Az nem is lehet kérdés, hogy az Asus Zenbook Duo az év egyik legeredetibb, legkülönlegesebb kütyüje. De ez még nem jelenti azt, hogy van is feltétlenül értelme a két OLED képernyővel ellátott notebooknak.
Az idei Las Vegas-i kütyüexpó tele volt szokatlan, mutáns masinákkal, de ezek közül is kilógott az Asus Zenbook Duo. Ez a laptop ugyanis a hagyományos megoldástól eltérően nem egy, hanem két képernyővel rendelkezik, és a cég érezhetően nagyon büszke volt rá, hiszen fő helyen állította ki a termékekkel dúsan megszórt standján.
Az tény, hogy ott a helyszínen élőben nagyon ütősen nézett ki, de ez még nem jelenti azt feltétlenül, hogy a valóságban is jól használható. De miután a termék már befutott Magyarországra, sikerült szerezni belőle egy példányt egy rövid időre, hogy kiderítsük, van-e létjogosultsága az extrém kialakításnak.
Dupla képernyő, dupla élvezet?
A dobozból kivéve első pillantásra úgy fest, mint egy hagyományos, a manapság megszokottnál vastagabb hordozható számítógép.
Azonban ez csak a látszat, hiszen a mágneses úton a készülékházhoz ragadó billentyűzet egyetlen mozdulattal eltávolítható, és így előtűnik a két, egyenként 14 hüvelykes, érintésérzékeny képernyő.
Az egész úgy működik, mintha egy hétköznapi laptophoz egy extra monitort csatlakoztatnánk.
Azaz használhatóak megjelenítők egyetlen kiterjesztett és két teljesen különálló kijelzőként is. Az előbbi megoldás jól jöhet a tervező vagy grafikus programok használata során. Ilyenkor az egyik képernyőn csak a kép vagy videó látszódik, a másikon pedig a különféle, szerkesztéshez szükséges ikonok, parancsok kapnak helyet.
A másik módszer esetén pedig két különálló szoftver vagy internetes ablak futhat egy időben teljes képernyőn. A dupla képernyő előnye mindkét esetben, hogy minden nagyobb, szellősebb, és ezáltal pontosabb, kényelmesebb lehet a munka. A termék el is forgatható 90 fokkal, azaz fel is állítható, és ilyenkor értelemszerűen két állított kijelzőt kapunk egymás mellett.
A már említett, leválasztható, vékony billentyűzet vezeték nélküli úton, Bluetooth kapcsolat révén csatlakozik a termékhez. A tapasztalataim szerint teljesen jól használható, hiszen kellően merev, a gombok nyomásútja, ellenállása megfelelő, és így akár hosszú órákon is komfortosan lehet rajta pötyögni. Van rajta tapipad is, szóval ez egy olyan teljes értékű kiegészítő, amelyet a tradicionális laptopoknál megszokhattunk. Mivel az eszközön megtalálhatóak a szokásos csatlakozók, így hagyományos egér vagy nagyobb billentyűzet is egyszerűen rádugható. Ráadásul a dobozába pakoltak ez aktív tollat is, amely igen jó szolgálatot tehet a különféle kreatív tevékenységek során.
Az nagyon-nagyon hamar kiderült, hogy a koncepció totál életképes a hétköznapokban is. A két képernyő ugyanis abszolút hozzáadott értéket jelent. De ha úgy alakul, akkor használható teljesen hagyományos laptopként is. Ez pedig például igen jól jöhet utazás során, amikor kis helyre van beszorítva az ember.
Képminőség, teljesítmény
Az szuper, hogy mindkét kijelző OLED technológiára épül. Ebből fakadóan a színek gyönyörűek, a fekete tökéletes, a kontraszt tökéletes. A színpontosság és színgazdagság pazar, a mozgásmegjelenítés pedig hibátlan, köszönhetően a 120 Hz-es képfrissítésnek, azaz másodpercenként 120 képkocka jelenhet meg a kijelzőkön.
A fényerő a beltéri használathoz bőségesen elég (a méréseim szerint 376 nit a maximális fényesség), ahhoz viszont már kevés, hogy napfényben normálisan látható maradjon. Mindkét képernyő 2880×1800 képpontos, azaz kiemelkedően nagy felbontású, szóval a részletesség igen-igen jó.
Mindent összevetve azt lehet mondani, hogy a képminőség bombajó!
Én a csúcsmodellt kaptam meg tesztelésre, amely Intel Core Ultra 9 processzort kapott, 32 GB RAM-mal megtámogatva, viszont a dedikált grafikus kártya hiányzik. Emiatt játékra vagy komplexebb 3D szoftverek futtatására a termék nem igazán alkalmas. De hát ez annyira nem lepett meg, hiszen az még jobban megnövelte volna a méretet, és a fogyasztást is.
Ha már szóba került ez, akkor érdemes megemlíteni, hogy 75 Wh-s akkumulátort kapott az Asus Zenbook Duo, ami egy átlagos 14″-es laptopnál kiemelkedő lenne. Ha hagyományos laptopként használjuk, akkor az üzemidő remek, elérheti 8-12 órát is. Viszont dupla kijelzős módban be kell érni 4-6 órával, ami azért távol van az ideálistól. Azért viszont dicséret jár, hogy óriási kapacitású, 2 TB-os, villámgyors SSD-vel látták el, szóval az adattárolással jó eséllyel nem lesz gond.
Tömegtermék lesz?
A 2024-es Asus Zenbook Duo jelenleg egy páratlan eszköz a hordozható számítógépek piacán. A dupla képernyő abszolút figyelemfelkeltővé és ezáltal egy igazi státuszszimbólummá teszi ezt az eszközt. A menő külső ráadásul nem öncélú, hiszen tényleg hozzáadott használati értéket ad a két kijelző. A hardverre, az akkumulátorra, valamint a tárolókapacitásra sem lehet panasz, a képminőség pedig kifogástalan.
Nem meglepő módon, mindez az árán is meglátszik, ugyanis 910 000 forintot kérnek el érte, ami bárhogy nézzük, egy távolról is jól látható összeg.
Emiatt jó eséllyel nem lesz egy tömegtermék, már csak azért sem, mert sokaknak egyszerűen nincs is semmi szüksége a dupla kijelzőre.
De mindent mérlegre téve, azt nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy egy olyan gépet tett le a tajvani cég az asztalra, amely nem csak különleges, nem csak ultra-figyelemfelkeltő dizájnnal bír, hanem amelynek van létjogosultsága, és amely iránt jó eséllyel lesz is kereslet.