Eredetileg akkor készítettem kacsaburgert, amikor nem fogyott el rögtön a kacsasült (vagy libasült), és másnap már senkinek sem volt kedve knédlit enni hozzá. Idővel azonban fordult a kocka, és eleve burgert készítek a szaftos, egész éjszakán sült kacsából. Elég, ha megbolondítjuk egy kis narancsos majonézzel, vörösáfonyás káposztával és vajas zsemlével, és kezdődhet is a lakoma!
Forbes és receptek? Ez biztos jó ötlet? Szerintünk igen. Sokat írunk arról, mennyi munka van a siker és a teljesítmény mögött, de azt is pontosan tudjuk, hogy az élet nem csak munkából és üzletből áll. A siker része, hogy kiélvezed. A koronavírus-járvány alatt amúgy is sokan fedeztük fel, hogy főzni élmény. Az üzleti sikerek, a kiemelkedő teljesítmények, a csúcséttermek és a jó borok mellett mostantól naponta egy recepttel jelentkezik a Forbes Finom.
Fordítás: Peťovská Flóra
Hozzávalók 6 főre:
- 1 egész kacsa (kb. 2 kg) vagy 4 negyed
- só
- kömény
A vörösáfonyás káposztához:
- 2 ek. kacsazsír
- 1 hagyma
- ¼ fej vöröskáposzta (kb. 600 g)
- só
- 1 csipet őrölt kömény
- 2 ek. ecet
- 2 ek. vörösáfonya-dzsem vagy cukor
A narancsos majonézhez:
- 1 bio narancs
- 4 ek. majonéz
Továbbá:
- 6 hamburger zsemle
- rukkola vagy saláta (elhagyható)
Elkészítés
- A kacsát megsüthetjük egészben is, de feldarabolva jobban átsül. Egy jó éles késsel vágjuk le a combját és a szárnyát (mindkét esetben először roppantsuk ki, hogy elengedjen az izület), majd a mellét is. A csontos részek és a szárnyak vége remek alapanyagul szolgálnak egy húsleveshez, akár le is fagyaszthatjuk őket egy időre.
- A levágott darabokat minden oldalról sózzuk meg és fűszerezzük köménnyel, majd jó szorosan helyezzük egy tepsibe vagy lábasba – fokozatosan ki fog sülni a zsírja, és körbeveszi majd a húst. Fedjük le egy fedővel vagy alufóliával, és süssük minél tovább minél alacsonyabb hőmérsékleten. Ez akár 14 órát is jelenthet 90 °C-on, 6 órát 120 °C-on vagy 4 órát 140 °C-on – az idő ugyanakkor attól is függ, milyen fiatal és milyen minőségű a hús, illetve milyen a sütőnk teljesítménye. Amikor már leválik a hús a csontról, tépkedjük le egy villával, és távolítsuk el az összes húst. A bőrét különvéve ropogósra süthetjük 200 °C-on, majd felaprítva hozzáadhatjuk a húshoz.
- Egy kevés kacsazsíron pirítsuk meg a finomra vágott hagymát, adjuk hozzá a felvágott káposztát, és pirítsuk össze. Sózzük, adjunk kozzá köményt és ecetet, majd lefedve, időnként megkevergetve pároljuk puhára nagyjából 25 perc alatt. Ízlés szerint hozzákeverhetünk lekvárt, tovább ízesíthetjük sóval, ecettel, cukorral.
- Alaposan mossuk meg a narancsot, apró lyukú reszelőn reszeljük le a héj narancssárga részét (a fehér keserű), és keverjük hozzá a majonézt, valamint 4 evőkanál narancslevet.
- A húst süssük ropogósra egy serpenyőben vagy a sütőben a szaft egy részével, majd töltsük bele a megpirított, narancsos majonézzel megkent zsemlékbe. Adjuk hozzá a párolt káposztát, némi salátát és tálaljuk.
A lassú főzőben készített kacsa a legfinomabb: Én szívesebben készítem a kacsát lassú főzőben, mint a sütőben, hiszen akkor nem kell attól tartanom, hogy odaég vagy kiszárad a hús. Ráadásul a főzőt akár az erkélyre is kitehetjük, ahol az ételillat legfeljebb a szomszédokat fogja boldogítani, de nem lepi el az egész lakásunkat. Daraboljuk fel a kacsát, hogy könnyebben beférjen a főzőbe, sózzuk és fűszerezzük köménnyel, helyezzük a főzőbe és hagyjuk dolgozni alacsony fokozaton 8-12 óráig. Ezt követően ugyanúgy járjunk el, mint a sült kacsával.
Borítókép: Eva Malúšová