Több mint negyven évvel ezelőtt egy fiatal orvos, Mező Róbert elkezdett műlábakat faragni a rehabilitációs intézetben, majd egy szerencsés véletlen és néhány – mai szóval – angyalbefektető segítségével vállalkozássá szervezte a tevékenységet. Az LBT Kft. lúdtalpbetétekkel indult, mára ennél sokkal több. Időközben váltak családi céggé, és már nemcsak forgalmazzák, hanem dr. Orto márkanév alatt gyártják is a rehabilitációs eszközöket.
„Sajtóképesebb nem jut eszedbe, Robi?” – kérdezi mosolyogva Belinszky Gabriella, az LBT Kft. ügyvezetője férjétől, Mező Róbert ortopéd főorvostól, a cég szakmai igazgatójától, miután elhangzik a Villon-idézet: „és nyakamon érzem, hogy seggem míly nehéz.” Mező doktor egy bő negyven évvel ezelőtti esetet idéz fel, mikor azt kérdezem, milyen emlékezetes visszajelzéseket kaptak a páciensektől az általuk fejlesztett vagy forgalmazott rehabilitációs eszközökről.
A 80-as évek elejére repülünk vissza.
„Egy nyomdász embernek este tíz körül lettem kész a művégtagjával. Két gyermek várta vissza, egy daganat miatt kellett levágni a lábát”. Ha valaki combamputált, akkor a fenekén jár, az első járási kísérlet pedig mindig iszonyatos igénybevétel a betegnek.
Kipróbálta a műlábat, rettenetesen izzadt, majd a végén elhangzott a Villon idézet és a hála, hogy már nem így kell mozognia. A mozgásukban korlátozottak kiszolgáltatottságát, a helyzet groteszk, néha megmosolyogtató szomorúságát leírandó juthatott a doktor eszébe épp ez a példa. Róbert azt mondja, ez volt pályája egyik meghatározó élménye, amiből azt látta, lehet, hogy nem csinálja rosszul.
Mező doktor az egyetlen orvos Magyarországon, aki ortopéd műszerész szakmát is kitanulta, ezirányú pályáját az 1980-as évek elején néhány évvel az orvosi elvégzése után kezdte:
fiatal orvosként az ügyeletben is műlábakat faragott és számos találmányötlete volt.
Öt közgazdásszal a 90-es évek elején alapította meg az eredetileg Lúdtalpbetéti Társaság Kft.-ként bejegyeztetni tervezett céget – hogy aztán hogy lett mégis LBT Kft., az kiderül a júliusi magazinból. A doktor és felesége azt is elmesélték, mi következett a műlábak faragása után, milyen unikális rehabilitációs eszközöket sikerült külföldről forgalmazóként behozniuk, és azt is, mit tud egy 3D-lábszkenner. A végére pedig minden láb szárnyalni kezd.