Az orvosok lelkesedése egyre csökken, ha az állami ellátásról van szó, miközben egyes szakterületeken már így is extrém hiányok vannak – számol be az RTL Híradó a Magyar Orvosi Kamara (MOK) felméréséről.
Mi történt? A MOK szerint csökkenőben az orvosok motiváltsága. A MOK ötezer fős felmérése szerint az orvosok többsége magasabb fizetésért sem tudna többet gyógyítani. A kérdezők fele szerint nem jut elég idő a betegekre, harmaduk pedig a következő években átmenne a magánszektorba.
Kontextus. Álmos Péter MOK-elnök szerint az állami ellátásban már most vannak olyan szakterületek, ahol extrém a hiány. Máshol csak hiány van, és egyre kevesebb az a terület, ahol minden rendben lenne. Svéd Tamás, a MOK főtitkára szerint egy-egy orvos kiesése egy egész ellátást leállíthat az adott kórházban.
Az orvoshiány egyre nagyobb probléma az állami ellátásban.
A kamara úgy véli, hogy a jelenség fő okai a kórházak adósságának folyamatosan növekedése, és a rengeteg igazgatóváltás.
A MOK szerint a hosszú várólistákért nem a hálapénz betiltása a felelős.
Mi lehet a megoldás? Álmos Péter szerint az orvosok kevesen vannak, központosításra lenne szükség. Az alapellátás és járóbeteg szakellátást a Belügyminisztériumnak kellene megerősíteni.