130 milliárd forint lesz a Temu éves forgalma a magyar piacon. Ha minden igaz, ez a teljes belföldi és nemzetközi forgalom majdnem tizede.
TEMU-AKTÁK
2024 a Temu éve. Rovat a Forbes.hu-n: hírek, iparági pletykák, mérések, elemzések, túlélési stratégiák Vaszkó Ivánnal.
Legutóbb: HungarEcomm Stars 2024. A rovat eddig megjelent cikkeiért kattints ide!
Hogy hol tartunk Temu-ügyileg? Egész konkrét válaszok érkeztek. Ugyanis Madar Norbert, a volt kutatócég, a GKID vezető tanácsadója (a múlt heti felvásárlásukkal immáron PwC-s szenior menedzser) pódiumra vonult múlt héten a siófoki Internet Hungary szakmai konferencián, majd bemondott egy adatot, amire mindenki várt. Vagy nem biztos, hogy mindenki, pláne nem az e-kereskedők közül, hiszen a Temu becsült hazai termékforgalmát vetítette előre:
„Év végére például csak a Temun 10 millió rendelést adnak le 130 milliárd forint értékben, (…) mára vásárlói bázis és rendelési szám tekintetében Magyarország legnagyobb online kereskedelmi felülete lett.”
Madar Norbert azt is hozzátette, hogy itthon most minden ötödik online rendelés külföldről jön, és hogy a Temu 130 milliárdjától a hazai kereskedők, vagyis a magyar gazdaság esik el.
A Nagy Márton-szál
A magyar gazdaság védelmét tűzte zászlajára a hetekben Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is. Egyenlő feltételekért kampányolt a magyar kereskedők javára, valamint adminisztratív eszközökre utalt több alkalommal is a külföldi kereskedőkkel szemben, akik szerinte 100 milliárdos lyukat ütöttek a költségvetésben, hiszen sokszor nem fizetnek áfát, és a vámbevétel sem nálunk realizálódik.
Halk megjegyzés: minden, Magyarországra értékesített áru után áfát kell fizetnie a forgalomba hozónak. Az persze más kérdés, hogy az melyik ország államkincstárában landol. Ahogy az is, hogy jó ötlet-e egyáltalán felülről belenyúlni egy adott piacba, és attól várni, hogy a magyar kereskedőknek majd jó lesz. Erre inkább ellenpéldákat szokás látni (árstop, különadók). Másrészt, hol volt a kormány akkor, amikor már a Temu előtt is régiós, globális szereplők tarolták le a piacot, ahogy az évek óta trend a digitális kereskedelemben? Emag, Alza, Netflix, sorolhatnám.
Helyezzük kontextusba!
No, de kanyarodjuk vissza a kínai óriáshoz. Korábbi becslések szerint a Temu első negyedéves rendelési volumene itthon mindössze 1,5 millió csomag körül volt. Októberben a Trade magazinban szintén Madar Norbert írta meg, hogy a Temu itthoni csomagszáma az év első felében már gyorsabb ütemben nőtt, de még mindig csak 4 millió darabnál tartott. Ez a tempó gyorsulhatott fel 2024 második felére 6 millióval, amivel így az év végére akár valóban a 10 millió csomagot is meghaladhatja. A rohamot már a Packeta csomagküldő sem bírta.
Persze, nem kell csillagjósnak lenni, hogy idén a Temut tippeljük be az év legnagyobb e-kereskedőjének a magyar piacon. Ugyanakkor megdöbbentő a 130 milliárd forintos fölény, főleg ha melléteszünk olyan adatokat, mint:
- 2023-ban a 13 legnagyobb, száz százalékban magyar e-kereskedő összforgalma csupán 156,8 milliárd forint volt;
- tavaly a globális játékosokkal tarkított teljes tizenötös élmezőny is csak 542,5 milliárd forint forgalmat generált;
- vagy hogy az itthoni operációval működő e-kereskedők idei első féléves forgalma 671 milliárd forint volt – ehhez jönnek pluszba az import rendelések 140 milliárd forinttal, amiből a Temu egyedül mintegy 35 százalékot, vagyis 50 milliárd forintot tett ki, a teljes piac több mint hat százalékát!
Az első félévben az itthon működő e-kereskedők 6,4 százalékot nőttek az előző év azonos időszakához képest, és a második félévben is csak 8–9 százalékos növekedést várnak. Mindez azt jelenti, hogy
a tavalyi mintegy 1474 milliárd forint után az idei belföldi összforgalom talán az 1600 milliárdot sem üti meg. Ehhez kell ugyanúgy hozzáadni az importot, és vele a Temu 130 milliárdját is. Szóval itt tartunk Temu-ügyileg.
Kérdés? Témajavaslat?
Nyakunkon a black friday és az ünnepi szezon – ha temus kérdésed vagy témád van, esetleg olvastál, hallottál valami izgalmasat, akkor írd meg TEMU-AKTÁK tárggyal az ivan.vaszko (kukac) forbes (pont) hu-ra!