Közel 65 ezren dolgoznak náluk, a felük Budapesten van, árbevételük a magyar GDP több mint egyötödét teszi ki. Idén harmadszor készítettük el a legértékesebb száz százalékban magyar kézben lévő cégek 100-as listáját. A teljes Magyar 100 lista a novemberi Forbes magazinban olvasható, addig is mutatjuk, melyik megyéből hány versenyző került fel a listára, és azt is, melyek a legértékesebb cégek a különböző régiókban.
Továbbra is felülreprezentáltak a fővárosi cégek a Magyar 100 listán: a száz legértékesebb vállalat közel fele (összesen 43) működik budapesti központtal. A dobogósok közül viszont egyik cég sem a fővárosba van bejelentve, de még csak nem is Pest megyébe: a listát vezető, több mint 208 milliárd forint becsült értékű Docler Group (leánykori nevén Gattyán Group) luxemburgi, a 3. helyen szereplő MPF Holding pedig szingapúri központú. A második helyezett a székesfehérvári Videoton Holding Zrt., 171,5 milliárd forintos becsült értékkel.
A listán összesen négy olyan csoport van, melyek – bár tulajdonosaik magyar állampolgárságú magánszemélyek – külföldi székhelyűek, ezért nem szerepelnek a lenti térképen: ezek a Docler Group és az MPF Holding mellett a MET Csoport (Svájc) és a Gránit Pólus Csoport (Ciprus). Mind a cég benne van a top tízben,
összértékük 602 milliárd forint, mindössze 15 milliárddal kevesebb, mint a százas lista második felén szereplő 50 cég értéke összesen.
Míg a top 10-es listára nem egy ingatlanfejlesztéssel és -üzemeltetéssel foglalkozó vállalat felkerült, a megyei győzteseket tekintve a gyártóipar és az élelmiszeripar/agrárium a legjövedelmezőbb iparágak, összesen 10 cég képviseli e két iparág valamelyikét. Három olyan megye volt, ahonnan egy vállalat sem került be a top 100-ba: Nógrád, Somogy és Zala megye.
A top 100 cég által foglalkoztatottak száma tavaly óta csak kis mértékben nőtt (60 ezerről 65 ezerre), árbevételük már annál inkább:
míg a tavalyi szereplők összforgalma a 2017-es GDP 14 százalékát tette ki, addig idén már a 2018-as GDP közel 21 százalékát (összesen 8922 milliárd forintot).
A lista első tíz helyezettje:
- Docler Group, 208,4 milliárd forint
- Videoton Holding Zrt., 171,5 milliárd forint
- MPF Holding, 166,2 milliárd forint
- Gránit Pólus Csoport, 135,9 milliárd forint
- Dayton Invest (Wing), 134,8 milliárd forint
- Bonafarm Csoport, 122,7 milliárd forint
- Duna Csoport, 118,5 milliárd forint
- Jász-Plasztik Kft., 116,3 milliárd forint
- Futureal Csoport, 95,5 milliárd forint
- MET Csoport, 91,5 milliárd forint
Módszertan:
A 2019-ben leadott eredménykimutatások és mérlegek alapján dolgoztunk. Csak azokat a vállalatokat értékeltük fel, ahol kimutathatóan száz százalékban magyar magánszemélyek a tulajdonosok. A közkézhányad miatt a tőzsdei társaságokat nem vettük ide, hiszen itt előfordulhatnak külföldi tulajdonosok is. Azokkal sem számoltunk, ahol a tulajdonosi lánc végén tőzsdén jegyzett cég van. Ezek alapján különítettük el a Mészáros csoport portfólióit is (például a részben az Opus tőzsdei holdingba apportált Mészáros és Mészáros Kft., illetve annak leánycégei ezért nem kerültek be összesítésünkbe). A termelőcégeknél EBITDA-alapon, iparági szorzót használva értékeltünk, az így kapott összeget korrigáltuk a cégben lévő pénzeszközökkel és a hosszú lejáratú hitelekkel. A szorzók meghatározásánál az elmúlt év pénzügyi tranzakcióból, a Forbes elmúlt években felállított adatbázisából indultunk ki tanácsadók bevonásával, fontos szempont volt a piaci pozíció, az innovációs képesség, a külpiaci jelenlét, illetve hogy adott társaság milyen erős márkát épít szolgáltatásai, termékei közé. A pénzügyi és az ingatlanos cégeknél a társaságokban felhalmozott eszközökből indultunk ki. Az értékeléseket a Forbes munkatársai készítették el nyilvánosan elérhető adatok alapján. Ahol a saját tőkét jelentősen meghaladó mértékű vevői előleg szerepelt a mérlegben (jellemzően építőipari cégeknél), ott ezzel az értékkel is korrigáltuk a becslést.
A teljes, tízoldalas lista szócikkekkel és további összefüggésekkel a ma megjelent, novemberi Forbes magazinban olvasható. A magazinba itt tudsz belelapozni: