Ukrajnáról, az EU szerepéről a világban, válságkezelési képességekről, migrációról is szó lesz az EU-csúcson – a magyar jogállamiság viszont nincs napirenden.
Mi történik? Az uniós vezetők, azaz a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács idei utolsó csúcstalálkozója ma kezdődik. Orbán Viktor és társai Brüsszelben találkoznak, hogy megbeszélést folytassanak Ukrajnáról, az EU szerepéről a világban, a Közel-Keletről, a rezilienciáról és a felkészültségről, a migrációról, valamint külpolitikai kérdésekről.
Mi várható? A napirend szerint: Volodimir Zelenszkij az Európai Tanács ülésének alkalmából meghívást kapott Brüsszelbe. António Costa, az Európai Tanács elnöke meghívólevelében azt írta, az Európai Parlament elnökével folytatott hagyományos véleménycserénket pontban 10 óra 30 perckor szeretné elkezdeni. Ezt a Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott megbeszélés követi majd.
„Ezután Ukrajnáról fogunk megbeszélést folytatni magunk között, és annak keretében áttekintjük a helyzetet, valamint megvitatjuk, mi a legjobb módja annak, hogy teljesítsük az ukrán nép felé tett kötelezettségvállalásainkat. A munkaebéd keretében az EU globális szerepvállalásáról folytatunk majd megbeszélést.”
Akkor a magyar uniós forrásokról nem lesz szó? Az előzetes híresztelésekkel ellentétben a magyar jogállamisági helyzet nem szerepel a hivatalos napirenden, noha ezt a német kormány szorgalmazta. Ugyanakkor az már az Európai Bizottság döntése nyomán a napokban megkérdőjelezhetetlenné vált, hogy Magyarország jelentős uniós forrást veszít el 2024 év végével, mert a kormány továbbra sem teljesíti a jogállami normákat.