Mesebeli vízesések, csodás strandok, romantikus városkák és egyéb csodák várják a szigetre látogatókat. Összegyűjtöttünk néhány kiváló célpontot, amivel nem lehet hibázni Napóleon szülőföldjén.
A magyarok körében az adriai, görög és spanyol szigetek sokkal népszerűbbek valamiért, mint Korzika, ami nem tartozik a különösebben divatos úti célok közé Magyarországon.
Pedig ez a Franciaországhoz tartozó, az olasz partok közelében fekvő sziget rengeteg látnivalót és élményt kínál.
Legalábbis annak, aki szeret tengerben, patakban, vagy pedig hegyi folyókban fürdőzni, vízi sportokat űzni, kirándulni, és romantikus városkákban andalogni.
Viszont tény, hogy a huszonnégy órás féktelen bulizásnak errefelé nincs nagy hagyománya, mint ahogy az is, hogy kiemelkedő kulturális eseményeket, és gigantikus építészeti műremekeket is másfelé kell keresni.
Hasznos infók
Mostani cikkünkben összegyűjtöttünk pár helyszínt, programot, amit nem érdemes kihagyni, ha az ember Korzikán jár. Előtte jöjjön néhány fontos tudnivaló.
Utazás
Több reptér is található a szigeten, azonban Magyarországról jelenleg kicsit körülményes eljutni oda, hiszen közvetlen járat nincs. Opció lehet még az autós utazás is: Budapesttől 1100 kilométerre található Livorno, onnan indul a komp Korzikára, ami 4–5 óra alatt teszi meg a durván 100 kilométeres távolságot a tengeren.
Közlekedés
Valamilyen járműre szükség van a szigeten, ugyanis a tömegközlekedés kiépítettsége nem az igazi. Autópályák nincsenek, a szigetet átszelő főutak minősége rendben van, kellően szélesek, de a kisebb mellékutaknál bele lehet futni komoly nehézségekbe.
Korzika jó része hegyvidék, emiatt rengeteg a szerpentin, és egy 30–40 kilométeres út akár kétórásra is nyúlhat.
Pláne ha az ember beragad egy lomha teherautó vagy egy lakóbusz mögé. Arra is akad példa, hogy félig elvadult, útonálló malacok miatt kell vesztegelni egy darabig, de ez legalább türelemre és önfegyelemre nevel. A helyiek egyébként gyakran úgy vezetnek, mint a megszállottak, a másfél sávos, szakadékkal övezett útról is levillognak, integetnek, ami nyilván nem kellemes élmény, de mindent túl lehet élni.
Pénzügyek
A bankkártyahasználat és a digitális fizetési formák támogatása egyáltalán nem magától értetődő. Ráadásul sok településen még ATM sincsen, szóval érdemes 100–200 eurót minimum készpénzben tartani, felkészülve bármilyen eshetőségre. Az árak nem vészesek, magyar szemmel és zsebbel is vállalhatók.
1. Ajaccio
Korzika régió központja egy hibátlan mediterrán városka, amely a hatalmas hegyek lábánál egy pazar öböl mentén fekszik. A hangulata egészen pazar, nem túlzsúfolt, de nem is kihalt, sétálóutcáiban egész nap zajlik az élet.
Aki szeret vásárolgatni, az itt megtalálhatja a számítását. Rengeteg az étterem, a fagyizó, cukrászda, rendelkezik egy komoly kikötővel, és egy korrekt saját, homokos stranddal is.
Itt született Napóleon, és ezt a helyiek úton-útfélen meg is próbálják a látogatók tudtára adni. Rengeteg az emlékhely, minden második kávézó Bonaparte törzshelye volt az elmondásuk szerint. Ajaccio reggel, napközben és este egyaránt nagyszerű hely, ami kiválóan alkalmas a pihenésre és feltöltődésre.
2. Cap Corse
Az északi részen található, majd negyven kilométer hosszú félsziget olyan, mint egy ujj, amely Franciaország felé mutat vádlóan, követelve a sokak által régóta áhított függetlenséget, vagy legalábbis autonómiát.
Ezen a viszonylag kis területen közel húsz kisebb-nagyobb település található, köztük számos, kifejezetten üdülésre szakosodott település. Cap Corse különlegessége, hogy egymástól kis távolságra, akár csupán tíz perces autózásra található strandjai teljesen eltérőek lehetnek.
És ez nem csak azt jelenti, hogy az egyik köves-sziklás, a következő pedig a legpuhább homokkal borított. Simán előfordul ugyanis, hogy amíg a nyugati partot hatalmas hullámok ostromolják (ezzel tökéletes terepet teremtve a hullámlovasoknak), addig ugyanakkor keleten szelíden ringatózhat az ember a vízfelszínen egy búvárszemüveggel a fején, és elmerülhet a vízi élet varázsában.
3. Capu Rossu
Az UNESCO világörökség része a Capu Rossu, azaz „Vörös Fej” névre hallgató gigantikus szikla, amely a Portói-öböl déli részén található. E hatalmas gránitképződmény tetején egy ősi őrtorony található, ahonnan lenyűgöző látvány tárul az ember szeme elé.
Az abszolút Instagram kompatibilis Capu Rossu egyike a legkedveltebb turisztikai célpontoknak, itt aztán tényleg nem érezheti magányosnak magát az ember. A torony megközelíthető a néhány kilométerre található parkolóból indulva, de sokan vannak, akik hajóval kötnek ki az aljában és onnan bandukolnak fel.
Ez a terület ugyanis nagyon népszerű a hajósok körében is. A környező vizeken rengeteg a kisebb-nagyobb bárka, motorcsónak, vitorlás, és szervezett kirándulás keretein belül is el lehet ide jutni a közeli kikötőkből. A hatalmas sziklafalakat apró öblöcskék törik meg, amelyek sekély vízében biztonságosan lehet búvárkodni, vagy akár társadalmi életet élni a többi tengerjáróval.
4. Cascade du Voile de la Mariée
Korzikán ipari mennyiségű vízesés található, amelyek közül a legismertebb, legnépszerűbb a Cascade des Anglais, azaz az Angol-vízesés. De ez csak a jó marketingnek köszönhető, illetve hogy a legendás, brutál nehéz GR20 légiós-kiképző túraútvonal mellett található.
A kevésbé felkapott Cascade du Voile de la Mariée, tehát a „Menyasszony Fátyla” az igazi nagy durranás ugyanis. Hetven méteres magasságból zúdul le itt a víz a magasból, hogy aztán kisebb tavacskákból szaladjon le tovább a meredek hegyoldalakon a Gravona völgyébe. A sziget legnagyobb vízesése, a Cascade du Voile de la Mariée megközelíthető autóval, a parkolóból csak egy kilométert kell sétálni hozzá. A bevállalósabbak elindulhatnak a közelben lévő Bocognano nevű falucskából is, ahonnan egy gyönyörű, jó hétkilométeres gyalogtúrát követően jut el az ember a Menyasszony Fátylához.
Az említett Bocognano egyébként önmagában is megér egy kis időt. Hangulatos település fantasztikus kilátással, étteremmel, pékségekkel, és a közelben a Gravona hegyi folyóval, amelyben rengetegen pancsolnak a forró napokon.
5. I Pozzi
Ez egy olyan fantasztikus hely, ahova mindenkinek el kéne jutnia, kár, hogy olyan messze van. Képzelj csak el egy rég kialudt vulkánt, amelynek egykori kráterében egy rendes kis láp található kis vízfolyásokkal, apró tavacskákkal és zöld fűvel!
A területen malacok, tehenek és lovak legelnek, heverésznek teljes békességben, miközben körülöttük a turisták téblábolnak.
Ez az édenkerti idill az I Pozzi, amely a sziget közepén, Felső- és Dél-Korzika határán fekszik 1800 méteres magasságban. Csak gyalogszerrel közelíthető meg a Val d’Ese síközpontból, és már maga az oda vezető út is félelmetesen látványos a hatalmas hegyek és völgyek között.
+1: a nagybetűs Strand
Számtalan strand található a szigeten, amit egy külön weboldalon is összegyűjtöttek. Ezek között akad mindenféle, de az tény, hogy az egyik legjobb a Plage du Stagnone.
Ez egy több kilométer hosszan elnyúló, homokos föveny, a közelben nagy parkolóval, büfékkel, bérelhető napozóágyakkal, hotelekkel és kisvárossal. A víz kristálytiszta, a környező táj döbbenetesen gyönyörű, és a hivatásos vízi mentők sem hiányoznak. Tényleg csodálatos egy hely, ahol akár egy egész nap eltölthető.