Magasabb infláció, alacsonyabb gazdasági növekedés és fogyasztás várható a jövőben, a világgazdaság lelassulása pedig „szinte elkerülhetetlen” – közölte például Lawrence Summers.
Mi történt? Donald Trump április 2-i vámbejelentéseinek hatására világszerte zuhanórepülésbe kezdtek a tőzsdék, az S&P 500 tőzsdeindex múlt csütörtök óta 10 százalékot zuhant, közelmúltbeli csúcsához képest immár 17 százalékot, az indexben szereplő vállalatok piaci értéke pedig eddig már 5400 milliárd dollárral csökkent – összegzi az amerikai sajtó, amely szerint a szakértők további veszteségekre figyelemztetnek.
Mit jelent ez? Nagy esély van rá, hogy az év folyamán többször is megismétlődhet még a múlt hét végén látott turbulencia a tőzsdéken – írta az X-en Lawrence Summers, aki 1999 és 2001 között Bill Clinton második kormányának pénzügyminisztere volt, jelenleg a Harvard Egyetem professzora. Szerinte ez volt a negyedik legnagyobb kétnapos mozgás a második világháború óta, az 1987-es fekete hétfő, a 2008-as pénzügyi krízis és a Covid-járvány elején tapasztalt zuhanás után.
„Egy ilyen mértékű esés azt jelzi, hogy további bajok jönnek, ezért az embereknek nagyon óvatosnak kell lenniük.”
De mire kell felkészülni? Summers – több elemzőhöz hasonlóan – arra figyelmeztetett, hogy magasabb infláció, alacsonyabb gazdasági növekedés és fogyasztás várható a jövőben, a világgazdaság lelassulása pedig „szinte elkerülhetetlen” – mondta az ABC-nek a Bloomberg cikke szerint.