Rekordnagyságú támogatást kaptak tavaly a hazai mezőgazdasági szereplők. A K-monitor összegyűjtötte, kiknél landolt az EU-s és hazai agrártámogatások oroszlánrésze.
Idén újból összeállította a K-monitor az uniós agrártámogatásokat bezsebelő hazai milliárdosok listáját. A közpénzkövető, korrupcióellenes civil szervezet tizenegy éve rendszeresen listába rendezi az uniós agrártámogatások legnagyobb hazai nyerteseit. A legnagyobb összegekhez jutottak között sok ismerős nevet találni.
A K-monitor agrártámogatásokat összegző listája azonban lehet, hogy idén utoljára készült el, mivel a területalapú/zöldítési támogatásokat tavaly kapták meg utoljára a megszokott rendszer szerint a hazai mezőgazdasági szereplők. A 2021-2027-es szabályok nem csak a támogatások struktúráját változtatja meg, hanem a támogatási adatokhoz történő hozzáférést is megnehezítené a kormány.
Rekordösszegű támogatás
Jelentős támogatásban részesültek a hazai agrárszektor szereplői.
2022-ben minden eddiginél nagyobb összeget, összesen 1017 milliárd forintnyi támogatást osztott szét a magyar államkincstár.
Forrás: K-monitor
Az Európai Unió Közös agrárpolitika II. Pilléréhez (azaz a Vidékfejlesztési támogatásokhoz) kapcsolódik a növekedés oroszlánrésze. Míg 2021-ben összesen 237 milliárd forint folyt be Magyarországra az alapból, addig 2022-ben az összeg csaknem 75 százalékkal, összesen 416 milliárd forintra nőtt.
A KAP I. pilléréből származó közvetlen és piacszervezési támogatások összege is nőtt, a 2021-es 437 milliárd forintról tizenöt százalékos növekedéssel 506 milliárd forintot ért el. Eközben a nemzeti támogatások összege viszont majdnem egynegyedére, 123 milliárd forintról 95 milliárd forintra csökkent.
De melyik hazai cégnél landolt a legnagyobb támogatás?
Nagisz-csoport: 8,4 milliárd forint
A nádudvari székhelyű Nagisz az OTP Bank Portfolion Zöld Magántőke Alapjához került 2020-ban. A csoport profiljába tartozik a takarmányelőállítás, hús- és tejipari tevékenység, valamint mélyhűtött termékek gyártása is. Tavaly 8,4 milliárdos össztámogatás landolt a cégcsoportnál, ebből 5,7 milliárd forintot állattartó telepi beruházásra költöttek a cégcsoport tagjai:
azaz az összes ilyen támogatás 10 százaléka került a Nagiszhoz.
A Nagisz-csoportot közvetlenül tulajdonló Portfolionhoz tartozik még a Nemesszalóki Mezőgazdasági Kft., ami összesen 323 millió forint támogatást kapott idén.
Csányi Sándorhoz köthető cégek: 4,8 milliárd forint
Az OTP-vezér legjelentősebb agráriumhoz kapcsolódó érdekeltsége a Bonafarm-csoport. A csoporthoz érkező mintegy 4,34 milliárd forint támogatásból 1,2 milliárdot tett ki a területalapú és a zöldítési támogatás. Ezen felül a kárenyhítéshez (608 millió forint), valamint a sertés (887 millió) és tejhasznú tehén (598 millió) tartásáshoz kapcsolódó támogatásokból jutottak jelentősebb összeghez.
A leggazdagabb magyar százszázalékos tulajdonában lévő, jellemzően baromfitartással és feldolgozással foglalkozó Hungerit – ami egyébként a Bonafarm stratégiai partnere – baromfitartó üzemei 303 millió forintnyi agrártámogatást kaptak. A szintén stratégiai partner mohácsi vágóhíd ehhez képest szerény, 6,43 milliárd forintos összeget nyert el.
Ezenfelül Csányi az egyéb érdekeltségei révén körülbelül 155 millió forint támogatáshoz jutott.
Mészáros Lőrinc: 6,7 milliárd forint
Mészáros kevesebb mint öt év alatt építette ki az agráriumi érdekeltségeit. A sikeres agrárcégek felvásárlásával növelt portfóliójának egy része a közvetlen tulajdonában van, másokat az Opus Holding részeként működő Talentis Agro alá szerveztek be. Ezek egy részét nem anyavállalatként, hanem uralmi szerződés alapján (azaz a a vállalatcsoport egységes üzletpolitikáját határozza meg – a szerk.) ellenőrzi. A pulykatenyésztéssel és feldolgozással foglalkozó Gallicoop, Gallbreed és Gallfood vállalatok azonban még csak nem is a Talentis-csoporthoz, hanem különböző, Mészároshoz köthető magántőkealapokhoz tartoznak.
Mészáros pulykás cégei mindössze 834 millió forintnyi támogatáshoz jutottak.
A magántőkealapokon keresztül megszerzett Kinizsi 2000 Mezőgazdasági Zrt. és a Kutas ’95 Zrt. is növénytermesztéssel foglalkozik, a két cég összesen 452 millió forintnyi támogatást kapott.
A Talentis Agro-csoport oroszlányrészét a korábban Simicska-Nyerges-féle Mezort alá tartozó egykori állami tangazdaságok, valamint a Lajta-Hanság Zrt. és a Búzakalász Zrt. adják. A csoport alá uralmi szerződéssel tartozó, döntően közvetlenül más Opus-érdekeltség, Mészáros Lőrinc, illetve magántőkealapok tulajdonát képező cégekkel együtt összesen 5,5 milliárd forint agrártámogatást kapott a cégcsoport.
A harmadik leggazdagabb magyar üzletemberhez és családjához idén is jutottak közvetlenül agrárforrások, tavaly 2022-ben összesen 77 millió forint értékben.
Claessens-család: 5,9 milliárd forint
A belga gyökerű, döntően Somogyban állattartással foglalkozó Claessens-család tevékenysége sertéstenyésztésre, takarmányelőállításra és tehenészetre terjed ki (az agrárcsoport alapítója tavaly hunyt el). Álltattartó telepeik, illetve takarmányelőálíltó üzemeik fejlesztésére 2,86 milliárd támogatást nyertek, emellett egy erősen vitatott vízgazdálkodási projektjükre is 479 millió forintot kaptak.
A családon belül egy teljesen külön cégcsoportot vezet Cristophe Claessens és felesége, sertéstenyésztéssel és az ehhez kapcsolódó takarmányelállítással foglalkoznak. A cégcsoport össztámogatása 1,1 milliárd forint volt, ebből 600 millió kapcsolódik a vidékfejlesztési kasszából érkező mezőgazdasági beruházásokhoz.
- A Hajdú-Bihar megyében termelő Őzse-család összesen 3,7 milliárd forintnyi támogatást kapott, ezekből állattartó telepjeik fejlesztésére, valamint digitális fejlesztésre is fordítanak.
- Az ötven leggazdagabb magyart összegyűjtő listánk 28. helyezettje, Szatmári Zoltán és családja elsősorban nem az agráriumi érdekeltségeiből, hanem az épületgépészeti szakáruházaiból szerezte vagyonát. Azonban az üzletember a Naszálytej révén jelen van a tejiparban és az élelmiszerfeldolgozásban (Szatmári malom) is. A családtagjaihoz tartozó cégeknek összesen 2,44 milliárd forint támogatást utaltak 2022-ben.
- Jos Janssen, a Hunland-csoport tulajdonosánál és vezetőjénél is busás támogatás, összesen 2,6 milliárd forint landolt. A Hunland-csoport konszolidációba bevont Bovinia Kft. marhatelepbővítésre és korszerűsítésre egymilliárd forintot, 560 milliót pedig a termeléshez kötött tejhasznú tehenek és hízottbikák tartásának támogatására kapott.
- A Dorogi-család 2,2 milliárd forintnyi támogatást kapott, a Fejér-megyei Mezőfalva-csoporthoz tartozó Mezőfalvai Tejhasznú Zrt. csaknem egymilliárd forintot nyert egy új szarvasmarhatelep építésére.
- A Bódi-családnál is két cégcsoportról beszélhetünk, mindkét cégcsoport szántóföldi- és takarmánynövény termesztéssel és tehéntartással foglalkozik, összesen 2,2 milliárdos támogatásban részesültek.
- A lista új szereplője, a Dorsinecz-család szintén Békés megyei, legfontosabb érdekeltsége a dombegyházi Agrosztár és a Kisdombegyházi Agro-Ferr Kft. Közvetlen támogatásokból csaknem 300 millió forinthoz jutottak, a két cég azonban az állattartó telepek fejlesztéséhez nyújtott vidékfejlesztési támogatások segítségével tudott felkerülni a K-monitor listájára. Az Agrosztár kétmilliárdos támogatást kapott sertéstelep-beruházásra, a Kisdombegyházi Agro-Ferr pedig szarvasmarha-istálló bővítéséhez nyert el 1,4 milliárd forintot.
A K-monitor részletes elemzése teljes hosszában itt érhető el, ahol a szereplők részletes érdekeltségei is megtalálhatóak.