A Magyarországgal szembeni kifogások között – egyebek mellett – megjelenik a közbeszerzések rendkívül magas korrupciós kockázata is.
Mi történt? Orbán Viktor és Donald Trump látszólagos barátsága ellenére az új vámokat indokló dokumentumában az USA külön kitér a magyar közbeszerzések korrupciójára – írja a Válasz Online.
Hogy mi van? A lap talált egy 397 oldalas jelentést az Egyesült Államok kormányának honlapján, amelyből az derül ki, hogy az EU-tól a kereskedelmi és befektetési szabályok enyhítését várják el, szemben Kínával és Délkelet-Ázsiával, ahonnan a behozatalt kifejezetten le akarják építeni. A Trump kereskedelmi főképviselője által jegyzett amerikai kormányzati panaszlistán, amely nevesít olyan európai intézkedéseket, amelyek hátrányosak az USA számára szerintük, gyakorlatilag minden példánál szerepel Magyarország neve. Sőt. A Magyarországgal szembeni kifogások között konkrétan megjelenik a közbeszerzések rendkívül magas korrupciós kockázata is:
„Az USA cégei komoly aggodalmukat fejezték ki a magyar közbeszerzéseket illetően, mert azok nem mindig átláthatók, és rendre helyi és más EU-n kívüli szereplőknek kedveznek, például még Kínának is. A korrupció a magyar közbeszerzési eljárások esetében mély aggodalmakra ad okot Magyarországon, annak ellenére is, hogy számos intézkedés történt az ügyben az elmúlt években.”
Miért fontos mindez? Németország után az USA-ba exportálta tavaly Magyarország a legnagyobb értékben a termékeit, a KSH előzetes adatai szerint 1292 milliárd forintnyi árut vittek ki itteni vállalatoktól. Ez a teljes magyar export 9,2 százaléka volt tavaly. 2023-ban az USA-ba irányuló magyar export 27 százaléka volt autó vagy alkatrész, és további 11 százalék akkumulátor, amit szintén főként az autógyárak vettek meg. Vagyis a magyar export közel 40 százaléka a magasabb, 25 százalékos vámmal érintett.
Mennyire viselheti meg mindez a magyar gazdaságot? Egy neves osztrák közgazdasági kutatóintézet, a WIIW (Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche) kiszámolta, hogy mely országok exportja számára jelentheti a legnagyobb veszteséget az új amerikai vámszabályozás. Eszerint Magyarország szenvedi el a hatodik legnagyobb veszteséget. A sorrend: Mexikó, Kanada, Japán, Szlovákia, Dél-Korea és Magyarország.