A kiskereskedelmi forgalomban meglepő visszaesést mutatnak az adatok szeptemberre. A KSH és a kormány az árvízre mutogat!
Mi történt? Váratlanul nagyot esett a magyar kiskereskedelmi forgalom szeptemberben. Az előző hónaphoz viszonyítva – szezonálisan és naptárhatással igazítva – 1,4 százalékkal.
Mi állhat a háttérben? A KSH és a kormány is az árvíz egyedi hatásával magyarázta a rossz adatot. Fontos tehát, hogy szerintük nem lefelé mutató trendről van szó. A Portfolio körbenézett, hogy más, árvízzel sújtott országban hogy alakultak ezek a számok.
Árvíz előzmény. 2013-ban is volt hasonló hatása az árvíznek a Nemzetgazdasági Minisztréium szerint, azt ugyanakkor nem részletezték, hogy akkor pontosan hogyan hatott a Dunán levonuló áradás a bolti forgalomra.
Hogyan hathat az árvíz a forgalomra?
Kínálati oldalon:
- kár keletkezhet a bolti infrastruktúrában,
- logisztikai nehézségek nehezíthetik a boltok ellátását,
Keresleti oldalon:
- a védekezésben részt vevők a megszokottnál kevesebbet vásárolhatnak,
- az áradások okozta gazdasági bizonytalanság csökkentheti a költéseket.
A kínálati okok hazánkban nem álltak fent, mert szerencsére nem volt ilyen súlyos az árvíz. A keresleti okokat nehéz vizsgálni, bár elképzelhető, hogy a kormánynak lehetnek erről részletes, nem publikus adatai.
Mi a helyzet más, árvízzel sújtott országokban?
Az árvíz rajtunk kívül más országokat is érintett. És bár a kiskereskedelmi forgalmat sok tényező befolyásolhatja, érdekes, hogy Lengyelországban is látszik a kiskereskedelmi forgalom megtorpanása, míg Ausztriában és Csehországban nem, pedig őket is érintette az árvíz.
Egyedi hatás vagy trend?
Ha a kormánynak és a KSH-nak igaza van, és nem trend, hanem egyszeri hatás, akkor októberben jelentős növekedést láthatunk a havi bázisú kiskereskedelmi adatban. Azonban 2024 második és harmadik negyedévében egyáltalán nem látszik növekedés a kiskereskedelmi forgalom volumenében. Meglehet, hogy a részletes GDP-jelentés a háztartások fogyasztási kiadásainál sem fog kirobbanó számot jelenteni.
A 444 szerint korántsem bizonyított, hogy az árvíz miatt esett vissza durván a kiskereskedelem. Szeptemberben 1567,7 milliárd forintot hagytunk a boltokban, míg augusztusban még 1668,1 milliárdot. A picivel több mint százmilliárd forintos visszaesés egyetlen helyet nem érintett: Budapestet. Három megye van, ahol több mint tízmilliárd forint volt a visszaesés: Somogyban majdnem 18 milliárdos, Pest megyében körülbelül 14,5 milliárdos, míg Veszprém megyében 13,4 milliárdos csökkenést látni.
A dunántúli háromszögben tavaly is érzékelhető volt a nyári balatoni szezon vége, ugyanez mutatkozik most is. De szeptemberben az élelmiszer-kereskedelem forgalma országosan 2,4 százalékkal maradt el az augusztusitól, ez tehát megint arra utal, hogy nem az árvíz okolható.