Úgy néz ki, mint egy menő hűtőszekrény, de valójában a ruhák felfrissítését szolgálja a Samsung AirDresser. Megnéztük, hogy van-e ennek bármi értelme, és ha igen, kinél válhat be, kinek jöhet jól egy ilyen totál különleges masina, ami képes gőzfelhőbe borítani a pulóvert, az inget, a bugyit, de még egy plüssmacit is.
A háztartási gépek globális piaca az elemzések szerint 2021-re elérte a 635,4 milliárd dollárt, azaz 213 888 milliárd forintot, ami azért már a Marsról is jól látható összeg. Nem csoda, hogy a kisebb-nagyobb szereplők egymásra licitálva próbálnak bejutni a potenciális vásárlók pénztárcájába. Egyrészt kalapálgatják, fejlesztgetik állandóan az örök klasszikusokat, mint a hűtőszekrény, mosógép vagy mikrohullámú sütő, mindenféle extrákkal kitömve ezeket a masinákat.
Másrészt pedig állandóan törik a fejüket azon, hogy milyen, korábban nem nagyon látott termékekkel lehetne előállni, amelyekkel új utakra lehet lépni.
Ez utóbbi folyamatra tökéletes bizonyíték a Samsung AirDresser Bespoke, amely első pillantásra úgy néz ki, mint egy hűtőszekrény, azonban nem kolbászt vagy krumplit kell beletenni, hanem inget vagy zakót, és nem jéggel, hanem gőzzel dolgozik. Az előzetes infók alapján a modell kifejezetten érdekesnek tűnt, úgyhogy ellátogattam a Samsung budapesti főhadiszállására, hogy kipróbáljam élesben is ezt a ketyerét.
Elegáns külső
A megjelenése kifejezetten elegáns, hiszen a frontfelületet egy hatalmas álló tükör borítja, amely egyébként akár le is cserélhető más színű burkolatra. A formavilág minimalista és letisztult, ennek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen stílusú belső térben otthonra lelhet.
Ha kinyitjuk, akkor rögtön látszódik, hogy ez tényleg nem egy hűtő, ugyanis polcok nincsenek benne. Ehelyett egy speciális tartót helyeztek el a készülékben, amelyre a direkt ide tervezett vállfákat lehet fellógatni, egészen pontosan öt darabot.
Mire jó az AirDresser?
A termék felső részén egy hőszivattyús egység kapott helyet, amely a magasból meleg, maximum hatvan fokos levegőt bocsát ki, alul pedig egy nagy teljesítményű “turbina” gőzzel árasztja el a belógatott ruhadarabokat. Ennek hatására ezek anyaga átforrósodik, kisimul, eltűnnek belőle a gyűrődések és a kellemetlen illatok is. Tehát egyszóval olyan, mintha elküldenénk egy wellness kúrára a pulóvereket, kabátokat, ingeket, amelyek a cég állítása szerint felfrissülnek a szaunakamrában.
A legjobb az egészben, hogy a dolog tényleg működik, ugyanis a bepakolt, használt ruhaneműk valóban úgy kerültek ki belőle, mintha nem is rajtam lettek volna korábban. Ez pedig remek, ha egyébként arra nincs szükség vagy mód, hogy kimossa, kivasalja őket az ember. Ez szuperhasznos lehet, ha elmegyünk ebédszünetben falatozni, vagy csak utaztunk egy órát, hiszen gyakorlatilag olyan érzéssel jár, mintha egy új vagy frissen mosott ruhát kapnánk fel magunkra.
Nem akarok túlozni, enélkül nyilván lehet élni, de az életminőségnek, közérzetnek határozottan jót tesz a dolog. Ráadásul a hőkezelés a fertőtlenítést is lehetővé teszi, ami a mai világban, amikor tombolnak a betegségek, járványok, kifejezetten hasznos lehet
A termék rendelkezik egy olyan komplex HEPA szűrőrendszerrel, amit egyébként légtisztítókba, porszívókba pakolnak, és a magas hőmérsékletű átszellőztetés során értelemszerűen ez “kiszedi” a mikroméretű szennyeződéseket is az anyagból, ami az allergiások számára komoly jelentőséggel bírhat.
A Samsung AirDresserbe betehető egy kis polc is, amire fehérnemű vagy akár plüssjáték is felpakolható, így azok is átgőzölhetőek a készülék segítségével. Szóval a dolognak abszolút van értelme, nem valami látványos, de valójában értelmetlen humbugról van szó, hanem egy olyan megoldásról, amely valóban hozzáadott értéket ad.
Kinek jó?
Egyrészt nyilván az otthonokban ez egy abszolút életképes eszköz lehet, de a vendéglátóim azt is elárulták, hogy a Samsung munkatársai szakmányban hordják a ruháikat a masinához, miután megérkeznek a munkába, vagy visszajönnek az ebédről, ami magától értetődően nem véletlen. Ha vacak lenne, akkor nem fárasztanák magukat ezzel, de ez azt jelzi, hogy egy munkahelyen is jó szolgálatot tehet egy ilyen masina.
Sőt, akár egy menő ügyvédi vagy építész irodában is el tudom képzelni, ahova megérkeznek az ügyfelek, és amíg tárgyalnak, addig a ruhájuk wellnessezik egyet, hogy aztán frissen és üdén kaphassák fel őket. Apró finom figyelmesség ez, ami viszont határozottan jó benyomást tehet a partnerekre, és néha ezek a kis dolgok is igen sokat számíthatnak.
Vezérlés
A mai világban a felhasználóbarát kezelés már alapelvárás, és e tekintetben a modell nem is okozott csalódást. Az oldalsó részen elhelyezett kezelőpanelen ki lehet választani a legmegfelelőbb programot, de ez akár egy telefonnal is menedzselhető, hiszen az AirDresser rendelkezik WiFi-vel, és képes kapcsolatot teremteni egy mobillal, valamint egy nagyobb okosotthon rendszerbe is integrálható.
Ez egyébként azt is jelenti, hogy akár távolról is vezérelhető, tehát például a munkahelyről is bekapcsolható vagy ellenőrizhető az állapota. Így mire hazaérünk, már egy friss, ropogós házikabát fogad, ami azért nem egy utolsó élmény, bár nem győzöm hangsúlyozni, hogy ennek hiányát azért valahogy túl lehet élni.
Nem az a szint, mintha nem lenne otthon hűtőszekrény, és hazafelé még le kéne vadászni egy őzet, hogy legyen mit enni vacsorára.
A termék egyébként a mai trendeknek megfelelően már a mesterséges intelligenciával is kapcsolatban van. Az AI ugyanis folyamatosan monitorozza a felhasználói szokásokat, és ennek alapján pakolja előre a programokat, hogy a felhasználó a leggyakrabban használtakat minél gyorsabban elérje.
Ezek között természetesen vannak olyanok, amelyeket különféle típusú ruhaneműkhöz optimalizáltak, így változik a fentről/alulról érkező meleg levegő aránya, valamint a “kezelés” időtartama is. Elméletileg arra is van lehetőség, hogy a cég menet közben változtasson a programokon egy szoftverfrissítést követően, tehát azt elmondhatjuk, hogy abszolút figyelik a felhasználói szokásokat, és biztos, hogy a következő generáció megtervezésekor a megszerzett tapasztalatokat is figyelembe veszik majd.
Ár & vélemény
A gyakorlati tapasztalatok alapján a Samsung AirDresser Bespoke egy totálisan életképes koncepció. Van értelme, hasznos, de az tény, hogy nem olcsó mulatság, és ebből fakadóan (most még) nem egy tömegtermék.
600 000 forintot kérnek el érte ugyanis, ami nem kevés pénz, de ha azt nézzük, hogy a jelenlegi állás szerint akár egy évtizeden át is működőképes maradhat, valamint hogy milyen szinten javít az életminőségen, egyértelműen van létjogosultsága.
Azt még egy gátlástalan hazudozó sem mondhatná jó szívvel, hogy nélkülözhetetlen, e téren nem játszik egy ligában egy mosógéppel vagy porszívóval, ez nem is lehet kérdés. De ha választanom kéne, hogy elvigyem a négyfős családot egy hétre síelni Ausztriába, vagy vegyek egy ilyen ketyerét, nem sokat agyalnék. Szóval személy szerint jó szívvel tudom ajánlani mindenkinek, aki egy hasznos, luxi, de olyan masinára vágyik, ami jobbá teszi a hétköznapokat.