Állatorvosok vonták kérdőre, hogy a tavaly októberben 31 évesen és 165 naposan elpusztult alentejo masztiff, Bobi valóban 31 évet élt, és ezzel a világ legidősebb kutyája lett volna. A botrány hatására ideiglenesen vissza is vonták Bobi Guinness-rekordját, és vizsgálatot indították.
A vádak
A Wired szerint hiába regisztrálták a portugál kiskedvenc-nyilvántartásban (ezt az állatorvosok nemzeti szövetsége kezeli), hogy Bobi 1992-ben született, a kutya tulajdonosának ezt a bejelentését semmilyen hivatalos adat vagy regisztráció nem támasztja alá vagy cáfolja meg.
„Egyetlen állatorvos kollégám sem hiszi el, hogy Bobi valóban 31 évet élt” – ezt már Danny Chambers, az állatorvosok királyi kollégiumának tagja mondta a The Guardiannek. A kutyafajta átlagos várható élettartam 12–14 év.
A BBC szerint sokan a Bobiról készült régi fotókat sem hiszik el: a képeken Bobi bundáján eltérő ismertetőjegyek láthatók, emiatt elképzelhető, hogy bizonyos képek egy másik kutyáról készültek.
„Amíg a vizsgálat tart, ideiglenesen szüneteltetjük mind a legidősebb élő kutya, mind a valaha élt legidősebb kutya címre vonatkozó jelentkezéseket, amíg nem rendezünk és teszünk közzé minden megállapítást”
– közölték a Guinnesstől az AFP hírügynökségen keresztül.
„Nem hiszik el Bobi történetét”
Bobi egész életét a Costa családdal élte le a Portugália nyugati partjaihoz közeli Conqueiros nevű faluban. A gazdi, Leonel Costa szerint az állatorvosi elit most
„megpróbálja elhitetni az emberekkel, hogy Bobi élettörténete nem igaz”.
Szerinte ez azért van, mert nem hiszik el neki, hogy Bobit nem állateledelen, hanem a hivatalos ajánlásokkal szemben emberi étrenden tartotta, márpedig szerinte kedvence ennek köszönhette hosszú, tartalmas életét.
Bobi haláláig a legtovább élő kutya címét az ausztrál Bluey birtokolta, aki 1939-ben, 29 évesen pusztult el.