Sikeresen zárta első, 2,3 millió eurós korai magvető befektetési körét a magyar Kodesage. Fejlesztésre és a nemzetközi piacra lépés felgyorsítására költik a forrást. A PortfoLion mellett neves külföldi angyalbefektetők is beszálltak.
Mi történt? 2,3 millió eurót, mintegy 940 millió forintnak megfelelő forrást vont be a magyar AI startup, a Kodasage. A csapat célja, hogy továbbfejlessze a platformját és felgyorsítsa a megjelenést a nemzetközi piacokon, elsősorban nagyvállalati ügyfelekre lőnek.
Kik szállnak be? A befektetési kört vezető – az OTP Csoporthoz tartozó – PortfoLion az utóbbi években több olyan startuppal működött együtt, akik eredményesen reformálták meg a nagyvállalati szoftverhasználat valamely területét. Jelenleg is a portfoliójukban van például a Seon és a FlowX.ai. A mostani körben több nemzetközi angyalbefektető is részt vett, többek között három korábbi UiPath felsővezető is.
Kik állnak a startup mögött? Dombi Gergely és Szurdi Miklós társalapítók korábban a legacy rendszerek modernizációjára specializálódott céget, a 300 fővel működő Sonrisát építették fel. Szilágyi György pedig 2021-ben exitált az egyik legsikeresebb magyar startupból, a titkosított vállalati kollaborációt lehetővé tévő Tresoritból. A sztori indulásáról itt írtunk bővebben.
Trend. A hazai ökoszisztéma szempontjából mindenképp fontos, hogy egyre több exitált alapító fordítja vissza új projektbe a korábban megszerzett tudását, tőkéjét és kapcsolatrendszerét.
Mit csinál a Kodasage? Mesterséges intelligenciával (AI) támogatott platformjuk magas adatbiztonsági standarok mellett automatizálja és egyszerűsíti a nagyvállalatok elavult szoftveres (ún. legacy) rendszereinek modernizációját. Ezek a rendszerek szorosan beágyazódtak a vállalati munkafolyamatokba, jelentős kockázatokat hordozva magukban, mint például az elavult technológia, hiányos dokumentáció, kulcsemberektől való függőség és teljesítményproblémák.
Ez tényleg ekkora probléma? A Gartner jelentései rámutatnak, az alkalmazásmodernizáció 2023-ban és 2024-ben a banki IT-vezetők két legfontosabb prioritása között szerepelt, és a modernizációs szolgáltatások globális piaca 2032-re várhatóan eléri a 75 milliárd dollárt. Nem látványos, de annál fontosabb probléma.
Hogy működik a Kodesage megoldása? A platform olyan, mint egy iránytű a mérnökök számára: segítségével a fejlesztők úgy tájékozódnak a kódban, hogy a legösszetettebb rendszereket is képesek megérteni és egyszerűen frissíteni, akár előzetes projektismeret nélkül. Az nagyvállalati felhasználásra tervezett platform helyi (on-premise) üzemeltetést is támogat a felhős lehetőségek mellett, így biztosítva az adatbiztonságot és a jogszabályi megfelelést. A rendszer képes az automatizált dokumentációkészítésre, a modernizációs projektek leegyszerűsítésére és az új csapattagok betanításának felgyorsítására is.
Hosszú táv. A fejlesztés egyik iránya, hogy emberek mellett később autonóm AI agentek (mesterséges intelligencia algoritmusok) is optimalizálhassák a kódbázisokat. A Kodesage szerint így lesz időtálló a megoldásuk.
Mit mondanak az érintettek?
„A Kodesage-nél hiszünk abban, hogy a legacy szoftverek megértése és modernizációja nem kell, hogy véget nem érő küzdelemnek tűnjön. AI-alapú platformunk lehetővé teszi a csapatok számára, hogy egyszerűsítsék a modernizációs folyamatokat, így a szervezetek a technológiai lemaradásuk szélmalomharcszerű csökkentése helyett jövőorientált megoldások építésére koncentrálhatnak” – mondta Dombi Gergely társalapító és vezérigazgató.
„Az elmúlt két évtized során több ezer sikeres céget láttunk felnőni, akik nagyvállalatokat segítettek innovációs törekvéseikben. Az elmúlt két év során megjelenő új generative AI eszközök lehetővé tették, hogy a modernizációs erőfeszítések egy új szegmense is termékesíthetővé váljon – így egy új jelentős piaci szegmens nyílt meg most már nem csak IT tanácsadók, hanem skálázható szoftver startupok számára is” – mondta Pálfalvi Márk, a PortfoLion befektetésért felelős vezetője.
Borítókép: Szilágyi György, Dombi Gergely és Szurdi Miklós, a Kodasage alapítói.