A nyugat-európai indexek nagyot estek, a chipgyártók lettek a múlt hét vesztesei, jelentősen olcsóbb lett a nyersolaj és kis mértékben gyengült a forint. Pénz-és tőkepiaci összefoglaló.
Mi történt? A csütörtöki emelkedést követően kifulladt a lendület a nyugat-európai részvénypiacokon a hét utolsó kereskedési napján. Ismét előtérbe kerültek a Trump várható kereskedelmi politikájával kapcsolatos aggodalmak, miközben az oltásszkeptikus Robert F. Kennedy Jr. jelölése az egészségügyi minisztérium élére nyomás alá helyezte az egészségügyi papírokat, írja az OTP Global Markets hétindító piaci összegzésében.
Nem kedvezett az európai részvénypiacoknak az sem, hogy az USA-ban erős kiskereskedelmi adat jelent meg, ami Jerome Powell Fed-elnök csütörtöki nyilatkozatával együtt ismét meglódította nemcsak az amerikai, hanem a német kötvényhozamokat is a pénteki zárás előtt.
2-2,5 százalékkal esett a nyersolaj ára pénteken. Az OPEC (Kőolaj-exportáló Országok Szervezete) mérsékelte 2024-és és 2025-ös keresleti előrejelzését a kulcsfontosságú piacok, mint Kína és India gyengeségére hivatkozva. Az árakat tovább az erősödő dollár is nyomás alatt tartja.
A múlt heti adatok nem változtatták meg a nagygazdaságokról alkotott képet. Az amerikai gazdaság továbbra is lendületes bővülést mutat, azonban Donald Trump vámemeléseken, deportálásokon és magasabb hiányon alakuló programja növelheti az inflációs nyomást és a hozamokat, így a megindult kamatcsökkentési ciklus óvatos folytatását árazza a piac.
És mi a helyzet itthon? A múlt heti magyar makrogazdasági adatok közül az infláció 3 százalékról a vártnál lényegesen kevésbé emelkedett, 3,5 helyett csak 3,2 százalékig, köszönhetően a váratlanul csökkenő mobiltarifáknak és egészségügyi áraknak. A szeptemberi részletes ipari termelési (éves összevetésben -7,2 százalék) és építőipari adatok (év/év -8,2 százalék) pedig megerősítették, hogy az ősz első hónapjában sem kapott szárnyakat a
magyar gazdaság.
Bár Gulyás Gergely a kormányinfón arra utalt, hogy a márciusban érkező új jegybankelnöktől (nagy valószínűséggel Varga Mihály tölti majd be a fontos pozíciót), nem várható gyorskamatcsökkentés. A forintnak sem az erős dollár, sem a gyenge konjunktúra-adatok,
sem az alacsony infláció nem kedvezett, de Gulyás Gergely szavai támogatták. A jegyzés ugyan a két héttel korábbi, kétéves csúcsnak számító 412-es szintet nem érte el, de 411-nél járt, ezután átmenetileg erősödött, de pénteken fél százalékot közelítő gyengülés után is 408 felett zárt.
Mire kell figyelni a héten? Hétfőn nem érkezik fontosabb makroadat, kedden a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntő ülésére, pénteken nemzetközi BMI-kre lesz érdemes figyelni. Szerdán pedig jelent az Nvidia.