A szigorítás elsősorban az 5 éves kamatperiódusú hiteleket érinti, ezért inkább a hosszabb időre fixált kamatozású kölcsönöket keresik. Érdemes versenyeztetni a bankok ajánlatait.
A hitelfelvételi szabályok szigorítása ellenére az októberi tapasztalatok alapján nem csökkent a kereslet sem a lakáspiacon, sem a hozzá kapcsolódó jelzáloghitel piacon, írja a Duna House közleményében.
2018. október 1-jétől szigorúbb feltételekkel lehet lakáshitelt igényelni:
- a fix törlesztőrészletet kevesebb mint 5 évre garantáló lakáshiteleknél a törlesztőrészlet nem lehet magasabb a havi nettó fizetés 25 százalékánál, 400 ezer forintnál magasabb nettó jövedelem esetén pedig a 30 százalékánál,
- az 5 és 10 évig fix törlesztőrészletű lakáshiteleknél a limit 35 százalék, magasabb jövedelemnél 40 százalék,
- a 10 évnél hosszabb időre vagy a futamidő végéig rögzített törlesztést nyújtó lakáshiteleknél lehet a törlesztőrészlet a nettó jövedelem 50 százaléka, magasabb jövedelem esetén 60 százaléka.
A szigorítás elsősorban az 5 éves kamatperiódussal hitelt felvenni szándékozók ügyletei esetében jelent változásokat, de a hitelkonstrukció részleteinek módosításával az ügyfelek legnagyobb része problémamentesen jut át a hitelbírálati folyamaton.
Ugyanakkor a Duna House elemzése szerint ennek következtében az 5 éves kamatperiódusú hitelek veszíthetnek a piaci arányukból, és
látványosan nőhet a legalább 10 évig fix kamatozású termékek szerepe.
A hitelügyletek kamatperiódus szerinti megoszlásának idei második negyedéves adatai szerint a legalább 5, de kevesebb mint 10 évre fixált kamatperiódusok a fővárosban voltak a legnépszerűbbek, itt az ügyletek 62 százaléka ebben a konstrukcióban köttetett, Nyugat- Magyarországon 49 százalék, míg Kelet-Magyarországon 61 százalék volt ennek aránya.
Lakáshitelt venne fel? Így szigorítanak a hitelfelvételi szabályokon
Borítókép: Sebestyén László