Kacskovics Imre a magyar koronavírus-gyógyszerkutató konzorcium ötletgazdája és alapítója. A júniusi Forbes Next mellékletéből kiderül, mire elég az állam 300 milliós támogatása, a kihívás részleteiről beszélgettünk a professzorral a júniusi online Kilövésen.
A Forbes minden hónap elején a Kilövés nevű rendezvényén mutatja be a friss magazint, a rendezvényt a járványhelyzet miatt egy ideje online rendezzük meg.
A gyógyszerkutató konzorcium elindítása szinte rekord gyorsasággal zajlott le, miután Kacskovics februárban elolvasott egy tudományos cikket a kétségbeejtő olasz helyzetről, és rájött, hogy azt itthon talán még el lehet kerülni.
Munkájukat 300 millió forinttal az állam is támogatta, benne a hazai felsőoktatási és gyógyszerkutatói szféra meghatározó képviselői fogtak össze: az ELTE és a Pécsi Tudományegyetem érintett karai, a Richter Gedeon, továbbá az ImmunoGenes nevű biotechnológiai cég, amelynek Kacskovics maga az alapítója és vezetője.
A júniusi Forbes magazin Kilövésén Smejkál Péter beszélgetett a professzorral a vírus realitásairól, az egyetemi munkájáról és a kutatásuk kihívásairól. Öt érdekességet emeltünk ki a beszélgetésből: Kacskovics professzor a realitásokról.
Az első gyógyszermolekula legördült a futószalagról
Mérik, elemzik, és egyelőre úgy működik, ahogy várják.
Pár hét múlva a pécsi kutatóközpont hozzákezd a sejteken keresztüli vizsgálathoz.
Az ImmunoGenes cég integrálásával nyulakon és egereken is tesztelhetik az új molekulát. Ezeket az állatokat emberi kromoszómával génmódosítják majd, hogy emberre lefordítva is megfelelően mutathassa a molekula hatékonyságát. Fontos: a konzorcium a koronavírus okozta Covid-19 betegségre keres gyógyszert.
A védőoltás nem érkezik meg egyhamar
Mind a fejlesztés, mind az engedélyeztetés bonyolult és soklépcsős folyamat. Mivel a vírus nem csak egészségügyi, de gazdasági vészhelyzettel is fenyeget, meg kell találni az egyensúlyt az élet megállítása és a gazdaság összeomlásával járó korlátozások között azokban az években, amikor a vírussal együtt kell élnünk.
A vírus valamilyen formája valószínűleg évekig velünk marad
A tudomány képviselői évek óta riogatták a nyilvánosságot azzal, hogy globális vírusveszély fenyeget. A rosszmájúak szerint ez azért volt, hogy plusz támogatásokat csikarjanak ki a kutatásaikra, a jóhiszeműek szerint pedig egyszerűen csak túlreagálták.
Bárhogyan is, a vírus valószínűleg hosszú évekig velünk marad, legjobb, ha az emberiség és a tudomány is erre rendezkedik be.
Fontos különbség van a védőoltás és a gyógyszer között
A védőoltást 8-9 millió embernek, gyerektől az idősig mindenkinek be kell adni. Az elvárt hatás, hogy megelőzze a fertőzést, emellett pedig senkinek ne okozzon káros mellékhatásokat. Ha a 8-9 millió beoltott emberből akár csak tíznél súlyos szövődményeket okoz, a védőoltást nem lehet engedélyeztetni és a bizalom sem születik meg felé, hiába mondható alacsonynak a hibaszázalék.
A gyógyszert, amit Kacskovicsék konzorciuma is fejleszt, ezzel szemben nem kell kivonni a forgalomból, ha minimális mellékhatásokat okoz, mint ahogy azt minden gyógyszer teszi.
A vizsgáin nem kemény megpróbáltatásokra törekszik, hanem érdekes beszélgetésre
Kacskovics professzor a vírus idején is tanít és vizsgáztat az ELTE-n, de a tanítványaival inkább törekszik az érdekes, intellektuális beszélgetésre.
A természettudományi karon két éve indították az immun-biotechnológiai képzést, ami nagyon újszerű és sok új felfedezésre ad teret.
Borítókép: Kacskovics Imre, a magyar koronavírus-gyógyszerkutató konzorcium ötletgazdája és alapítója. Fotó: Orbital Strangers