Szomorú, de őszinte történet az online gyógyszer- és drogériapiacot megújító csehektől. A sztori drámai fordulatot vett, több hónap huzavona után ugyanis bejött a képbe a Kifli.hu mögött álló kulcsfigura.
„Hasonló fellendülést várok online drogériák területen, mint amit a Kifli hozott az online FMCG-szektorba. Ők is fejlődésre ösztökélték itthon a versenytársakat. A Magyarországon működő drogériáknál azt látjuk, hogy az offline forgalom a mérvadó, az online láb és fejlesztések pedig marginálisak. A Pilulka viszont hozhat olyan menedzsmentszemléletet Csehországból, ami felpezsdíti a magyar piacot”
– mondta az általunk megkérdezett iparági szakember a cseh tulajdonú online drogéria, a Pilulka magyarországi rajtjakor. Ez 2022 őszén volt, a hazai e-kereskedelmi piacon kíváncsian várták, mi sül ki ebből.
Nos, a magyar operáció tavaly év végén állt le, azóta búcsúüzenet fogadja a magyar Pilulka-oldal véletlenül odatévedt látogatóit. A magyar üzletág vezetője, Grósz Béla a LinkedIn-profilja szerint 2024. januárban hagyta el a céget, azóta az AutoWallis csoportnál felel a kiskereskedelmi stratégiáért és üzletfejlesztésért.
Szóval úgy tűnik, mégsem a Pilulka forgatta fel a magyar drogériás-FMCG-piacot és rengette meg a DM vagy a Rossmann pozícióját, hanem például a Pelenka.hu, a legnagyobb magyar tulajdonú online szupermarket. Róluk épp most emlékeztem meg a Temu-akták friss cikkében.
Mi (volt) az a Pilulka?
De vissza a tárgyhoz. A Pilulkát a Kasa testvérek, Martin és Petr (borítóképen) alapították 2013-ban. Felépítették a cseh és szlovák piac legnagyobb csomagküldő gyógyszertárát és gyógyszertárhálózatát, majd elindultak Romániában, Ausztriában és Magyarországon is. Nálunk a hazai szabályoknak megfelelően nem online patikaként, hanem szimpla drogériaként.
Igen ám, de a Pilulka azóta súlyos gondokkal küszködik, amiről az alapító testvérpár is nyíltan beszélt az utóbbi időkben. A prágai tőzsdén közzétett üzleti jelentésükben 2023-ra 2,1 milliárd koronás bevételről (kb. 32,5 milliárd forintról) számoltak be csoportszinten, az online forgalmat és a franchise-rendszerben működő patikákat is beleszámolva. Ez éves alapon 13 százalékos esés.
- Fő indokként a romániai fióktelep 2023. közepi bezárását és a munkavállalói juttatási programokon keresztül történő értékesítés jelentős csökkenését írták.
- A csoporton belül a leggyorsabban növekvő piac Ausztria volt, a forgalom az utolsó negyedévben először haladta meg a 10 millió koronát.
- Csakhogy most áprilisban a Pilulka az osztrák piacról is kivonult, és eladták az itteni üzletágat, mondván, a román és magyar piacról történt kivonulás után Ausztriát fenntartani egyedüli külföldi piacként nem célravezető.
- A cseh és a szlovák piacon továbbra is ők a legnagyobb forgalmú online patikák, a változtatások után pedig 2024-et már pozitív EBITDA-val szeretnék zárni.
„2023 változásokkal és kihívásokkal teli volt. Öt piacon működtünk, elsősorban a növekedésre összpontosítottunk. Majd négy hektikus hónap alatt mindent az alapoktól változtattunk meg. Ennek során mintegy 100 alkalmazottól váltunk meg, és a menedzsment is jelentős átalakuláson ment keresztül. Ezek a változások rendkívül nagy kihívást jelentettek, de szükségesek voltak a további fejlődésünkhöz”
– mondta az eredményekről Martin Kasa, a Pilulka vezérigazgatója.
Hogy jön a képbe a Kifli?
A CzechCrunch cikke szerint júniusban már odáig fajultak a problémák, hogy a cég közleményben jelezte a befektetőknek, hogy adósságaik miatt új, potenciális befektetőkkel tárgyalnak, és már júliusban megállapodhatnak valakivel.
Itt jön a képbe a Rohlik-csoport – a Kifli.hu online szupermarket cseh anyacégének – alapítója, Tomáš Čupr. Friss hír, hogy az egyik leggazdagabb cseh üzletember (sztoriját a 2022. októberi Forbes magazinban írtuk meg) befektetőcégén, a TCF Capitalön keresztül dobott mentőövet Kasáéknak.
- A részletek nem nyilvánosak, csak annyit tudni, hogy 80 millió koronányi forgótőkehitelt nyújtott Čupr alapja a Pilulkának, amiből a bajba jutott webshop a beszállítók felé törlesztené az adósságait.
- A másik fontos bejelentés, hogy érdekeltségén keresztül Čupr opciót is szerzett a többségi tulajdonrész megszerzésére. Utóbbit még a Kasa testvérek gyakorolják.
Čupr felbukkanása azért is minimum érdekes, mert az üzletember épp a CzechCrunch podcastjában vallotta be, hogy nem is olyan régen már tárgyalt a Kasa testvérekkel, csak akkor még nem jutottak dűlőre.
„Arra jutottunk, hogy nincs rájuk szükségünk – mondta korábban Čupr a Pilulkáról. – Részben nem tartottuk elfogadhatónak az árat, amit kértek, részben már most is erős a gyógyszerértékesítésünk, évi százmilliós nagyságrendű koronáról beszélünk.”
Úgy látszik tehát, vagy sikerült közös nevezőre jutnia a feleknek, vagy pedig Čupr tárgyalási pozíciója erősödött a Pilulka nehéz hónapjai alatt. Bárhogy is legyen, Čupr a Pilulka-tulajdonosokkal arról állapodott meg, hogy nem fogják kommentálni a tranzakciót.
Előzmény
A Kifli.hu mögött álló Rohlik csoportnak amúgy is erős hetei vannak. Júniusban jelentették be, hogy sikerült bevonniuk 170 millió dollár növekedési tőkét. A friss befektetési kört az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank vezette, a már öt országban futó cég értékelése a TechCrunch szerint a korábbinál magasabb, de kétmilliárd dollár alatt lehet. A legutóbbi nagy befektetési köre a cégnek 2022 közepén volt 1,3 milliárd dolláros értékelés mellett.