Kegyetlenül erősnek tűnő telefont, minden korábbinál használhatóbb órát, és állítólag bombasztikusan szóló fülest villantott többek között a világ egyik legmeghatározóbb tech cége, az Apple. De az igazi forradalom idén (is) elmaradt!
Óriási a küzdelem az egyre inkább telítetté váló mobilos iparágban, ahol az olyan nagyágyúk sem nyugodhatnak egy pillanatra sem, mint az Apple.
A cég hagyományosan nem vesz részt a nagy tech expókon, hanem azokkal szinte egy időben, saját privát rendezvényein rántja le újdonságairól a leplet.
A konszern ezúttal sem tett másként, és az IFA kiállítás bezárása után egy nappal szokásos őszi szeánszán mutatta meg, hogy mivel készül a legfontosabb, karácsonyi szezonra.
Az esemény iránti érdeklődést jól mutatja, hogy az élő közvetítés 60. percében is több, mint 3 millió ember bámulta csak a YouTube-os közvetítést, úgy, hogy az Apple saját oldala be-beakadt, annyian akarták nézni. Ez persze nem meglepő, hiszen a brandnek továbbra is vannak világszerte rajongói, és a vállalat továbbra is megkerülhetetlen szereplője az iparágnak. Kezdjük a legfontosabbal: a forradalom idén is elmarad az Apple részéről a mobil fronton.
Bemutattak új fülhallgatót, órákat és persze telefonokat is, köztük a csúcsmodellekkel, de igazán bombasztikus dologgal nem rukkolt elő a konszern, és nem lépte át a saját maga által korábban felhúzott korlátokat. Tehát továbbra sincs összehajtogatható, széthúzható vagy feltekerhető telefon és óra, és a fülhallgató kialakítása sem tartogat semmilyen meglepetést. És ami talán még fontosabb, hogy az energiaellátás terén sem rukkoltak elő olyan új megoldással, ami radikálisan új irányt jelölne ki. Na, de jöjjenek a fontosabb részletek!
Új csúcstelefonok
A legnagyobb érdeklődés továbbra is az iPhone-okat, azaz az Apple telefonokat övezi. A cég lerántotta a leplet új csúcsmodelljeiről, az iPhone 14 Pro és iPhone 14 Pro Max modellekről. Az előbbi 6,1, a nagyobb pedig 6,7 hüvelykes, kellően nagy felbontású OLED kijelzőt kapott, kiemelkedő, 2000 nites csúcs fényerővel, ami papíron remek HDR megjelenítést szavatol.
A képalkotási technológiából fakadóan a színek gyönyörűek, a kontraszt végtelen, de ez nem jelent semmilyen újdonságot, mint ahogyan a 120 Hz-es képfrissítési frekvencia is átlagosnak számít ezen a szinten.
Hardveres szinten viszont komoly evolúcióról beszélhetünk, hiszen e két modell megkapta a legújabb, A16 Bionic chipet, amely papíron a világ legerősebb mobilokba szánt processzora.
Amellett, hogy biztosítja a legdurvább grafikájú játékok és az ultra nagy felbontású médiaállományok hibátlan futtatását, tartalmazza a Photonic Engine technológiát is. Ez utóbbi képes a képek, fotók feljavítására akkor is, ha azok nem ideális körülmények, fényviszonyok mellett készültek.
És ha már itt tartunk, akkor az is kiderült, hogy kamera fronton az Apple nem váltotta meg a világot, hiszen a főkamerája 48 megapixeles, a telefotó és az ultraszéles látószögű egység egyaránt 12 megapixeles. Persze a felbontás nem minden, de ennél már a rivális gyártók középkategóriás telefonjai is olykor nagyobb részletességet kínálnak.
A Pro és a Pro Max rozsdamentes acélból készült, és megkapták a nagy durranásnak szánt Dynamic Island technológiát, ami az előlapi kameraszigetet köré egy állandóan változó, animált kommunikációs felületet varázsol.
Ezt a cég munkatársai úgy harangozták be, mint valami olyan újítást, amely megváltja a világot, ami egyszerűen nonszensz.
Semmi olyan technológiáról szó nincs, ami valóban előrelépést jelentene, csak egy újabb látványos, de igazán nem különösebben hasznos funkció, ami leginkább csak arra alkalmas, hogy megkülönböztesse az Apple csúcsmodelleket a világ többi telefonjától. A Pro és Pro Max készülékekbe bekerült a cég új szolgáltatása, amelynek segítségével a világ bármely pontjáról küldhet a felhasználó segélykérő üzenetet műholdon keresztül, ami viszont valóban remek dolog. Ez a funkció egyébként az új, kisebb tudású, középkategóriásnak nevezhető iPhone 14 és iPhone 14 Plus modellekből sem hiányzik, amelyeket a tavalyi A15 chippel láttak el, és gyakorlatilag semmilyen komolyabb újdonságot nem kínálnak.
Brutális árak
Az árak sokkolóak lesznek, hiszen a magyar Apple oldal szerint az Apple Pro Max indulóára 630 000 forint, de ebben csak 128 GB adattárolásra szolgáló memória található.
Az 1 TB-os verzió pedig 930 000 forintba kerül, ami azért bárhogy nézzük, sokkoló összeg egy szimpla kialakítású okostelefonért.
Az iPhone 14 Pro 570 000 forintról indul, és a legdrágább változata 870 000 forintba kerül. Az iPhone 14 pedig 450 000 forintról nyit, az iPhone 14 Plus alapkiszerelésű változata pedig félmilliót kóstál.
Fejlesztett füles mókás körítéssel
A vállalat bemutatta a népszerű vezeték nélkül fülhallgató, az AirPods legújabb tagját. Ez állítólag minden korábbinál nagyobb frekvenciaátvitelt kínál, aminek köszönhetően még pontosabb, tisztább hangminőséget produkál, az alkalmazott H2 chip pedig szuper zajszűrést, és csodás virtuális térhatású hangzást teremt.
Ez utóbbi gyakorlatilag csoda lenne, mert eddig senkinek sem sikerült még egy alapvetően sztereó rendszerrel megalkotni a surround megszólalást, és személy szerint azt gondolom, hogy az Apple-nek sem jött most össze a dolog. Bár tény, hogy még nem hallottam a terméket, szóval benne van a pakliban, hogy a mérnökök átverték a fizikát, csak nem valószínű.
A rendezvényen bemutattak egy nagyon mókás technológiát is: ha lefényképezzük a fülünket egy új iPhone telefon kamerájával, akkor a fejhallgató alkalmazása a fotó alapján képes elemezni a fül formáját, és ehhez igazítani a beállításokat automatikusan. Az tény, hogy mindezt borzasztóan látványosan prezentálták, de valami bődületes marketing bullshitnek tűnik az egész.
Az új generációs AirPods Pro pont úgy néz ki, mint az elődei, viszont az üzemidőt elméletben sikerült hat órára kitolni egyetlen töltéssel, ami egész jól hangzik, de azért még szó nincs arról, hogy e téren nem lehetne tovább lépni. Az új Apple AirPods Pro 124 990 forintba kerül, szóval itt is jó vastagon fogott a ceruza az árcédulán.
Mindent kibíró csúcsketyegő
Az Apple vezető szerepet játszott az okos órák elterjesztésében, bevezetésében, és a cég régóta kiemelt figyelmet fordít erre a termékcsaládra. Nem is igazán okozott meglepetést, hogy most is előálltak néhány új készülékkel.
Ezek között az Apple Watch Ultra az igazán figyelemre méltó darab, amely titán vázat kapott, és számos olyan funkcióval látták el, amely az extrém sportolók számára is vonzóvá teheti. Ilyen a fejlesztett, pontosabb GPS, valamint az útvonalkövetés, ami a kirándulóknak, terepbringásoknak- és motorosoknak lehet hasznos, mert visszavezeti őket az általuk megtett úton.
Ez egyébként nem számít totálisan egyedinek, mert a Samsung egy olyan órát mutatott be durván egy hónapja, amely ugyanezt a szolgáltatást kínálja.
Az Apple Watch Ultra OLED kijelzőjének fényereje 2000 nit, aminek köszönhetően a tűző napfényben is látható marad a kép. Ez szuper, az viszont nem annyira, hogy az akkumulátor által biztosított üzemidő csupán 60 óra. Ugyan az Apple szerint ez kiemelkedő érték, de ezek szerint ők nem ismerik a kínai riválisok termékeit, hiszen azok között akadnak olyan darabok, amelyek e téren lényegesen jobban teljesítenek. A termék megkapta a MIL-STD 810 minősítést, ami azt jelenti, hogy túléli az ütéseket, a fagyot, a hőséget, a port és a nagy nyomást is, tehát jó eséllyel egy kifejezetten strapabíró eszközt a cupertinoi holding mérnökei.
Az egészen biztos, hogy az Apple Watch Ultra egy pazar termék, de hát 420 000 forintot kérnek majd el érte, szóval ennyi pénzért tényleg joggal várhatja el, hogy mindent tudjon, amit csak lehet, és még jól is nézzen ki.