Az óévet a legtöbben úgy kívánjuk lezárni, hogy fogadalmat teszünk: leszokom a dohányzásról, lefogyok, többet edzek, nem idegeskedem apróságokon. Ismerősen csengenek? Talán éppen azért, mert már tavaly is ugyanezt ígértük. A Harvard Health Publishing hét pofonegyszerű tippje segít, hogy idén azonban valóban meg tudjuk tartani az ígéreteket.
Mit lehet tenni, hogy az egészségesebb étkezésre tett fogadalmadat még Valentin-nap környékén is sikeresen tarthasd? Egy új szokás felvételéhez és megtartásához idő és energia kell. Egy új szemléletmód nem ragad ránk egy éjszaka alatt, viszont a pozitív hatásai egész gyorsan érezhetők.
Ha elkezdesz rendszeres sétákat tenni, vagy stresszlevezetést segítő gyakorlatokat elsajátítani, egyből megérzed, hogy valami más, amint abbahagyod.
Ez egyből jó motiváció lehet, hogy tovább folytasd és taszigáld magad a cél felé. Segítségül próbáld ki a harvardi kutatók hét tippjét, amelyek támaszt adhatnak a hosszútávú változás elérésében!
Merj nagyot álmodni, de bontsd fel kisebb lépésekre!
A kissé meredek célok erőt adnak. Le akarsz futni egy maratont, esetleg végigcsinálni egy triatlont? Le akarsz fogyni 20 kilót, hogy beleférj a kedvenc ruhádba, amelyet rég nem hordhattál? Kitartással, motivációval és biztatással képes vagy rá. A cél legyen nagy, de hasznos lehet, ha kisebb lépésekre bontod. Először egy olyan dolgot csinálj, ami biztosan elérhető!
Ennek az elérése növeli az önbizalmad, így megpróbálhatsz – sikerrel – megbirkózni nehezebb, komplexebb feladatokkal. Ne becsüld le a könnyebb választást!
Így a teendőid listáján egyből kihúzhatsz egy tételt. Ez nem vicc, egy vásárlók biztatására kialakított hűségprogramról írt tanulmány eredményei szerint egy pontgyűjtőfüzetbe adott ajándékpont arra sarkallta a vevőket, hogy ismét vásároljanak. Tehát az elvégzendő feladataidat bontsd le több, kisebb részfeladatra és mindig kezd a legkönnyebbel!
Értsd meg, miért nem kéne változtatnod!
Amíg nem érted meg, miért is ragaszkodsz annyira a régi szokásaidhoz, addig rettenetesen nehéz lesz egyáltalán energiát és akaratot gyűjtened a változáshoz való hajlamhoz. Az egészségtelen viselkedés- és szokásmódok, mint a túl sok evés vagy a dohányzás azonnali megkönnyebbülést adnak a szervezetünknek, de egyben károsak is.
Tehát amikor úgy érzed, hogy valamin változtatni kéne, ne azonnal dönts, hanem gondold végig alaposan, melyik új szokás az, amely a legtöbb pozitív és a legkevesebb negatív hozadékkal jár!
Az is segíthet, ha egy káros szokás pozitív tartalmát gyakorlod a szokás nélkül. Például, ha élvezed azt a szünetet, amikor kimész cigizni, vedd ki a szüneted, de azt az időt egészségesebb cselekvéssel próbáld eltölteni. Másképpen nem érsz el pozitív változást és valószínűleg a sikered sem fog huzamosabb ideig tartani.
Határozd el magad mások felé is!
Kötelezd el magad egy írott vagy szóban tett ígérettel egy olyan ember felé, akinek nem akarsz csalódást okozni, így rögtön megérzed a súlyát annak, amit vállaltál. Egyben biztatást is kapsz másoktól, akik átsegítenek a nehezebb részeken. A családod, párod, gyerekeid, barátaid, akár a főnököd is lehet ez a személy. Ha még ennél is több biztatásra vágysz, tegyél úgy, mint az a lány, aki egy teljes Facebook-profilt készített erre a célra, így az internet teljes közössége ösztönözte őt a fogyásra.
Dicsérd meg magad!
Ne csak akkor veregesd meg a válladat, amikor a végső célodat elérted!
Nem csak akkor vagy győztes, amikor a maraton utolsó méterét is megtetted, vagy a végső felesleges kilódat is leadtad. Az egészséges változás folyamatosan történik.
Segít, ha a küzdelem közben is megállsz egy pillanatra, hogy értékeld az addig elért eredményeidet, hiszen kihúzhatsz egy újabb tételt a listán. Például hallgasd meg a kedvenc számodat minden ötezer lépésed, vagy minden leadott kiló után! Kérj egy vállveregetést az edződtől vagy a párodtól is! Kérd meg a családod, hogy kicsit tapsoljanak meg! A lényeg, hogy értékeld a részeredményeid is!
Tanulj a múltból!
Ha bármikor kudarcot vallasz a célod elérésében, azt is eredményként értékeld! Mégis miért? Mert minden próbálkozás azt jelenti, hogy tanulsz belőle. Ha elakadsz, gondolkozz el, mi az, ami működött és mi az, ami nem! Túl nagyot akartál egyszerre? Ha igen, akkor próbálkozz egy kisebb feladattal, vagy a nagyot bontsd fel kisebb lépésekre! Ha harminc percnyi edzés nem fér bele a napodba, helyettesítsd háromszor tíz perc sétával – egyet munka előtt, egyet ebédszünetben, egyet munka után. Esetleg húsz perc séta és tízpercnyi lépcsőzés, ugrálókötelezés, bármi, ami belefér az idődbe.
Értékeld, amit csinálsz!
Ne a tökéletességgel foglalkozz! A maratont nem lefutni akarod először, hanem végigcsinálni. Ha a teljesítésre törekszel, már így is győztes vagy, még ha ugyanannyit is sétálsz közben, mint amennyit futsz. Gyakorlással akkor is eléred a célod, még ha kevesebbet is sikerül teljesítened, mint szeretnél. A valami jobb, mint a semmi. Ha keddre az a célod, hogy fél órát dolgozz az edzőteremben, de csak tízet sikerül, annak is örülj! Az is már valami. Másnap többet tudsz majd.
Változtatni nehéz, de nem lehetetlen. Az újévi fogadalmat is meg lehet tartani, ha kitartóak maradunk. A lényeg, hogy akarjuk elérni a célunkat és elhivatottak legyünk. Anélkül semmit sem ér az egész.