Megérkezett Magyarországra is az Asus ROG Phone 7 Ultimate, amit olyan extrákkal tömtek tele, amit csak a gamerek tudnak kihasználni, de ők nagyon!
A tajvani Asus a jelek szerint tényleg nagyon komolyan gondolja, hogy a világ első számú gamer kütyü gyártója legyen.
A notebook, komponens és kiegészítő szektorokban is igen aktív mostanában, és a mobil fronton is lehengerlőnek tűnő támadást indított.
A vállalat Magyarországra is elhozta ugyanis vadonatúj, ROG Phone 7 Ultimate fantázianevű telefonját, amelyről azt állította, hogy kimondottan a játékosok igényeihez tenyésztették. Hogy ilyesmire van-e igény az nem is lehet vita tárgya, de az persze más kérdés, hogy maga a termék mennyire használható jól a valóságban.
Mindenesetre az előzetes infók alapján kifejezetten ígéretesnek tűnt a modell, amely egy speciális, egyedi dobozban érkezik. Ez a megközelítés nem újdonság az Asustól, hiszen például a tavalyi, általunk is bemutatott Diablós modellnél is hasonló megoldást alkalmaztak. Csak amíg ott a tároló egy fantasy drágakőre hasonlított, addig ennél ez inkább valamiféle sci-fi tárgynak tűnik.
Gaming mobil piac
Joggal merülhet fel a kérdés bárkiben, hogy érdemes-e direkt játékra telefont fejleszteni. Nos, a Newzoo piackutató cég szerint 2022-ben a mobil gaming piac értéke 92,2 milliár dollár volt. Szóval igen, óriási ez a torta, rengeteg pénz van benne, és megéri játékosok kegyeit keresni.
Unalmasnak tűnő külső
Első pillantásra a megjelenése nem tűnik nagy számnak, hiszen a felső és alsó káva kifejezetten vastag, a képernyő sík, a széleknél nem hajlított, és a kijelzőbe vágott kamerasziget is hiányzik.
Mindez persze érthető, hiszen ezek a dizájnelemek tényleg menővé teszik egy mobil megjelenését, de a játék során zavaróak lehetnek.
Szóval a tervezők húztak egy merészet, és nem áldozták fel a funkcionalitást a dizájn oltárán, ami egyértelműen dicséretet érdemel, és a józan észre vall.
Ha megfordítjuk, hamar az is kiderül, hogy nem a spórolás vezérelte őket, ugyanis a hátlap totálisan egyedi külsővel bír. Az egy dolog, hogy szokatlan a mintája, de pakoltak rá egy kicsi OLED képernyőt is. Ez pedig amellett, hogy esztétikai célokat szolgál, azt is képes jelezni például, ha hívás érkezik.
Beépített gombok és extra hűtő
Ráadásul ez nem minden, ugyanis a készülékház egyik oldalán elhelyeztek két darab, nyomásérzékeny extra gombot. Ezek egyedileg programozhatóak, azaz minden egyes játéknál, alkalmazásnál hozzájuk rendelhetünk extra funkciókat, ami elképesztően hasznos extra.
Például egy lövöldözős programnál használható ravaszként az egyik és célzóként a másik, ami azt jelenti, hogy ezekhez nem kell külön a képernyőt tapogatni.
Ezzel pedig időt nyer a felhasználó, ami konkrétan döntő lehet az összecsapások során.
Nekem vannak olyan speciális, külön megvásárolható ravaszaim, amiket a telefonokra lehet felcuppantani, és hasonló célt szolgálnak, de ennél a mobilnál ezekre értelemszerűen nincs szükség.
További érdekesség, hogy a szokásoktól eltérően nem egy, hanem két USB-C port kapott rajta helyet. Ennek oka, hogy a dobozában megtalálható egy direkt e termékhez tervezett, LED-ekkel felturbózott, látványos külső hűtő(!). Ez tartalmaz egy nagyméretű ventilátort, és egy speciális ajtón keresztül kiszívja a készülékházból a forró levegőt.
Erőmű
Minderre pedig azért van szükség, mert a ROG Phone 7 Ultimate konkrétan egy hordozható erőmű. A jelenlegi legerősebb processzor (Snapdragon 8 Gen 2) került bele 16 GB (!) RAM társaságában, és ez a konfiguráció irgalmatlan teljesítmény leadására képes.
A tesztprogramokkal végzett mérések alapján jelenleg a világ legerősebb telefonja, ami a csúcs, 3D grafikájú játékok futtatása során igen nagy jelentőséggel bír.
Viszont ebből fakadóan a hőtermelése is extrémen nagy. A külső hűtés nélkül pedig előfordulhatna, hogy annyira felmelegszik a termék, ami biztonsági okokból a teljesítmény automatikus csökkentését vonná maga után. Azonban e kiegészítő alkalmazásával ez elkerülhető.
Az adattárolásra szolgáló memóriája fél terabyte, ami a mai mezőnyben extrémen jónak számít. Android 13 operációs rendszerre épül, és megkapta az Asus speciális szoftveres támogatását, aminek segítségével finomhangolható a teljesítmény és széles körűen optimalizálhatóak az egyes beállítások.
Csúcs képminőség
Ez a másik kiemelt szempont a mai modern érában a gaming szektorban, és nem meglepő módon ennél a telefonnál is kiemelt hangsúlyt kapott a megjelenítés. Az alkalmazott AMOLED technológia jelenleg a legjobb, ennek köszönhetően a kontraszt kiváló, a színek gyönyörűek, a HDR támogatás is megoldott, és a fényerő kellően nagy ahhoz, hogy akár nappal is lehessen gond nélkül használni a terméket.
A felbontás nem kiemelkedő (1080 x 2448 képpont), de azért a részletesség megfelelő, viszont a képfrissítési frekvencia 165 Hz, ami a mai telefonos szegmensben konkrétan világrekordnak számít. Ez ugyanis azt jelenti, hogy olyan sok képkockát képes megjeleníteni másodpercenként, mint egyetlen más vetélytársa sem.
Ez pedig azt jelenti, hogy a mozgásmegjelenítés folyamatosabb, valamint a képi információk hamarabb kerülhetnek a felhasználó szeme elé. Ez pedig döntő lehet például az online játékok során, ahol nem a gép, hanem élő ellenfelekkel kell küzdeni.
Energia, kamera
Az átlagosnál lényegesen nagyobb kapacitású, 6000 mAh-s akkumulátor került bele. Ennek köszönhetően pedig az üzemidőre sem lehet panasz, pedig a hardver és a kijelző is többet fogyaszt a megszokottnál.
A telep így használattól függően 8-14 órányi működésre elegendő energiát biztosít.
A modell 65 wattos töltést támogat, ami azt jelenti, hogy a teljesen lemerült akkumulátor 45 perc alatt telik meg energiával. Van már modell, ami ennél e téren jobban teljesít, de azért ez is teljesen vállalható időtartam.
Az Asus gamer telefonjai jellemzően nem igazán versenyképesek képalkotás terén, és a ROG Phone 7 Ultimate sem töri meg a trendet.
Nincs benne például zoomkamera, szóval az optikai nagyítást el lehet felejteni. A 13 megapixeles ultraszéles látószögű egység pedig csak jó fényviszonyok mellett vethető be, mert egyébként zajos, elmosódott lesz a végeredmény. Az 50 megapixeles főkamerával lehet épkézláb fotókat lőni sötétben is némi szerencsével, de ezt ma már tudják a tizedennyibe kerülő készülékek is. (A galériában látható képek a telefonnal készültek)
A telefon támogatja a 8K videók elkészítését, ami inkább csak egy marketinges fogás, hiszen a 24 képkocka/másodperces maximális rögzítési sebesség a mozgásokhoz kevés. A 4K módban viszont támogatott a 60 FPS (frame per sec) opció is, és a lassítás sem hiányzik. Az optikai képstabilizátort sem spórolták ki, ami segít kiküszöbölni a kéz remegéséből fakadó anomáliákat, de azért ez már a középszinten is alapelvárás.
Megéri?
Az Asus ROG Phone 7 a világ legjobb gamer telefonja jelenleg. A teljesítménye mindenre elég, a kép minősége pazar, és ráadásul az extrái, tehát a plusz gombok és a hozzá járó speciális hűtő is nagyon hasznosak.
De ezek olyan tulajdonságok, amik miatt tényleg csak annak ajánlott egy ilyen termék, aki sokat játszik. Az ára ugyanis igen borsos, hiszen 590 000 forintba kerül, és az is igaz, hogy például a kamerás képességek terén elmarad a legjobbaktól.