Mégis mi kerül durván 350 000 forintba egy átlagosnak tűnő, mozgásfunkciókkal kitömött digitális órán? Megéri ennyit kifizetni egy ilyen eszközért? És ha igen, akkor kinek? Utánajártunk! Ezt tudja a Garmin Fenix 7 Pro.
Legyen szó amatőrökről vagy profikról, a Garmin okos óráit feltétel nélküli, olykor már-már irracionálisnak tűnő tisztelet övezi a sportolók körében. Teljesen általános, hogy az Apple, Samsung, Xiaomi vagy Huawei ökoszisztémában élő felhasználók, esetleg konkurens cégeknél dolgozók is e cég termékeit csatolják a csuklójukra.
Bizonyítva azt, hogy van ami felülírja a márkahűséget vagy hogy van annál a kényelemnél is fontosabb dolog, mint hogy valaki ugyanazon gyártó termékeit használja.
Régóta furdalt már a kíváncsiság, hogy mi áll ennek a hátterében. Hogy az egész Garmin fetisizmus csak egy mesterségesen felpumpált hype vagy tényleg kínálnak-e mást, többet a konszern termékei, mint amit a riválisok nyújtani tudnak.
Már csak azért is, mert az amerikai-svájci vállalat modelljei finoman szólva sem a filléres ligában mozognak, hisz konkrétan ők kínálják a legdrágább eszközöket ebben a szektorban. Kapóra jött, hogy a közelmúltban mutatták be egyik új készüléküket, a Garmin Fenix 7 Pro névre hallgató modellt, amelyet kölcsönkértünk a hazai forgalmazótól egy rövid tesztelési időszak erejéig.
Az elvárások már pusztán azért is óriásiak voltak, mert az árából akár egy felső kategóriás mobilt is lehet venni. De jöjjön a lényeg, azaz, hogy mit tud ma egy felső kategóriás Garmin óra! Már csak azért is, mert az amerikai-svájci vállalat modelljei finoman szólva sem a filléres ligában mozognak, hisz konkrétan ők kínálják a legdrágább eszközöket ebben a szektorban. Kapóra jött, hogy a közelmúltban mutatták be egyik új készüléküket, a Garmin Fenix 7 Pro névre hallgató modellt, amelyet kölcsönkértünk a hazai forgalmazótól egy rövid tesztelési időszak erejéig. Az elvárások már pusztán azért is óriásiak voltak, mert az árából akár egy felső kategóriás mobilt is lehet venni. De jöjjön a lényeg, azaz, hogy mit tud ma egy felső kategóriás Garmin óra!
Robusztus külső
Manapság ahhoz vagyunk hozzászokva, hogy az okos órák általában kecsesek, letisztultak, áramvonalasak.
A Garmin azonban mindig is inkább a funkcionalitásra fókuszált a dizájnfantáziák helyett, és a Fenix 7 Pro sem lóg ki a sorból.
Még a nálunk járt kisebb, 47 mm-es átmérőjű változat is robusztus, a maga 1,45 centiméteres vastagságával, a masszív kerettel, és a méretes gombokkal, amelyekből ráadásul öt darabot is elhelyeztek rajta.
Erről a termékről süt, hogy a terepre, azaz rekortánra, focipályára, edzőterembe, erdőbe, a sziklák birodalmába vagy uszodába szánták. És bár a cég munkatársai azt mondták, hogy akár egy elegáns zakóhoz is kiválóan passzol, de azért egy fontos üzleti ebédre, tárgyalásra vagy esküvőre még mindig inkább egy tradicionális analóg kronométert csatolnék fel.
A nálunk járt modell a gyári kiszerelés részeként egy szilikon szíjjal érkezik, de ez egyszerűen lecserélhető egy fokkal elegánsabb, opcionálisan megvásárolható fémre vagy bőrre is akár. A súlya 80 gramm, amivel a nehezebb okos órák közé tartozik a mai mezőnyben, de tapasztalataink szerint hosszú távon sem válik kényelmetlenné.
A szenzorok a mai trendeknek megfelelően a készülékház alján kaptak helyet, és a készülék természetesen kellően strapabíró. Az ütéseket, illetve a port is jól bírja, valamint a víz sem árt neki, és akár 100 méteres mélységbe is lemerülhetünk vele. Ezt azért nem próbáltuk ki, és dobálni sem dobáltuk, a homokban azért meghempergettük, illetve be is raktuk az akváriumba a halak közé, és semmi baja nem lett, de ez azért ez alapelvárás ezen a szinten.
Energia
Az okos órák esetében az egyik legnagyobb kihívást az üzemidő jelenti, és sok ígéretes versenyzőnek ez a leggyengébb pontja. Az idén bejelentett Apple Watch Ultra például csak 36 óráig bírja egyetlen töltéssel, ami egy csomó kényelmetlenséget okoz, pláne egy hosszabb, több napos túra során. A Garmin hagyományosan nagyon odafigyel erre, és többek között az kiemelkedő üzemidő miatt is favorizálják annyian a cég termékeit.
Nagyon meglepett volna, amennyiben a Fenix 7 Pro esetében változtattak volna a stratégián, de erről szó nincs. Többek között azért is méretes a készülékház, hogy jusson hely az akkumulátornak, valamint az optimalizálással, illetve egyéb trükköket is bevetettek.
Ennek eredményeként pedig az üzemidő közepes fényerő mellett elérheti a 18 napot úgy, hogy az összes okos szolgáltatás üzemel. Ha pedig limitáljuk a funkciók számát, azaz bekapcsoljuk az energiatakarékos módot, akkor pedig akár 56 napig is működőképes maradhat töltés nélkül.
Viszont az is igaz, hogy ha mindent, így a műholdas kapcsolatot is aktiváljuk, és maximumra állítjuk a fényerőt, akkor 57 óra után ez a modell is lemerül.
Itt kell megemlíteni, hogy a terméket ellátták egy beépített napelemmel, amely a kijelző alatt kapott helyet. Tehát ha süti a nap, akkor bizony gyűjti az energiát is, amivel valamelyest még tovább növelhető az üzemidő. De ez értelemszerűen kiszámíthatatlan, ráadásul a hatékonyság függ a napsugarak beesési szögétől is. A legtöbb mai okos órát vagy karkötőt valamilyen speciális bölcső, tok segítségével kell tölteni, ami egyrészt helyet foglal, másrészt meglehetősen idegesítő. Itt ezzel szerencsére nem kell vacakolni, a kábelt csak be kell dugni a készülékházba, és máris csurog bele az éltető nafta. A modell orrán helyet kapott egy LED is, amelynek köszönhetően elemlámpaként vagy villogó vészjelzőként is bevethető.
Mit tud? Mindent, ami kell a sportolóknak!
Az az első használat után azonnal nyilvánvaló válik, hogy miért is imádják a sportolók a Garmin cuccokat. Olyan szintű, mélységű és pontosság információhalmazt zúdít ránk ez az eszköz, amelyhez nem vagyunk hozzászokva.
Iszonyú részletességű adatdömpinget kapunk például a megtett távolságról, sebességről, szívműködésről, szintkülönbségről, kalóriafogyasztásról, folyadékmennyiségről, a pihenésről, állóképességről, terhelésről amiről a legtöbb okos óra esetében csak álmodhatunk.
A termék szenzorai együttműködve a szoftverrel figyelembe veszik a külső hőmérsékletet, a szélsebességet, a súlyt, magasságot, elemzik a lépéshosszt, és még olyan apróságokra is figyelnek, mint a lépéshossz vagy a talp emelkedésének mértéke, hogy csak néhány, tényleg extrém példát említsünk. Emellett méri a véroxigén szintjét, valamint monitorozza az alvást is, és vizsgálja, hogy mennyire volt pihentető egy-egy ciklus.
Ezek az infók pedig azonnal megjelennek, valós időben az óra kijelzőjén, valamint az okostelefonunkon is. A mai trendeknek megfelelően a cég ugyanis rendelkezik saját applikációval is, amelyben elérhetőek ráadásul grafikonok, statisztikák is, és ezek természetesen vissza is kereshetőek. A Garmin létrehozott egy felhő alapú ökoszisztémát is, amelyhez bármikor, bárhonnan hozzáférhetünk és amelyhez számos egyéb eszköz is csatlakoztatható. Ennek része egy közösségi felület is, azaz a felhasználó az eredményeit megoszthatja másokkal, csatlakozhat csoportokhoz, követheti mások teljesítményét.
Létrehozhat saját útvonalterveket, azokat is közkinccsé teheti, valamint természetesen a másokét is használhatja. Emellett a cég szoftvere képes többé-kevésbé személyre szabott edzéstervek létrehozására is. Ez pedig adaptív módon alkalmazkodik, azaz figyelembe veszi az óra által mért teljesítményt, és ahhoz alkalmazkodik a későbbi feladatok meghatározása során.
Térkép, email és pénztárca
A Garmin a navigációs eszközeivel robbant be anno, és nem véletlen, hogy az ezzel kapcsolatos szolgáltatások terén az órái is mindig az elit kategóriát képviselték. A Fenix 7 Pro is hibátlanul teljesít, az integrált GPS rendszer szuperpontos, tökéletesen követi a felhasználó útját, és a térkép megjelenítése, kezelése is hibátlan.
Nem hiányoznak a ma már kötelezőnek számító okos funkciók sem. Így a Garmin Fenix 7 Pro jelzi a beérkezett hívásokat, képes megjeleníteni az üzeneteket, leveleket, és időjárási adatokat. Emellett információkat kaphatunk a részvényindexek alakulásáról is, és rendelkezik zenelejátszó funkcióval is. A GarminPay szolgáltatásnak köszönhetően pedig a K&H, Erste és az OTP ügyvelek, és a Revolut, Curve vagy Wise felhasználók fizethetnek is a segítségével.
Viszont nincs benne böngésző, videólejátszó, weboldalak meglátogatására nincs mód, és a népszerű közösségi alkalmazások sem érhetőek el, és az eSIM támogatás is hiányzik, hogy csak néhány trendi-szexi olyan funkciót említsünk, amelyek bizony a lifestyle okos óráknál manapság rendszerint felbukkannak.
Különleges képernyő
Nincs mit szépíteni a dolgon, első pillantásra úgy tűnik, hogy e drága óra kijelzőjének képminősége bizony elmarad a mai modern csili-vili riválisoktól. A felbontása csak 260×260 képpont, ami mintegy 60 százalékkal elmarad attól, mint amit például a Samsung csúcsterméke kínál.
A részletesség tehát kisebb, emellett a színei sem olyan átütőek, így a képi világ tekintetében elmarad a magas kategóriájú konkurensektől. Azonban ez nem véletlen, és nem is a technológiai gyengeség jele.
A cég ugyanis pont a már említett energiahatékony működés miatt úgy döntött, hogy rém divatos és látványos eredménnyel járó OLED technológia helyett a nem túl elterjedt transzflektív MIP eljárást alkalmazza e modell esetében. E megoldás óriási előnye, hogy a kép megjelenítéséhez szükséges fényt a külső környezetből nyeri, ugyanis azt tükrözi vissza. Nincs szükség tehát energiazabáló háttérvilágításra, sőt, minél erősebb a külső fény, annál jobban látszódik a kijelző.
Pont akkor teljesít tehát a legjobban, amikor a legtöbb rivális termék bajba kerül, hiszen azoknál napfényben csúcsra kell tolni megvilágítást, ami komoly ütemben apasztja az akksi tartalékait. Természetesen akkor sincs gond, ha sötétben vagyunk, akkor ugyanis bekapcsol vagy bekapcsolható a beépített háttérvilágítás.
Tehát itt ugyanaz a helyzet, mint a kialakításnál, azaz, hogy a Garmin a funkcionalitásra, a minél jobb használhatóságra helyezte a hangsúlyt a látványos külsőségek helyett. Ez pedig azzal jár, hogy nem lehet rajta szép képeket vagy videókat nézegetni, de hát erre amúgy is ott a telefon, szóval ez olyan hátrány, amit azért gond nélkül túl lehet élni. Én általában OLED kijelzős smart órát használok, tény, hogy elsőre furcsa volt ez a visszafogott látványvilág, de igen hamar meg lehet szokni a dolgot. Az eljárás által kínált előnyök, pedig tényleg hasznosak, és hozzáadott értéket jelentenek. De, ha valaki tényleg nem bírja OLED nélkül, annak sem kell szomorkodnia, mert a Garmin kínálatába már bekerült néhány ilyen készülék is, igaz ezek üzemideje gyengébb.
Az említett 260×260 képpontos felbontás ahhoz elég nagy részletességet biztosít, hogy rengeteg adat megjelenhessen a képernyőn, és magától értetődően számos számlap közül lehet választani. Sőt, létre is lehet hozni ilyeneket, így kis időráfordítással beállítható, hogy olyan információkat lássunk, amelyekre szükség van. A cég bár sokáig kerülte az érintőképernyő használatát, de engedtek a nyomásnak, és így ez a modell is ilyen, tapogatható kijelzõt kapott. Viszont tény, hogy ettől függetlenül a menürendszert, a grafikus kezelőfelületet továbbra is a gombokra optimalizálták, és szerintünk azokkal kényelmesebb is a vezérlés.
Megéri?
Hogy a Garmin Fenix 7 Pro megéri-e a borsos, 340 000 forintos árát, az egy csodás kérdés, amire nem is létezik egyértelmű válasz. Ha valaki egy szexi, slank, villantós online funkciókkal teletömött lifestyle órára vágyik, az jobb, ha másfelé keresgél, pláne ennyiért.
Viszont, amennyiben valaki tényleg sportos, szereti ha pontos információkat kap az aktivitásáról, imádja böngészni az eredményeit, odavan a fejlődésért, az nem hibázhat ezzel az eszközzel.
Én, bár régóta használok okos órákat, de a tesztelésbe Garmin-szűzként vágtam bele, és nagyon-nagyon hamar megértettem, hogy miért imádják annyian a márkát.