A Nitrogénművek tárgyalásokba kezdett a jövő májusban lejáró, 200 millió eurós kötvényadóssága futamidejének meghosszabbításáról.
Mi történt? Bige Zoltán, a Nitrogénművek stratégiai igazgatója – és a főtulajdonos Bige László fia – megerősítette a Bloomberg üzleti hírügynökségnek, hogy tárgyalnak a hitelezőikkel, egyértelmű céljuk, hogy 3 évvel meghosszabbítsák kötvényeik lejáratát. Az üzleti lap már egy hete is arról írt, a hitelminősítők szerint az adósságátütemezés egyre valószínűbb.
Milyen kötvények? A korábbi kötvénykibocsátásából a Nitrogénművek 200 millió eurót vont be, ennek futamideje azonban lejár jövő májusban. Úgy tudni, több hitelező már korábban a Hogan Lovells ügyvédi iroda tanácsadóihoz fordult, mert nem látta biztosnak, hogy a kötvény után vissza tudják kapni a pénzüket. Úgy tűnik, a felek most tárgyalnak a lehetséges megoldásról.
Mire kellett a pénz? A Nitrogénművek a 2010-es évek közepén több ütemben összesen 140 milliárd forintból hajtott végre modernizációs és kapacitásbővítő beruházássorozatot. Az óriásberuházás finanszírozására kötvényeket bocsátottak ki. Péten valóban a kontinens egyik legmodernebb üzeme működik.
Akkor mi a baj? A gazdasági környezet sokat romlott az elmúlt években. A nitrogénalapú műtrágya gyártásához rengeteg gáz kell, a háborút követő energiaválságban ennek ára elszállt, Európában gyakorlatilag leállt a szektor, volt, hogy a Nitrogénművek is ideiglenes szünetre kényszerült. Oroszországban ugyanakkor olcsó maradt a gáz, az olcsó orosz műtrágya lenyomta az árakat, de a kereslet amúgy is visszaesett. A magyar mezőgazdaság is kevesebb műtrágyát használt fel 2023-ban, az árak is visszaestek.
Ebben a szorításban a Nitrogénművek nem tudta kitermelni azt a profitot, amivel még a kötvénykibocsátáskor számolt. A péti műtrágyagyár nemcsak az egyik legnagyobb családi cég, de a legnagyobb magyar kézben lévő vegyi üzem is, egy stratégiai szektor legfontosabb vállalata. A társaság megszenvedte a magyar kormány új különadóját is, ami miatt bírósághoz is fordult, a legutóbbi lezárt üzleti évében komoly veszteségbe fordult a gyár.