A magyar Turbine által fejlesztett AI szimulációs motor olyan mélységig tárja fel a sejtek fehérje-fehérje kommunikációs rendszerét, amiről a versenytársak ma még csak álmodozhatnak.
Mi történt? Nagy Szabolcsot, a magyar Turbine társalapító-CEO-ját a befolyásos francia napilap, a l’Opinion a 100 legbefolyásosabb európai AI szakember közül az 50 legjobb innovátor közé választotta. Szabolcs korábban egy másik, azóta exitig jutott magyar startupban, a Tresoritban is szerepet vállalt. (Nem mellesleg a Forbes Forgó tagja, a magazin októberi számában épp ő volt a soros.)
Min dolgozik a Turbine? A magyar biotech startup olyan egyedülálló szimulációs AI-platformot épít – ez a bizonyos Simulated Cell technológiájuk –, aminek segítségével nagyon hatékonyan tudnak gyógyszercélpontokat azonosítani. A gyógyszerfejlesztésnek egy nagyon érzékeny szakasza ez: sok pénzt és erőforrást igényel, miközben kockázatos, hogy sikerül-e valóban működőképes vegyületet találni, ami később egy gyógyszer alapja lehet. A Turbine mesterséges intelligencia (AI) hajtotta szimulációs platformja ezt a szakaszt rövidíti le, hatékonyan és relatíve olcsón tud ígéretes célpontokat, kombinációkat és optimális genetikai kontextust találni. Ami ennél is fontosabb: olyan gyógyszercélpontok is kieshetnek a szimulációból, amit hagyományos módszerrel nemigen találnának meg. A csapat eredetileg a rákgyógyszerek kutatására fókuszált, ma is ez a fő irány, de a technológia már ott tart, hogy hogy már nemcsak a rákos sejtek biológiáját képesek feltérképezni.
Egy nagy szám. Eddig 34,2 millió dollárnyi (12,5 milliárd forint) tőkét vontak be. A csapat mögött igen jó nevű befektetők állnak és komoly szakmai együttműködéseik vannak a globális gyógyszergyárakkal és neves kutatóintézetekkel. A Turbine-t korábban a CB Insights választotta be a világ 100 legígéretesebb AI startupja közé.