„Az egyetem nem adja fel a függetlenségét és alkotmányos jogait” – közölte a világ egyik leghíresebb felsőoktatási intézményének elnöke.
Mi történt? Befagyasztja a Harvard Egyetem 2,2 milliárd dollárnyi támogatását és egy 60 millió dolláros, több éves szerződést a Trump-kormány, amiért az egyetem közölte, hogy nem követi az elnök politikai követeléseit – írja a CNN.
Mit kell tudni még? Az egyetem a finanszírozás befagyasztására válaszul a lapnak azt írta: továbbra sem tesz eleget Trump követeléseinek, és az, hogy a kormány ezektől a partnerségektől visszavonul, nemcsak emberek millióinak egészségét és jólétét kockáztatja, hanem az ország gazdasági biztonságát és életképességét is.
Mi vezetett idáig? Az egyetem a múlt héten kapott egy levelet egy szövetségi munkacsoporttól további szabályozási követelésekkel, amik „fenntarthatják a Harvard pénzügyi kapcsolatát a szövetségi kormánnyal”. „Jogtanácsosunkon keresztül tájékoztattuk az adminisztrációt, hogy nem fogadjuk el a javasolt megállapodást” – nyilatkozta Alan M. Garber, a Harvard elnöke.
„Az egyetem nem adja fel a függetlenségét és alkotmányos jogait.”
De mi ez az egész? A Trump-adminisztráció számos felsőoktatási intézményt fenyegetett meg finanszírozási megszorításokkal, amennyiben nem implementálják az általuk előírt szabályozási változtatásokat. A Harvard az első elit egyetem, aminek az ellenállás miatt viselni kell a következményeket.
A Harvardnak az új követelések értelmében és a támogatások megtartása érdekében fel kellene számolnia a sokszínűségi programját (DEI), be kellene tiltania a maszkhordást az egyetemi tüntetéseken, csak érdemi alapon kellene felvételt hirdetnie a diákoknak, és csökkentenie kellene a karok és adminisztrációs intézetek hatalmát.
A Trump-kormányzat állítása szerint azért követelik mindezt az amerikai oktatási intézményektől, mert az antiszemitizmus leküzdésére kívánnak erőfeszítéseket tenni.