Legalább két percig tartó vastaps zárta Pál Feri katolikus pap és mentálhigiénés szakember előadását az első Forbes Makers Dayen. Szerinte az önmegvalósítás nemcsak az egyénről, hanem a közösségről és az emberségről is szól, hiába terel minket minden a mai világban az individualizmus felé.
A színpadra hozott három szék ezúttal az önmegvalósítás három dimenzióját és három módját illusztrálta, ezek között ugrálva adta át Pál Feri atya a megkapó előadását.
Első dimenzió: Az én
Egy baráti társaság arra lesz figyelmes, hogy a mögöttük lévő épület harmadik emeleti erkélyén a rácson kívülre mászott egy kisfiú. A társaság egyik tagja néhány másodperc alatt meghozza azt a döntést, hogy felmegy az emeletre, és kimenti a kisfiút, nem vár a mentőkre, a tűzoltókra.
„Ki, ha én nem? – ez volt az alap a döntésénél, és mégis úgy tudta megélni az énje önmegvalósítását, hogy az nem önző és énközpontú volt, hanem másokat szolgált vele”
– mondta az atya.
Pál Feri szerint ez azt bizonyítja, hogy az én a személyiségnek csak egy része, nem maga a személyiség. Az eredményes önmegvalósítóknak erős énjük van, de arra is képesek, hogy ne mindig az én legyen a középpontban.
Második dimenzió: A mi
Az öndefiníciót vezérelhetik individuális gondolatok – például a korunk, kinézetünk, képességeink – és a kapcsolatainkban betöltött szerepeink is, például, hogy anya, feleség, barát vagyok.
Az emberiség nagyobb része amikor megéli önmagát, akkor valójában a kapcsolatain keresztül éli meg önmagát. A keleti világban csak tíz százalék határozza meg magát individualista jegyek alapján, míg a túlnyomó többségnek a kapcsolatai adnak definíciót. A nyugati világban inkább fele-fele arányban van az egyéni és a kapcsolati megélés.
„A biológiánk úgy van kitalálva, hogy jó legyen együtt lenni. Tehát az önmegvalósítás fontos feladata az is, hogy megpróbáljak olyan emberré válni, akivel másoknak jó együtt lenni” – mondta Pál Feri. Ehhez hozzátartozik, hogy dolgoznunk kell azon, hogy képesek legyünk az együttérzésre.
Harmadik dimenzió: A mindenki
Amikor különböző feladatokat adtak különböző összetételű csoportoknak, azok a csoportok bizonyultak a legeredményesebbnek, amelyekben volt nő. Pál Feri kiemelte, hogy a nők hamarabb fel- és elismerik, ha segítségre van szükségük, míg a férfiak ettől szoronganak.
„Ha Rambót ledobjuk az indokínai dzsungelben, nem kiabálhatja, hogy help. A férfi így működik” – mondta az atya.
Ezen kívül a nők szuperképességei között említette még azt is, hogy bár érzékenyen érinti őket a „protekciósok” (a valaki által pozícióba kerülő) és a „potyautasok” (a lusta munkatárs) jelenléte, mégis azonnal védelembe képesek venni azt, aki perifériára szorul. Mert a nő tudja, hogy bár az az ember most gyászol, beteg vagy rossz napja van, holnap ő lehet a projekt legértékesebb embere, ha most nem engedem el a kezét” – mondta az atya.
Az emberség mint önmegvalósítás
Szerinte az önmegvalósításban az is fontos dimenzió, amikor nem a különlegeset, a kirívót akarom kidolgozni, megmutatni magamból, hanem azt amiben ugyanolyan vagyok mint mindenki más. Ez ugyanis az emberség.
Az én, a mi és a mindenki dimenziójában betöltött szerepeink között konfliktusok fognak kialakulni, de Pál Feri atya szerint nem dönteni kell, hanem egyensúlyozni.
A kapcsolatainkat ugyanis nem az teszi tönkre hogy problémáink vannak, hanem az, ahogyan egymással bánunk akkor, amikor problémáink vannak.
Az önmegvalósítás három módja
Pál Feri kilenc évig volt plébános Óbudán, ez idő alatt többször elment a helyi idősotthonba. Egyszer a karácsonyi műsoron a meghívott színésznő szoknyája a koreográfia közben felgyűrődött, de ahelyett, hogy zavarba jött volna, megszólított egy idős urat a közönségben, és azt mondta, „ez az én karácsonyi ajándékom volt önnek.” Pár Feri ebben az önérvényesítést látta meg, azt az erőt, hogy a színész nem elszenvedője maradt egy kínos helyzetnek, hanem előnyére fordította, és nem mások kárára tette azt.
Bár a modern világ leginkább az önérvényesítést értékeli, Pál Feri szerint az önátadás is lehet az önmegvalósítás egy módja. Ez akkor történik, amikor átadjuk magunkat az aktuális tevékenységünknek, legyen az tánc, zene, szex vagy imádság.
A harmadik módja pedig az, önmagunk felülmúlása, amikor nem az számít, hogy igazunk legyen, hanem a társunk, a konfliktusból előrelépés vagy a helyzet hatékony megoldása. Hangsúlyozta, hogy az önmegvalósítás módjai között ugyanúgy lehetnek feszültségek, ahogy a dimenziók között, de itt sem dönteni kell, hanem esetenként mérlegelni, harmóniára törekedni.
„Minden azt üzeni, hogy legyél nagy, de szerintem az ember kicsi. Dönthet úgy, hogy ezt elfogadja, és ettől még mindig lehet pár nagy dobása” – zárta az atya az előadását.
A MAKERS a Forbes új, tréning- és workshopsorozata – a MAKERS Day pedig ennek a kezdeményezésünknek egy külön eseménye. A mai napról készült cikkek itt érhetők el.
Borítókép: Pál Feri előadása az első Forbes Makers Dayen. Fotó: Fekete Csaba