Sinkó Ottó, a Videoton Holding társtulajdonosa szerint a keletre fókuszáló stratégia, és az EU-transzferek leállása visszaveti az ország gazdasági teljesítményét, amely így elmarad a régiós átlagtól. A minimálbér túlzott emelése öngyilkos megoldás lehet, súlyos problémákat okozhat a vállalkozásoknak.
Mi történt? A Portfolio-nak adott interjút Sinkó Ottó, a Forbes milliárdoslistáján is rendszeresen szereplő üzletember. Sinkó szerint a magyar gazdaság évek óta gyengén teljesít, amelynek számos oka van, a feldolgozóipari export csökkenésében például a globális konjunktúra a fő piacunkat, az EU-t súlytó visszaesését látja. Magyarországot ez fokozottan érinti a különutas stratégia miatt, ami nem látszik működni.
A visszaesés hazai okának tartja az EU-val szembemenő, illetve a keletre fókuszáló politikát is. A Videoton vezére azt viszont pozitívan értékelte, hogy a kormányzat két lépcsőben emeli a családi adókedvezményt, viszont kiemeli, hogy ez csak hosszútávon segíthet a gazdaságon.
A béremelési programtervet erőltetettnek látja, a fogyasztás felpörgetését sejti mögötte, a 2026-os választási siker érdekében. A 2000-2001-es erőltetett minimálbér emeléshez hasonlítja a mostani helyzetet, ahol részben emiatt, a Videoton létszáma a harmadára csökkent. Bár nem ekkora, de jelentős visszaesés volt a teljes hazai iparban.
Kontextus. Ma reggel jelent meg a friss KSH adat az augusztusi bérekről, a bruttó átlagkereset 628 800 forint volt. A bérpolitika kiemelt szerepet kapott az utóbbi hetekben, a legutóbbi nyilatkozatában már Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is 1000 eurós minimálbért, és 1 millió forintos átlagbért vizionált.