Bejelentették az ötödik Közép-európai Startup Díjátadó (Central European Startup Award – CESA) nyerteseit, a régiós mezőnyből két magyart is díjaztak – tudtuk meg a verseny szervezőitől.
A verseny többlépcsős, a múlt hónapban kihirdetett országos nyertesek mentek tovább a régiós döntőbe, majd az itt díjazottak mehetnek tovább a globális megmérettetésre. A kelet-közép-európai régióban összesen 10 ország cégeinek osztottak ki 15 elismerést a tegnapi varsói díjátadón. (A résztvevő országok: Ausztria, Bulgária, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia.)
A verseny 15 kategóriában nemcsak különböző érettségi fázisú és iparági fókuszú startup-vállalkozásokat emel ki, de díjazza a régió digitális világának legnagyobb hatású nőjét (Female Role Model of the Year), alapítóját (Founder of the Year) befektetőjét (Investor of the Year), Inkubációs és Akcelerációs Programját (Best Acceleration/Incubation Program) és közösségi irodáját (Best Coworking Space). Az idei nyerteseket több, mint 3 500 jelölt közül kerültek kiválasztásra, és a folyamat részeként szereplő közönségszavazáson több, mint 40 000 egyedi szavazó adta le a voksát.
Az eseménynek erős hazai gyökerei vannak: nemcsak a regionális kiadás, de maga a globális verseny társalapítói között is vannak magyarok, köztük a hazai startup ökoszisztéma egyik ismert alakja, az ISeeQ fejvadászcég és az xLabs társalapítója, Kovács Péter.
A díjakat Varsó egyik emblematikus épületében, a Kultúra és Tudomány Palotájában adták át.
A 15 kategóriából kettőben nyertek magyarok, ráadásul mindkettő az orvoslás világában hoz létre komoly innovációt.
- A legjobb mesterséges intelligencia / gépi tanulást megvalósító startup kategóriában a nemzeti döntőn amúgy magát mát szétnyerő Turbine.ai vitte el megint az első helyet (sőt, tavaly már nyertek ugyanitt három elsőséget). Az ő megoldásuk mesterséges intelligencia használatával szimulálja a rákos sejtek viselkedését, molekuláris szinten, ezzel felgyorsítva a megfelelő gyógyszerek alkalmazásának lehetőségét.
A legjobb AI startup díját veszi át a Turbine.AI csapata a CESA 2018-as, varsói díjkiosztóján. Fotó: CESA
A Turbine hatalmas fejlődésben van, és egy komoly befektetés előtt áll.
Az a százezer euró egyébként bagó – magyarok forradalmasítják a gyógyszeripari kutatásokat
- A legjobb “újonc” startup kategóriában, ahol a két évnél nem régebben alapított cégek versenyeztek, az InSimu Patient nyert. Az ő megoldásuk egy virtuális beteg szimulátor, amit az orvosi dianózis oktatásban hasznosítanak, ezzel is segítve az orvosok képzését szerte a világban. A cég fiatal kora ellenére, már több, mint 30 000 felhasználóval büszkélkednek.
A régióban 2018-ban az év felfedezettje lett a magyar Insimu. Fotó: CESA
A nyertesekre nemcsak egy nagyobb publicitás vár, hanem számos nyeremény is: belépők rangos európai konferenciákra és számos szolgáltatás a verseny díjszponzoraitól, illetve, a Global Startup Awards elit globális közösségének tagsága.
A nyertesek egy része a Global Startup Awards többi régiójának néhány nyertesével fog versenyezni 2019-ben a globális döntőben.
A további nyertesek:
A legjobb akcelerátor vagy inkubációs program: ABC Accelerator // Szlovénia
Az év befektetője: Speedinvest // Ausztria
A régió digitális világának legnagyobb hatású nője: Dita Prikrylova // Csehország
Legjobb közösségi iroda: Puzl CowOrKing // Bulgária
A legjobb blockchain startup: Blockpit // Ausztria
A legjobb prop-tech (ingatlanpiachoz kapcsolódó) startup: Spaceflow // Csehország
A legjobb társadalmi célú startup: MultiplexDX // Szlovákia
A legjobb biotech startup: GenePlanet // Szlovénia
A legjobb fintech startup: Instant Factoring // Románia
A legjobb IoT startup: 1000 realities // Lengyelország
Az év alapítója: Alexandru Iliescu, Mondly // Románia
Az év startupja: Brainly // Lengyelország
A közönségdíj nyertese: Hubbig // Horvátország
Borítókép: A CESA 2018-as varsói döntője utáni csoportkép a győztesekről. Fotó: CESA