55 milliárd dollárt bukni egyetlen éjszaka leforgása alatt még a világ első billiódolláros vállalatának sem piskóta pofon, főleg, hogy sem az új iPhone-ok eladásai, sem a partnerkapcsolatok nem úgy alakulnak, ahogy Cupertinóban várták. Persze még pislákol fény az alagút végén: úgy hívják, Donald Trump.
Január 2-án Tim Cook olyan levelet írt az Apple-részvényeseknek, amiben jórészt a kínai termékeladások vártnál sokkal alacsonyabb számaira hivatkozva magyarázta el, miért nem fognak annyit keresni 2019 első negyedévében, mint amennyire számítottak.
A levelet a tőzsde egy rövid kereskedelmi szünettel fogadta, majd mikor újraindult az értékesítés, 7,45 százalékot estek a részvények, és
ezzel 55 milliárd dollárt veszített összértékéből a cég.
Kína a hibás, na meg Trump
Cook levele tényleg jórészt arról szól, hogy Kínára mutogat, illetve az Egyesült Államok kereskedelmi háborújára, ami Donald Trump elnök egyik fontos politikai ígéretének eredménye.
Kínában nem minden iPhone kapható // Kép: freestocks.org // Unsplash
Bár Hszi Csin-Ping kínai elnök és Trump megegyeztek egy év eleji, 90 napos pénzügyi fegyverszünetben, a távlati helyzet egyelőre beláthatatlan – ehhez adódnak még hozzá a vártnál alacsonyabb iPhone és iPad eladások, illetve az a kellemetlen tény, hogy Kínában nemrég betiltottak több iPhone-modellt, egészen pontosan
az iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X nem értékesíthetők az országban.
A tiltás mögött egy, a Qualcomm chipgyártóval vívott, 7 milliárd dolláros szabadalmi csata áll, és bár az Apple fellebbezett az ügyben (szerintük a chipgyártó egyszerűen téved, a vita pedig egy mezei szoftverfrissítéssel is lezárható), a tiltás egyelőre nem járt le, sőt a Qualcomm szeretné, ha a legfrissebb modellek sem kerülhetnének forgalomba az országban – mindeközben viszont a cupertinói cég belekalkulálta a helyi eladásokat az éves jelentéseibe, így jött ki a 2019 első negyedévétől várt 89-93 milliárd dolláros bevétel, amit most 84 milliárdra mérsékelt a cég, mondván:
Kína, Kína és Kína.
Bár Cook a kínai gazdaság lassulásáról beszél (magyarán állami és nemzetpolitikai gyökerű problémaként állítja be az Apple-termékek lokális bukdácsolását), hozzáteszi, hogy a szolgáltatásokból származó bevétel bizony rekordnak számít arrafelé, és hogy a kínai fejlesztők „a világ legkreatívabbjai közé tartoznak”.
Amúgy sem fogynak
Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy az Apple elvárásai nem csengtek össze a független elemzők számításaival: a Guardian emlékeztet, hogy a piaci szereplők legfeljebb 91 milliárd dolláros bevételt tartottak reálisnak. A tavaly ősszel kiadott iPhone Xs-széria ráadásul eléggé alulteljesített, az Apple gyorsan be is jelentette, hogy az egykor oly büszkén hangoztatott eladási adatokat soha többé nem hozzák nyilvánosságra.
Alig veszik az új iPhone-t, az Apple máris árat csökkentett
Decemberben aztán kiszivárgott, hogy a beszállítók sem elégedettek az Apple teljesítményével, mert az sokkal több alkatrészt szeretett volna, mint amennyit most el lehet adni. Ezt követte egy váratlan árcsökkentés, majd egy 7 százalékos értékvesztés az év zárásakor, amivel
az Apple a legrosszabb esztendőjét zárta a 2008-as válság óta.
Hiába volt tavaly attól hangos a sajtó, hogy az Apple lett a világ első billiódolláros (azaz 1000 milliárd dollárt érő) cége, ma már csak harmadik az Amazon és a Microsoft mögött.
A cég számára kellemetlen üzleti helyzetet tetézte, hogy az új iPhone-októl nem esett hasra a mobilszakma: míg az almás cég egykor innovációs éllovasként mutatott utat a többi okostelefon-gyártónak, addig 2018 legjobb szakértékeléseket bezsebelő készüléke nem, hogy nem az Apple-é volt, de a tetejébe a kínai Huaweié, aminek Mate 20Pro nevű telefonja előtt egy emberként emeltek kalapot a vásárlók.
Történelmet írt az Apple: a cég értéke átlépte az ezermilliárd dollárt
Az alma nem esik messze
Persze van még remény az Apple visszakapaszkodására: egyrészt az új iPhone-okat még a sok éves trendkövetés ellenére is jobban figyeli a világ, mint a legtöbb ázsiai konkurenst, ez a fajta névleges előny pedig sokáig kitart még; másrészt a Trump-féle harcnak pozitív hozománya is lehet, hisz az elnök és kabinetje szerint a Huawei-telefonok a kínai kormány kémkészülékei, és mint ilyen, be kell tiltani az amerikai forgalmazásukat –
bizony, ha ez bekövetkezik, a körülrajongott Mate 20Prónak is meszeltek arrafelé.
Mivel az Apple amerikai cég, hatalmas regionális előnyre tehet szert, és annak ellenére is visszaerezheti régi pozícióját, hogy most nemcsak a részvényesek, de a partnerek is a szokottnál sűrűbben fordítanak hátat neki.
Sokan többet vártak az új iPhone-októl // kép: Apple Keynote stream
Mi is megírtuk például, hogy a Netflix streaming-szolgáltató szintén bemattolt az almás óriásnak, csak mert elege lett a gyártó 15 (néha 30) százalékos sarcából. Az Apple előtt tehát három megvívandó csata áll:
vissza kell szereznie a részvényesek bizalmát, elő kell rukkolnia egy tényleg elismerésre méltó készülékkel, és újra paroláznia kell a partnerekkel, különben 2019 is kihívásokkal teli esztendő lesz a cég számára.
Főoldali kép: Alexandr Bormotin // Unsplash