Ez már a nyolcadik Magyar100 lista, amiben a száz legértékesebb, száz százalékban magyar tulajdonú céget mutatjuk be, és vele azt az üzleti elitet, amiben egymás mellett léteznek az üzlet és a politika metszeténél hizlalt cégcsoportóriások a selfmade vállalkozók által épített sikersztorikkal. Az élbolyban is találni mindkettőből.
Tavaly a listán szereplők ötöde volt képtelen a növekedésre, idén a trend megfordult: száz cégből mindössze tizenhétnek csökkent a becsült értéke, így
a listán szereplők összértéke közel 6,5 billió forint. Ez jelentős, harmincszázalékos növekedés egy év alatt.
Továbbra is húz az építőipar, nagy részük növekedésében az állami megrendelések dominálnak. A kimutatott érték annak ellenére nőtt, hogy a módszertanunkban figyelembe vesszük, ha egy-egy cég erősebb függ az állami megrendelésektől, ezekben az esetekben diszkontot alkalmazunk, mert a piacon kevesebbet érnek ezek a cégek.
A gyártóipar adja a lista legtöbb cégét, amiben olyan csendes óriások nőttek fel, mint a Semilab vagy a Jász-Plasztik Kft. Nagyot nőttek a pénzügyi szolgáltató cégek, mint a Hold Alapkezelő és a Concorde Értékpapír Zrt. Egy szükséges módszertani változtatás miatt pedig idén igazán élesen, egyben láthatjuk az iparágakon átívelő cégcsoportóriások méretét, mint amilyen Tiborcz Istváné vagy Mészáros Lőrincé.
Alább megmutatunk pár kiemelkedő céget, valamint a lista első tíz helyezettjét infografikán. A teljes, százas listát a novemberi Forbesban találod, címlapján Gazsi Zoli, az Eisberg vezérigazgatójának történetével.
A dobogó
1. MPF Meta Zrt.
Becsült érték: 436 milliárd forint
Központ: Zürich
A régió egyik legnagyobb ipari befektetője, három területen gyárt a világpiacra. Termékeiket számos európai és amerikai barkácsáruházban megtaláljuk. Az MPF FÉG a nagyhatásfokú hőszivattyúk és egyéb fűtő- és hűtőkészülék piacán világelsőnek számít, számos nagy cégnek szállít be, de komoly sajátmárkás termékportfólióval is rendelkezik. Megkezdték egy új hőszivattyúgyár építését is.
2. Wallis Portfólió Kft. és Dayton Invest Kft.*
Becsült érték: 421,8 milliárd forint
Központ: Budapest
A Dayton-Invest holding vállalat mérlegfőösszege az eddigi 946 milliárdról 1247 milliárd forintra ugrott, amit főleg a német Bauwert AG 54 százalékos, több mint 46 milliárd forintos felvásárlása hajtott. A Wallis Portfólió Kft. árbevétele meghaladta az 500 milliárd forintot, amit az exportértékesítés húzott, ez 60 milliárd forinttal volt több 2023-ban, mint 2022-ben.
Ezzel párhuzamosan a Foxpost csomagküldő startupot felvásárolta egy nemzetközi befektetői konzorcium, köztük a neves brit CVC Capital Partners, és kiszálltak az eddigi tulajdonosok, így a Wallis is.
3. Docler Holding Zrt.
Becsült érték: 383,6 milliárd forint
Központ: Luxemburg, Budapest
A cégcsoport növekedése még mindig elsősorban az erotikustartalom-szolgáltató Jasmin.com-nak köszönhető, de ezen kívül is mozgalmas éve volt Gattyán Györgynek. Üzleti portfólióját aligha erősíti, de 2023 elején egyik cége megvette a frisshirek.hu nevű portált, majd a bejelentés másnapján a teljes szerkesztőséget elbocsátották. A Gattyán-cégek másik fontos, ám üzletileg kevésbé releváns eleménél, a Teqballnál is leépítések voltak. Miután a sportszergyártó cég eladásai nem a tervek szerint alakultak, a biatorbágyi összeszerelőüzemből negyven főt kirúgtak.
Az üstökös
A lista egyik legnagyobb növekedését produkálta a kalandos életű befektetési cég. Becsült értéke 65,5 milliárd forint lett, amivel a lista 22. helyén végzett, miközben tavaly még 33,9 milliárd forintra becsültük az értékét.
Úgy tűnik, jól sikerült a generációváltás, Szabó Balázs harmincegy évesen lett a Concorde Értékpapír Zrt.-ből kivált Hold vezérigazgatója. Vezetése alatt a cég több fontos mérföldkövet is elért: az ezermilliárd forintos kezelt vagyon mellett sikerült megduplázni az alapkezelő bevételeit és kis híján megtriplázni az EBITDA-t.
A csendes óriás
Hatodik helyen végzett a rejtőzködő Semilab csoport, amit fizikusok alapítottak és még ma is főleg fizikusok vezetnek. Százmilliárdos árbevétel, stabilan negyven százalék fölötti EBITDA-marzs jellemzi a cég elmúlt évét, és láthatóan jól profitálnak a mesterséges intelligencia szárnyalása okozta csipgyártás felfutásából.
A Semilab eszközeit a világ olyan vezető vállalatai és egyetemi kutatólaborjai használják, mint az Egyesült Államok-beli MIT. Idén a BME Fizikai Intézetével közösen végzett kutatásukban a perovszkit alapú anyagokat vizsgálták, melyekből a várakozások szerint a hagyományos napelemeknél jobb hatásfokú fotovoltaikus eszközöket lehet gyártani. A BME-vel amúgy is szoros a Semilab viszonya, még 2022-ben indítottak a piaci trendekre reagáló közös fizikusképzésüket.
Amiről nem tudtad, hogy magyar
Egyetlen ajkai vegyesbolttal indult az Ecofamily üzletek mögött álló Napcsillag Kft., mára országos hálózatot építettek 64 egységgel. A listán évről évre kúsznak egyre feljebb, idén a 49. helyen végeztek 30,8 milliárd forintos becsült értékkel. 2023-ban először lépték át a százmilliárdos forgalmat, mellé 7,1 milliárd forintos rekord profitot könyveltek el. Ritkán látni magyar szereplőtől ekkora és ilyen kitartó növekedést egy külföldi multik uralta piacon.