A jövő szórakoztató központjaként beharangozott vegasi Sphere jóval több, mint egy felfújt lufi.
Hatalmas csúszással és a költségek komoly túllépésével 2023. szeptember 29-én óriási cirkusz keretében adták át a Sphere névre keresztelt gigantikus komplexumot Las Vegas szívében, nem messze a legendás Striptől, azaz a kaszinó sugárúttól.
A hatalmas objektumot úgy harangozták be, mint evolúciós lépést a szórakoztatás terén, és ha már amúgy is Las Vegasban voltam a CES 2024 miatt, érdemesnek tűnt megnézni, hogy mindebből mi igaz.
Külső: Ilyen nincs, és mégis van
A képek alapján előzetesen is meglehetősen impozánsnak tűnő hatalmas, 112 méter magas és 157 méter széles acél félgömb élőben letaglózó. Olyan, mintha az UFO-k pottyantották volna a Földre, és méreteiben felveszi a versenyt a nevadai város gigászi, 40-50 emeletes megahoteljeivel is.
54 000 négyzetméteres burkolatát nagy fényerejű, színes LED-ek borítják, amelyek akár látványos és részletes mozgóképek megjelenítésére is alkalmasak. És ezt természetesen ki is használják, hiszen állandóan fut rajta valamilyen tartalom.
A felületet egyébként horror áron értékesítik, egy pár napos kampányért is több százezer dollárt kérnek el az üzemeltetők.
De egyelőre a dolog még nagyon menő, aminek megtekintése kívülről külön programnak számít sokak számára,
ráadásul a felület is igen látványos, és emiatt megérheti ezt a hirdetési formát választani.
Mindenesetre amíg én kinn voltam, folyton futottak rajta a Marvel, a Samsung és az Intel reklámjai, tehát a jelek szerint el tudják adni a gömbhéjat. Nappal is jól mutat, de nyilván sötétben az igazi, akkor tényleg olyan, mintha valami sci-fi filmből származna.
Belül is menő
A belépést követően egy hatalmas, modern pláza fogadja a vendégeket ipari mennyiségű büfével, illetve mindenféle vegasi bóvlit árusító bolttal. Jól néz ki ez a szekció is, de azért hátast nem dob tőle az ember.
Ám nem is ez a Sphere nagy durranása, hanem a gömb felét elfoglaló, a hellenasztikus kor színházait idéző fő helyiség.
Itt 18 600 nagy ívben elhelyezett szék található, amelyek mindegyike magasan az előtte lévő sor fölé magasodik.
Ennek köszönhetően mindenhonnan tökéletesen látható a színpad, illetve a mögötte elhelyezkedő, monumentális, 15 000 négyzetméteres, a látóteret nemhogy beterítő, hanem azon bőven túl is nyúló, vízszintesen és függőlegesen is ívelt LED kijelző, amely a világ legnagyobb ilyen megjelenítője, és amely a hagyományos vászon szerepét hivatott betölteni.
Mint a virtuális valóság
Annál viszont sokkal többet kínál, hiszen az ember egyszerre tényleg nem képes fizikailag sem befogadni a képet, és hogy elnézzen egyik végétől a másikig, szó szerint jobbra-balra, fel-le kell mozgatnia a fejét. A Sphere a virtuális valóságot idézi, hiszen körülöleli a nézőt, aki szabadon, saját akarata szerint vizslathatja az elé kerülő gigantikus képet. Ez a megoldás egyben azt is jelenti, hogy az ide szánt alkotásokat tényleg meg lehet többször nézni úgy, hogy mindig találjunk benne valami újdonságot.
Az üzemeltető azt állítja, hogy a speciális LED kijelző 16K-s, és felbontás terén is lefőzi az összes vetélytársát. A pixeleket nem számoltam meg, úgyhogy ezt el kell hinni bemondásra, de az tény, hogy a kép minősége szédületesen jó. A részletesség döbbenetes, a színek gyönyörűek, a kontraszt hibátlan, a fényerő kellően nagy, a mozgások visszaadása is hibátlan.
A megszólalásra is odafigyeltek, hiszen, ha minden igaz, 167 000 egyedileg vezérelt hangszóró található a teremben. Nagyrészt természetesen a LED kijelző mögött, de került hangsugárzó a nézők mögé, a plafonra és a padló alá is. A hang minősége ennek megfelelően sokkal jobb a megszokottnál, bár én a basszusokat kicsit tompának, olykor kásásnak éreztem, de ez tényleg csak a kekeckedés kategória. 10000 székbe még motorokat is szereltek, így azok rázkódnak, remegnek, ha arra van szükség, például ha egy elefántcsorda átcsörtet a képen. Emellett a teremben elhelyeztek ventilátorokat, amelyek műszéllel borzolják a nézők haját, sőt még az illatokkal is lehet variálni.
Pazar élmény? Pazar élmény!
Az alapok tehát nagyon jók, elméletileg minden adott a kiváló szórakozáshoz, és ezzel nincs is hiba. Totálisan újszerű, olykor spirituális élményt kínál a Sphere, olyasmit, amiben eddig ilyen formában még nem volt része az embernek. Jó eséllyel a második alkalom már nem lenne ennyire letaglózó, de azért valószínűleg akkor is el lehetne veszni hosszú percekre, negyedórákra benne.
Én a Darren Arnofsky-féle Postcard from Earth című alkotást láttam, amelyet direkt erre a helyszínre szántak. És a bolygónk szépségéről és pusztulásáról szóló, drónokkal és speciális kamerákkal rögzített alkotás tényleg kiválóan illik ebbe a környezetbe.
Megéri?
A jegy nem olcsó, az enyém például 150 dollárba, tehát durván 50 000 forintba került, de ha már valaki amúgy is a környéken jár, tehát valamelyik közeli államban vagy épp a városban, akkor mindenképp érdemes erre is időt szánnia.
Ilyen élményt ugyanis máshol nem kapunk, és jelen állás szerint még egy darabig nem is fogunk.
Az eredeti tervek szerint a világ más pontjain, így például Londonban is építettek volna ilyen (fél)gömböket.
Azonban az első költségei brutálisan elszálltak, hiszen a tervezett 1,2 milliárd helyett végül 2,3 milliárdba került, ráadásul masszívan veszteséges, és emiatt a tulajdonosok úgy döntöttek, hogy jegelik a projektet. Talán nem is baj ez, hiszen egy ilyen különleges, látványos és a valóságtól teljesen elrugaszkodó objektum máshova nem is illik annyira, mint a világ legnagyobb, legfárasztóbb és legidétlenebb cirkuszába, Las Vegasba.