Elől-hátul világító televíziókkal, komoly OLED és MiniLED flottával próbálja bevenni a pénztárcákat a Philips. Az új termékek amszterdami bemutatóján leleplezték a legújabb fegyvereket, megnéztük őket élőben!
Irtózatos lesz a tülekedés idén a felső kategóriás, drága, nagy hasznot hozó televíziók szegmensében. A Samsung, a Panasonic, a Sony, a TCL mellett a Philips is sorompóba lép, hogy minél nagyobb szeletet hasítson ki ebből a tortából 2023-ban.
Legalábbis ez derült ki a cég Amszterdamban megtartott nagyszabású eseményén, hiszen a megszokott módon nem egy nagy tech expón, hanem egy privát, nemzetközi rendezvényen mutattak be az idei évre szánt termékeket.
Nem lett gagyi
A nagy holland Philips konszern a kétezres évek elején úgy döntött, hogy racionalizálja a működését. Ennek keretein belül elkezdtek megszabadulni az egyes üzletágaktól, így például a projektor és monitor részleget is eladták. 2011-ben pedig sor került arra, amit korábban senki sem gondolt volna: a nagy múltú tévés divízióit is értékesítették, amelyet a hatalmas kijelzőgyártó, a hongkongi TP Vision vásárolt fel.
Ekkor sokan tartottak attól, hogy a Philips egyike lesz azon egykor szebb napokat látott márkáknak, amelyeket csak arra használnak, hogy belépő szintű, gagyi készülékeket sózzanak rá azokra a vásárlókra, akik nincsenek képben.
Azonban a TPV rácáfolt a kétkedőkre, és az első pillanattól kezdve világossá tette, hogy a prémium ligában akar vitézkedni a márkával.
Megtartották a holland központot, átvették a mérnököket, a szakértői gárdát is. Nem sajnálták a pénzt a kutatás-fejlesztésre, és ennek köszönhetően az elmúlt egy évtizedben folyton tudtak minőségi, elit kategóriás termékekkel előállni, többek között az elsők között léptek színre OLED televíziókkal is. Emiatt aztán magasak az elvárások az idei modellekkel kapcsolatban, amelyeket meg is lehetett nézi nyilván élőben, működés közben.
Továbbra is OLED
A cég mérnökei nem sokat pihenhettek tavaly, hiszen több fontos innovációról is lerántották a leplet. Ezek közül az egyik leglényegesebb az új generációs P5 AI képfeldolgozó chip, amely a korábbinál jobb képi világot garantál még akkor is, ha egyébként a forrásanyag satnya.
A korábbi felsőkategóriás Philips tévék nagy extrája volt Ambilight nevű exkluzív technológia, ami 2023-ban is megmaradt. Ennek lényege, hogy a hátlapra szerelt temérdek színes LED képes látványos fényglóriát varázsolni a képernyő köré, amely a képen futó tartalom függvényében dinamikusan változik. Ezt az eljárást is kalapálgatták, idén már minden dióda egyedileg vezérelhető, így még részletesebb lesz a fénygömb, ráadásul a fényerőt is feltornázták. Ennek köszönhetően már nappal, egy világos lakásban is látványos ez a szolgáltatás.
Az is kiderült, hogy 2023-ban is az OLED képalkotási eljárás jelenti a csúcsot a vállalat kínálatában. A topmodell az OLED+ 908 nevű termék, amelybe a már említett processzor mellett egy különleges, úgynevezett mikrolencsés panel került.
Ez 42,5 milliárd rettenetesen apró lencsét tartalmaz, amelyek képesek felerősíteni a fényerőt, ami fontos az energiahatékonyság, és a nagy dinamikatartományú, HDR tartalmak látványos visszaadása során. Érdekes, hogy ezt megoldást a legyek szeme inspirálta, amelynek felületén hasonló alakú lencsék találhatóak.
Legalábbis állítólag, mert az is lehet, hogy csak egy szuperül hangzó marketingkommunikációs trükk az egész, és a valóságban semmi köze egy televíziónak a rovarok szeméhez.
MiniLED, okostévé
Mindenesetre a termék élőben nagyon meggyőzőnek tűnt, pláne, ha az Ambilight is be van kapcsolva. Nyugodtan oda lehet pakolni a legnagyobb riválisok zászlóshajói mellé, egy szinten van velük. Az eseményen kiderült, hogy továbbra sem lesz Philips 8K tv, ami nem túl meglepő, hiszen ez a vonal tartós agóniába süppedt.
Viszont a cég bejelentette, hogy pionírokhoz képest több éves lemaradással ugyan, de csatába küldi első MiniLED rendszerű televízióját, amely az Xtra névre hallgat.
Ez alapvetően egy LCD készülék, aminél a trükk a fejlett, rengeteg, a megszokottnál sokkal-sokkal több LED-et tartalmazó háttérvilágítási szisztémában rejlik. E megoldás papíron jobb fényerőt, szebb HDR-t, nagyobb színpontosságot biztosít. Én személy szerint nem vagyok ájult hódolója a MiniLED eljárásnak, az OLED tv mellé téve az Xtra is csak egy szegény rokonnak tűnt a fakóbb színeivel.
Azonban az tény, hogy a Philips meghatározó, innovatív márka, erős háttérrel, és az fontos üzenet, hogy látják a fantáziát az ilyen termékekben. A rendezvényen az is nyilvánvalóvá vált, hogy a Philips továbbra is a Google-féle okostévé rendszert használja televízióiban. Sajnos. A Google TV ugyanis továbbra is elég szörnyű, lassú, átláthatatlan, nehezen kezelhető. A helyszínen ez egyébként általános téma volt, a szaksajtó képviselőivel beszélgetve kiderült, hogy gyakorlatilag mindenki elégedetlen ezzel a platformmal.
Továbbra is erős
De tragédiáról azért szó nincs, hiszen az okostévé rendszernél vannak fontosabb részei is egy televíziónak. A top modellekbe az angol hangspecialista, a Bowers & Wilkins által fejlesztett integrált audio rendszerek kerültek, amik egész jó megszólalást produkáltak. A kép minősége teljesen rendben van, az Ambilight által produkált fénygömb pedig egy igazi aduász.
Azt nem állítanám, hogy a Philips le fog mindenki nyomni idén mindenkit a tévés piacon, de azt igen, hogy legyen szó OLED vagy LCD technológiáról, a termékeik kérdés nélkül megállják a helyüket az első vonalban is.
Ez pedig még mindig sokkal több, mint amit sok egykori nagy név elmondhat magáról 2023-ban.