítvány pedig karácsonyi vacsorára költi a befolyó összegeket.
„A Kompániánál alapvetően hátrányos helyzetű gyerekek tanulását támogatják, mégis időről időre belefutnak abba, hogy ételosztást kell szervezniük a rászoruló támogatottjaiknak” – mutat rá Tünde, hogy a civilek a vészterhes időkben alapszükségletekben is segítenek. „Talán kevesen gondolják, hogy Budapesttől alig 50 kilométerre, a Mahájána Alapítvány által támogatott gyerekeknek a tanodában ünneplik meg a szülinapjukat. Ezért van a kártyájukon egy kislány tortával, mert ez ikonikus szertartás náluk, otthon aligha lenne forrás ünneplésre” – teszi hozzá.
Inkább szemléletformálás a cél
A kártyák egységesen kétezer forintba kerülnek, és a befolyó pénzösszeget az Appy maradéktalanul átutalja a kampányban résztvevő szervezeteknek. Arra a kérdésre, hogy mennyi bevételt várnak az adventi időszakban, Tünde azt mondja, nincsenek becsléseik, és nem is elsősorban a sokmilliós adományban bíznak, hanem szemléletet szeretnének formálni. Az adományautomata célja inkább az, hogy felhívja a figyelmet a jótékonykodás egyszerűségére és fontosságára. „Legyen automatikus a segítség!” – ez a szlogenjük, mert Tünde szerint fontos lenne, hogy egyre többen köteleződjenek el egy-egy nekik fontos ügy mellett,
hogy ezek a segítő szervezetek minél kiszámíthatóbb körülmények között végezhessék és tervezhessék a munkájukat.
Az USA-ból jött az inspiráció, és Tünde azt tervezi, hogy a mostani Appy-akció nem egyszeri lesz. Első körben az Appy portfóliójába tartozó szervezetekkel kezdte, de szívesen kiterjesztené a támogatási célokat a zöld ügyektől kezdve az állatvédő szervezetek tevékenységéig mindenféle másra is. Az Appy ugyanis az első években kimondottan a beteg és nehéz sorsú gyerekeket segítő szervezeteket karolta fel, mivel Balogh Ákos korábban is főként ilyen tevékenységeket végző szervezeteket támogatott.
Az Appy éves költségvetése 75 millió forint körüli, ezt egy
személyben az alapító finanszírozza. A nagy közös irodában együtt lakó szervezetek
idén nyáron költöztek egyébként – az eredeti 300 négyzetméteresnél majdnem
kétszer – nagyobb területre a Nyugati téri épületben, hogy minél több
szervezetnek helyet tudjanak adni. Az ingyen iroda mellett könyvelési és
jogászi segítséget, tréningeket, workshopokat, civil közösséget kapnak. Sőt
rendezvényeket is tarthatnak a nagy térben, meg persze a találkozóikat is ide
szervezhetik.
Az adományautomata költségei ebből Tünde szerint nagyjából egymillió forintot tettek ki. „Azért csak ennyit, mert lényegében csak az anyagköltségeket kellett megfizetnünk, minden mást megkaptunk: a gépet a Coca-Cola Magyarország adta, a kreatív munkákat az Appy-társalapító Unger Zsolt dizájner cége, és az Allee is ingyen adta a helyet.”
A borítóképen: Schranc Tünde // Fotó: Sebestyén László