Orbán Viktor kormányfő egyik leghangosabb kritikusát látnák a NATO élén.
Mi történt? A magyar kormány nem tudja támogatni, hogy Mark Rutte holland ügyvezető miniszterelnök legyen a NATO következő főtitkára – mondta a magyar külügyminiszter keddi sajtótájékoztatóján.
Miért? „Természetesen nem tudjuk támogatni egy olyan ember megválasztását a NATO főtitkári posztjára, aki korábban térdre akarta kényszeríteni Magyarországot” – mondta Szijjártó Péter, utalva Rutte álláspontjára, amelyet a Magyarország és az EU közötti, jogállamisági aggályok miatti feszültség kapcsán képviselt.
Mi a baj Ruttéval? Rutte 2010-től volt hivatalban, mint Hollandia miniszterelnöke, Orbán Viktor magyar miniszterelnök egyik leghangosabb kritikusa volt a liberális politikus az EU-ban. A tavaly tartott előrehozott választásokon már nem indult újra (viszont azóta sem sikerül kormányképes koalíciót összehozni, így ügyvezetőként hivatalban van még).
Jens Soltenberg mandátumát az orosz-ukrán háború miatt többször is, ideiglenesen meghosszabbították. Az észak-atlanti katonai tömb vezetőjének megválasztásához egyhangú szavazás szükséges. A legnagyobb tagországok támogatják Ruttét.
Kontextus. A magyar külügy nagyon konfrontatív politikát visz, főleg a nyugati szövetségi rendszeren belül, ahova elvileg tartozunk. Kérdés, mit nyer ebből Magyarország. Legutóbb Svédország NATO-felvételével játszott ki hasonló kártyát a kormány, másfél évig húzták a ratifikációt. A kormány új Gripenek vásárlásával együtt jelentette be, hogy a kormánypártok megszavazzák a svédek csatlakozását. A vásárlásról már évekkel ezelőtt beszélt a honvédelmi miniszter, nehéz elképzelni, hogy az most valamilyen alku tárgya lehetett. A magyar légierő eddig is svéd technológiára támaszkodott, a meglévő géppark ugyanis szintén (lízingelt) svéd Gripenekből áll.