A Virág Judit Galéria decemberi aukcióján lehet lecsapni Csontváry Kosztka Tivadar Titokzatos sziget című festményére – a 160 millió forintos kikiáltási ár magyar rekord. Az aukción egy Rippl-Rónai és Schönberger festmény is először kerül bemutatásra magyar közönség előtt, áll a Galéria Forbes.hu-nak eljuttatott közleményében.
Kevés ismert Csontváry-kép létezik a világon: a festőművész mintegy 100 alkotását ismeri a magyar művészettörténet. Ebből sok közgyűjtemények és múzeumok kezében van, magánkézben csak pár, gazdát ritkán cserélő darabról tudni.
Ezért rendkívül nagy az érdeklődés egy-egy Csontváry-aukció körül, a Traui tájkép naplemente idején című alkotás 240 millió forintért kelt el 2012 decemberében.
Ez magyar aukciórekord, amit a mostani, kalapács alá kerülő festmény dönthet meg: a kikiáltási ár 160 millió forintról indul, amivel már rekorder a Titokzatos sziget.
A Galéria leírása szerint a festmény Csontváry legrejtélyesebb műve, melynek jelentését a mai napig nem sikerült megfejtenie a művészettörténészeknek. „A képen álomfigurák idézik fel a múltat és a jövőt egy képzeletbeli szigeten. A csöppnyi földdarab és a külvilág közti átjárás lehetőségére csupán egy apró vitorlás motívuma utal. A szimbólumokban gazdag műalkotást intenzív, meleg színek és ragyogó fényhatás jellemzi. A Titokzatos sziget rejtett szimbolikája tovább erősítheti a festő izgalmas személyisége és életműve körül – már életében – kibontakozó mítoszt” – írják.
A kiállítás december 4. és 18. között tekinthető meg ingyenesen a Virág Judit Galériában, az árverést december 19-én a Budapest Kongresszusi Központban rendezik meg. Érdekesség, hogy a kiállításon a 204 további festmény mellett Rippl-Rónai József Elegáns úriasszony kertben című olajképét, valamint Schönberger Armand Aktok gyümölccsel műalkotását is először láthatja a magyar közönség.
Borítókép: A Csontváry-festmény. Fotó: Virág Judit Galéria