Ha minden a tervek szerint megy, évente akkora bevételt fog hozni, mint a Costes Csoport összes többi projektje együttvéve. Még napok vannak a nyitásig, de a Forbes.hu ízelítőt kapott az új, „fundining” hely, a Vibe Budapest nyújtotta hangulatból, a tulajdonos Gerendai Károly pedig mesélt a részletekről.
Mosolygó fiatal pár szambázik el az asztalok között, a terem közepén a dobos pergő kézmozdulatokkal egészíti ki a dj diktálta afro-techno ritmusokat. Modern fénytechnika cikázik a falakon, az óriás fényfákká változó oszlopokon. Kintről most épp besüt a kora délutáni napfény, de Gerendai Károly, a kis csúszással december közepén nyitó Vibe Budapest tulajdonosa szerint az esti sötétben fog átjönni igazán az általuk célul kitűzött hangulat. A fundining (nem elírás!) első fecskéjét hozták létre Budapesten, az étterem és szórakozóhely rég elfeledett együttesét.
„Ez egy olyan műfaj, aminek, ha megérzed az ízét, visz magával. Kevés az olyan ember, akinek ne jönne be. Én magam például ezt a típusú zenét egyszerűen nem bírom elviselni”
– próbálja túlharsogni a latinos ritmusokat, hogy a diktafonos applikációm is hallja. „De egy ilyen közegben én is máshogy viszonyulok hozzá. Sok ilyen helyen jártam külföldön, a hely atmoszférája miatt még én is jól érzem magam ezzel a zenével. Pláne az, aki még alapból kedveli is.”
Ízelítő a Vibe-ból. Fotók: Kaszás Gergely (6 kép)
Mitől fun?
A Széchenyi téren lévő Spenótház (vagyis Roosevelt 7/8 irodaház) aljában kialakított hely egyszerre szórakozóhely és étterem, de előbbi minőségében sem a Budapesten megszokott klasszikus hely táncparkettel.
A vacsorázás előtt, után és közben, Gerendai szerint minimum fél óránként valamilyen különleges showelem szórakoztatja a vendégeket. Artisták, kolumbiai táncosok, akrobaták mutatnak be különféle mutatványokat és rövid, pár perces előadásokat. Akár az este során az éteremben és a bárban más funkciót betöltő személyzetről is kiderülhet, a produkció részei, ők is kiveszik részüket a vizuális szórakoztatásban is. Nincs fix menetrend – a produkciók váratlan pillanatokban bontakoznak ki vacsoraidőben, gyakran bevonva a vendégeket is az élménybe. A zenéről a Kolumbiából érkezett rezidens dj, Viviana gondoskodik afro-tribal house ritmusokkal.
Miért éppen Kolumbia?
Kolumbiában egészen magas színvonalon működik a fundining műfaja. „A dél-amerikai közegben Kuba és Brazília az ismertebb, de a kolumbiaiak némi újszerűséget hoznak ezen a területen” – mondja Gerendai, de elárulja, tulajdonképpen nem rajta múlt a stílus.
Vági Bencét, a Recirquel alapítóját kérte fel, segítsen abban, hogy a megfelelő embereket találja meg a hely kialakításához. Ő kötötte össze Franklin Davalosszal, aki végül a Vibe Budapest művészeti vezetője lett.
Az Ecuadorból származó színész, táncos, koreográfus és rendező a Kolumbiai Nemzeti Egyetemen szerzett interdiszciplináris mesterfokozatot színház és élő művészetek területén. Nemzetközileg elismert előadásai számos díjat nyertek, munkáit többek között Peruban, Brazíliában, Kolumbiában, Chilében, Ecuadorban, Mexikóban és Spanyolországban is bemutatták.
„Ő nyilván olyan művészekhez nyúlt, akiket ismert, ezért érkeztek a táncosok is Kolumbiából.”
Az artista produkciók kapcsán az Inspirál Cirkuszközpont a hely partnere. Ha Vági Bence éppen egy francia művészeti vezetővel hozta volna össze, akkor most lehet, hogy francia revütáncosok között ülve beszélgetnénk? – kérdezem erre, mire az üzletember magától értetődő őszinteséggel válaszolja, hogy persze.
Azért a legtöbb területen határozott elképzelései voltak. Sok hasonló helyet látott a világban és mindig furcsának találta, hogy annak ellenére, hogy világtrend, Budapesten nincs ilyen hely. „Ha kérdezősködtem, vajon miért nincs ilyen, olyan válaszokat kaptam, hogy itt nincs se fizetőképesség, se kereslet erre, se megfelelő gasztrokultúra. De szerintem igenis megvan az igény, megvan az a réteg, akit ez érdekel. Nyilván, ha tíz ilyen hely nyílna, lehet, hogy mind a tíz bedőlne, de egy ilyet csak elbír ez a város is.”
Ha hozza a számokat, alapvető stabilitást ad a Costes Csoportnak
„Remélhetőleg be tudjuk durrantani a helyet már a kezdéstől. Ha nem bíznánk benne, nem vállalnánk ekkora kockázatot” – teszi hozzá. Nagyjából 2-2,5 milliárd forintos éves forgalomra számít a helytől. „Most a cégcsoportunk összes többi eleme csinál ekkora forgalmat. Ha a Vibe Budapest hozza a számokat, akkor az alapvető stabilitást ad a Costes Csoportnak és megtámasztja az egyéb projekteket is.
De ha ne adj isten nem jól működik, akkor bedöntheti az egész céget is. Sok pénzt lehet így bukni.”
Az eredeti tervek szerint októberben nyitottak volna, elsősorban kivitelezői csúszások, másrészt munkaerőproblémák miatt. A december 13-i kezdésig néhány teltházas eseményt tartanak külön meghívottakkal, hogy „mindent kipróbáljanak”. „Hogy mire az utcáról jönnek be az emberek, ne legyen semmi esetlenség.”
Nyári interjúnkban még 800 millió forint körülire lőtték be a befektetés mértékét, most pedig már 1,25 milliárd forintról van szó. Gerendai Károly szerint a 800 millió kivitelezési költség volt, ebben még nem voltak benne a konkrét nyitási költségek, az árukészlet, a marketing.
Az 1,25 milliárdból megvásárolták a húszéves bérleti jogok felét is, a személyzet egy jelentős részét pedig már 1-2 hónapja fizetik. „A vezetőket folyamatosan vettük fel és vontuk be a folyamatokba. Csak a bérköltségünk az első vendég beérkezéséig eléri a 70-80 millió forintot. A kolumbiai fellépőművészeink például már három hete megérkeztek, az ő bérük, szállásuk is pörög.”
Óvatosan kezd a konyha
A menü kialakításában tudatosan törekedtek arra, hogy ne egyfajta konyhastílusra álljanak rá, hanem egy nagyobb asztaltársaságban is mindenki találjon magának a fogára valót. „Sokan kérdezik, miért nem vettük meg inkább egy nagy brand franchise-jogát. De azoknak túl kötöttek a szabályai étlap, zene, dizájn tekintetében. Én olyan ételkínálatot akartam, amiben a különböző világkonyhák legnépszerűbb elemei jelennek meg. Ha épp hamburgert ennél, ha rántotthúst, sushit vagy perui cevichét, akkor azt is megkapd. Nem akartunk mintát követni, saját koncepciót fejlesztettünk.” Mondja Károly, de azt kiemeli, hogy az étlap gerincét a perui és japán konyha fúziója, az úgynevezett nikkei konyha adta.
Az éttermi koncepciót Molnár Márk, a Costes Group executive chef-je fejlesztette, a fogások interpretációja Ruff Dávidnak (Costes, Costes Downtown, Izakaya, Costes Catering) köszönhető. A konyhát Ruff Dávid és Jónás Gábor vezeti.
A 150 főt befogadni képes étterem nyitáskor egyelőre egy 60 százalékos kínálattal kezd, az első hónapban folyamatosan tesztelik a konyhát. Ezekben a hetekben csak vacsorázni lesz lehetőség, a későbbiekben megnyitják a helyet az ebédelni vágyók előtt is.
Signature koktélok Barcelonából
A Vibe signature koktélkínálatát a világ legjobb bármesterei között számon tartott Marc Alvarez hozta össze. Alvarez a barcelonai Sips bár társalapítója, amelyet kétszer is Európa legjobb bárjának választottak, 2023-ban pedig elnyerte a világ legjobb bárja címet. „A Costes Group ügyvezetője, Tóth-Harsányi Kornél korábbi munkakapcsolata révén már jóban volt vele, így szerencsére sikerült felkeltenünk az érdeklődését, és meggyőznünk őt a közös munkáról” – mondta el Gerendai Károly.
Ki fogja megfizetni?
„Az áraink olyanok, mint a többi belvárosi étteremben, vagy szórakozóhelyen, nem akartunk drágábbak lenni. De mivel ez egy új dolog Magyarországon, azt feltételezem, hogy kezdetben jelentős részben azok a turisták lesznek a vendégkörünk, akik már ismerik ezt a műfajt. A magyarok közül pedig elsődlegesen azokra számítok, akik már jártak hasonló helyeken más világvárosokban.”
A Vibe-ban a sushik közül a tonhal nigiri például 1800 forint lesz, a tapaszok között 2300-ért ehetünk edemame babot, 8000 forintért marhatartárt, a főételek között 9500 forintért mangalicasztéket és 16500 forintért bárányszeletet. Egy 250 grammos ribe eye steak 16 500 forintba fog kerülni.