A Partizán egy volt NAV-nyomozóval készült interjújából derül ki, hogy Gattyán György 19 milliárdos adócsalási ügyét a legfelsőbb politikai szinteken tussolhatták el.
Mi történt? A Partizán hétfő reggeli videójában tálalt ki névvel, arccal Tiszolczi Lajos egykori NAV-os nyomozó őrnagy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal „egyik legnagyobb elkövetési értékű, legkiterjettebb”, ügyéről, Gattyán György, a Forbes szerinti ötödik leggazdagabb magyar 2012-es, 19,4 milliárd forintos adócsalási ügyéről.
Miért fontos ez? A Gattyán György érdekeltségébe tartozó Web Mind Licenses (WML) ellen 2012-ben indult nyomozás. Ezt a büntetőeljárást egyesítették egy, az ő és társai ellen zajló másik, 2015-ben indult, jóval kisebb horderejű ügybe 2021 nyarán, hangzik el a Partizán videójában.
- Tiszolczi szerint az időzítés nem volt véletlen: két hónappal az egyesítés után, miután ő már három éve az ügyön dolgozott, megszüntették az eljárást, a hivatalos indoklás szerint „bűncselekmény hiányában”, pedig a Partizán információi szerint ekkorra már vádemelési javaslatra készültek.
- Mindeközben 2021 nyarán fejcserék történtek a NAV-nál, melynek során Varga Mihály pénzügyminiszter lecserélte a NAV elnökét, Sors Lászlót is. A miniszter mindezt úgy tette meg, hogy Facebook-posztjában az egyik legjobb hivatalnak nevezte a NAV-ot.
- Nem sokkal később, 2021 végén Gattyán György bejelentette politikai ambícióit, létrehozta Megoldás Mozgalom nevű pártját, és elindultak a 2022-es választásokon.
- Emlékezetes volt a Forbes.hu 2021-es nagyinterjúja Gattyánnal, ahol azt mondta, nem a győzelemre, hanem a kétharmadra van esélye. A 2022-es választásokon mindössze 1 százalékot ért el a párt.
Kontextus. A NAV gyanúja a 2012-es ügyben lényegében az volt, hogy a WML 2008-ban megállapodott egy portugál céggel, a Lalibbal az addig Magyarországon fejlesztett felnőtt tartalomszolgáltató, a LiveJasmin (ma már csak Jasmin) know-how-jának bérbeadásáról. Ezért a portugálok licenszdíjat fizettek a magyar kft.-nek, Gattyán cége pedig a társasági adót itthon fizette meg, miközben az áfát Portugáliában.
Ez akkor 4 százalékponttal alacsonyabb volt Portugáliában, a NAV gyanúja szerint a konstrukció lényege az volt, hogy a vállalkozás ne itt fizessen adót.
- 2016-ban a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság Gattyánéknak adott igazat,
- ezután a magyar bíróság új eljárásra kötelezte a NAV-ot,
- 2018-ban pedig a Kúria tett pontot a jogvita végére, szintén a milliárdos vállalkozónak adva igazat.
A 2021-es Forbes.hu-interjúban Gattyán a NAV-ügyről, és hogy politikai szerepvállalása mögött a hatalommal való kiegyezés, Orbán Viktor esélyeinek erősítése állt-e, akkor úgy fogalmazott: szerintem két-három év, és „kipörög ez az egész”, a NAV-folyamat szerinte „nem megállítható, ezt végig kell vinni”.
Arról pedig, hogy a vádak szerint megvette vagy zsarolta őt a Fidesz, Gattyán azt mondta: „Minden ember saját magából indul ki. Akinek ez az ellenzéki oldalon eszébe jut, ki tudja, vajon azt ki finanszírozza?”
Még egy komoly vád. Tiszolczi az ügy során egy kiegészítő jelentésben írta le több forrása által megerősített értesülését, miszerint
három rendkívül jó politikai kapcsolatokkal rendelkező külső személy is közbenjárt az ügy megszüntetése érdekében, ebből kettőt széles körben ismertként írt le.
A volt NAV-nyomozó szerint a három személy közbenjárása nélkül folytatódott volna a vizsgálat, ehhez képest azt állítja, hogy ezt követően már csak szóban kommunikáltak vele a munkahelyén, a forrásai iránt érdeklődtek, őt és az ügyön dolgozó kollégáit pedig leszedték az ügyről.
Tiszolczi szerint ekkor alakult ki az új gyakorlat a NAV-nál, lényegében öncenzúra: szerinte nagy befolyású embereket illető kínos információknál a nyomozók most már futnak egy kört azzal, hogy biztos beiktassák-e az effajta infókat a nyomozati anyagokba.
Hogyan tovább? A videóban Tiszolczi arról is megnyílik, hogy a beszüntetés után fokozatosan lehetetlenítették el a munkahelyén: nemhogy nem kapott érdemi feladatokat, de szerinte szabálytalan utasításokkal, adminisztratív kellemetlenségekkel bírták rá, hogy távozzon.
Tiszolczi végül amiatt mondott fel, mert az Integritás Hatóságnál ajánlottak fel neki állást, csakhogy állítása szerint menet közben leállították a jelentkezési folyamatot „nemzetbiztonsági kockázatra” hivatkozva.
Milliárdoslista. Gattyán vagyonát a Forbes 2023-24-es milliárdoslistája 424,8 milliárd forintra becsülte, ezzel ő az ötödik leggazdagabb magyar. Luxemburgi központú cégcsoportja, a Docler Holding továbbra is növekedésben van: 2022-es éves forgalma 449 millió euró volt, és 2023-ban tovább növekedett, még mindig elsősorban az erotikustartalom-szolgáltató Jasminnek köszönhetően.
A Partizán teljes adása az ügyről itt tekinthető meg:
A borítóképen Gattyán György a Forbes.hu-nak adott 2021-es interjúja közben.