A BORD Építész Stúdió által tervezett zöldtetős épület a régió legnagyobbja lesz.
Új üzleti negyed épül Debrecenben. Ennek egyik fontos állomása lesz a modern műszaki és környezetbarát megoldásokkal megépülő új, csúcskategóriás irodaház, melynek épületeit három, egymással összekapcsolt tömbben képzelték el a tervezők. A Forest Offices Debrecen néven futó fejlesztés az előrejelzések alapján
2500 új munkahely megteremtéséhez járulhat hozzá a városban.
A projekt keretében összesen 22 ezer négyzetméter, flexibilisen osztható irodaterület és 205 parkolóhely jön létre. A lakóövezet és az irodaház között, a telekhatáron intenzív zöld telepítést végeznek majd. A világos belső tereket környezetbarát megoldások egészítik ki, a munkavállalókat többek között tetőteraszok, lobby, étterem és kávézók várják a jövőben. Az irodatornyok rövid oldalain karakteres, V-alakban áttört vasbeton merevítő falak jelennek meg. Az irodatornyok hosszoldalain döntött üvegfelületek sorakoznak, szintenként eltolt ritmusban. A döntött felületek dőlési szöge megegyezik a V-alakú áttörések által meghatározott irányokkal. Előttük függőleges síkban mozgó, motoros redőnyök védenek a napsugárzástól, mely újabb rétegként jelenik meg a transzparens homlokzaton. Mint a tervezők írják, az építészeti koncepciót a számítógépek felépítése inspirálta:
a professzionálisan felszerelt belső tereket a tervezők egy különleges üvegdobozba csomagolják, ezáltal újszerű, futurisztikus terméket létrehozva.
„Egy számítógép belsejében a chipek és áramkörök professzionálisan megtervezett motorként működnek, míg a gép külseje az ipari formatervezés eredménye, melyen a kapcsolók, lamellák, kijelzők észrevétlen egységbe rendezve jelennek meg, márkává minősítve ezzel a terméket. Ennek megfelelően koncepciónk szerint az épület belseje magasan komfortos, környezettudatos, energia hatékony, fenntartható megoldásokkal készülő termék, mely egy kiválóan megtervezett, egyedi dobozba lesz csomagolva” – írják az építészeti koncepcióról.
A városközponttól 10 percre található Tüzér utcai fejlesztés jól mutatja, hogy az építőiparra nemcsak Budapesten, hanem országszerte komoly megrendelések várnak a közeljövőben. A vidéki nagyvárosok is egyre nagyobb szerepet kapnak a nemzetközi cégek terjeszkedési térképén – fogalmaz a sajtóközlemény –, Debrecen köszönhetően a magas kvalitású, kiváló ár-érték arányú, elérhető munkaerőnek, tökéletes lokáció a nemzetközi hátterű cégek, elsődlegesen az SSC/BPO szektor számára.
A Forest Offices Debrecen 3D-s maketten. Készítő: Limes Model
A Bordás Péter vezető tervező által vezetett stúdiót korábban a világ 57 legígéretesebb építészirodája közé választották.
Ők képviselték az országot a 2012-es Velencei Építészeti Biennálén, megvalósult épületeik között olyan épületek szerepelnek, mint az Etyeki Kúria Borászat központja, a Korda Filmstúdió látogatóközpontja, a debreceni Nagyerdei Stadion, a budapesti Hidegkuti Stadion és a mádi Holdvölgy Borászat épülete.
A város az utóbbi időben egyre több teret enged a modern építészeti trendeknek, ami rendre kivívja a hazai szaksajtó figyelmét.
A sort a Debreceni Egyetem új oktatási-kutatási épülete nyitotta 2005-ben (építész: Golda János és Szenderffy Gábor), majd a MODEM és az új Kölcsey Központ következett jó tíz évvel ezelőtt (vezető tervező Kováts András). Ekkoriban kezdődött az igazságszolgáltatási központ három részből álló, puritán téglatömbjének építése, melyek közül az utolsó tavaly készült el (tervező Koller József). 2014-ben készült el az Egyetemváros új, kortárs trendekbe illeszkedő, vakolt fehér épülete, az Agóra Tudományos Élményközpont (Kovács Péter, Lengyel István). Az új Nagyerdei Stadiont szintén 2014-ben adták át, melyet az irodaházhoz hasonlóan a Bordás Péter által vezetett csapat tervezett. Az épület egyik különlegessége, hogy egy nagyközönség által is használható futópályát is magába foglal, amely „fölfut” az épület tetejére, a sportolókat a fák fölé emelve.
A stadion csak a terület megújításának kezdete volt, a víztorony például kilátóként és közösségi térként újult meg Győrffy Zoltán és Novák Róbert tervei alapján.
(Az épületről részletesen olvashattok a Forbes Urban különszámában!)
A víztorony, ami mászófallá alakult. Fotó: Orbital Strangers
A szintén Győrffy Zoltán által tervezett Szent György-templom puritán, skandináv templomokat idéző téglaépülete az építészkritikusok osztatlan elismerését váltotta ki, nem véletlen, hogy 2016-ban ez az épület nyerte el a Média Építészeti Díját.
A kelet-magyarországi országrész legnagyobb irodaháza várhatóan a jövő év második felében készül el.