„Bár az elnökség tagjai egységesen maradásra akartak bírni, nem indulok a november 25-i választáson”
– tette közzé Facebookon a kollégáknak küldött levelét Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) immár leköszönő elnöke.
„Mélyrehatóbb, felgyorsított változásokra van szükség”
Búcsúlevelében Kincses többek közt arról ír, hogy bő négy éve az Újratervezés csoport hívására hagyott fel a nyugdíjas élettel. Az akkori alapvető célok közé sorolja a hivatás presztízsének megfelelő bér elérését, a hálapénz betiltását, a MOK társadalmi presztízsének, súlyának, ismertségének helyreállítását, valamint a kamara belső működésének korszerűsítését, átalakítását.
Kincses szerint a két legfontosabb célkitűzés teljesült, „a MOK-ot kihoztuk az árnyékból, a közélet és az egészségpolitika ismert és elismert szereplőjévé tettük”.
„A szervezeti átalakításban is értünk el eredményeket, de egyrészt ez a munka koránt sincs kész, másrészt a kötelező tagság eltörlése mélyrehatóbb és felgyorsított változásokat követel”
– folytatja. Szerinte a soron következő elnöknek „megújítva, az új helyzethez adaptálva” kell továbbvinnie az elmúlt négy év munkáját, olyanra van szükség, „akire az árnyéka sem vetül a politikai kötődésnek, magas szintű orvos-szakmai ismeretekkel rendelkezik, a kollégák között él, személyes tapasztalásokból ismeri a tagok gondjait, problémáit.”
Kincses a levelet azzal zárja, hogy visszatér a nyugdíjas élethez, de örömmel áll rendelkezésre, ha az új elnökség szakmai segítséget igényel tőle.
Előzmények
Kincsessel idén márciusban interjúzott a Forbes.hu az úgynevezett MOK-törvény akkori megszavazásának idején. A kormány törvénnyel ment neki a kamarának, rekordgyorsan vitték át, hogy szétverjék az 50 ezres tagságú szervezetet. A két legfontosabb lépés: elvették tőlük az etikai ügyeket és megszüntették a kötelező tagságot is.
A MOK kampányt indított, végül a tagok nagy hányada maradt. Hiába csökkent a tagság, ez így is erős legitimációt adott a kamarának, a kezdeti kormányzati narratíva pedig, ami ellenzéki szerepbe akarta tolni a MOK-ot, jóval konstruktívabb és visszafogottabb stílusba váltott menet közben.
Mint nyár végén megírtuk, szeptembertől már nem a MOK, hanem az Egészségügyi Tudományos Tanács dönt az orvosok, fogorvosok és egészségügyi dolgozók etikai ügyeiben.