Éves startupjelentés egy korszakváltásról, startuplista a legforróbb magyar cégekkel, Jared Schrieber véleménycikke arról, miért érdemes pontosan meghatározni, mit tekintünk startupnak, és mit nem. Az áprilisi Forbes magazinba minden belefért, amit ma a magyar startupvilágról tudni érdemes.
Bő tíz év konjunktúra ért véget a világgazdaságban 2022-ben, és a tanulóévein lassan túljutó startup ökoszisztémának újra bizonyítania kell. Ezúttal abban, hogy mit kezd a kockázati tőkétől idegen üzleti logikával, a racionalitással és a tervezhetőséggel. Idén 165 startup töltötte ki a Startup Hungary kérdőívét az elmúlt éveikről, az ő válaszaikból készült el a Hungarian Startup Report 2023-as kiadása.
A Forbes évek óta együttműködik a szervezettel a tudás megosztásában. A 2023-as startupjelentés bővebben az áprilisi magazinban olvasható Michael O’Leary Ryanair-vezérrel a címlapon. Most adunk egy kis ízelítőt.
Ez még rekord
A tavalyi az eddigi egyik legsikeresebb év volt a hazai startup szcénában, már ami a finanszírozást illeti. A magyar startupok több mint 180 millió euró befektetést gyűjtöttek be, ami 60 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
Az már árnyalja a képet, hogy ehhez néhány kiugróan nagy finanszírozási kör járult hozzá, például a Seon tavaszi rekordmagas, 94 millió dolláros befektetése, ami a teljes 2022-es érték felét teszi ki.
A befektetések mellett 2022 hozta el az eddigi legnagyobb összegű magyar exitet, azzal, hogy az önvezető technológiát fejlesztő aiMotive-ot felvásárolta a Stellantis. A felvásárlást a Forbes 300 millió dollárra becsülte, ami körülbelül kétszerese az eddigi legnagyobb nem tőzsdei exit, a Ustream becsült vételárának.
A következő év nehezebb lesz
Az összes kitöltőt tekintve tíz startupból hat B2B SaaS (sotware-as-a-service) területen tevékenykedik, ez a leggyakoribb szegmens. Ami jó hír és az ökoszisztéma érettségét mutatja, hogy egyre több startup fordul a skálázhatóbb üzleti modellek felé.
Mindeközben tovább csökkent az újonnan alapított vállalkozások száma. A globális gazdasági környezet a hazai startupokat sem kímélte, többen kényszerültek leépíteni, gyakran akár két számjegyű mértékben csökkenteni alkalmazottaik számát. Ugyanakkor a Startup Hungary kiválasztott húsz, több, mint harminc főt foglalkoztató startupot, akiknek további adatok bekérésével követte le az évét ebből a szempontból. Ez a húsz cég összesen 2300 embert foglalkoztat, és bár az év második felére határozottan lassult a növekedésük, csak négy esetében csökkent a létszám.
Töretlen optimizmus
Mindezek ellenére a megkérdezett startupok még sosem voltak ennyire optimisták a jövőt illetően. A válaszadók 42 százaléka úgy gondolja, hogy unikornissá fejleszti a cégét, 86 százalékuk nemzetközi kulcsszereplőként látja magát, 39 százalékuk az IPO felé tekint, ami még a tavalyi számot is felülmúlja.
Ugyanakkor az is kijött a kérdőívből, hogy kétszer több alapító (12%) gondolja úgy, hogy hamarosan be kell csuknia a boltot.
A legfontosabb vakfolt továbbra is a nemzetközi piaci jelenlét: a megkérdezettek csupán 43 százaléka tudta bevételeinek több mint felét külföldről behozni. A jelentés bajnokokként és feltörekvőkként azonosította a legjobb eredményeket produkáló startupokat. Rajtuk az látszik, hogy az első pillanattól nemzetközi piacokra fókuszálnak. Többségük több mint ötven országba exportál, termékeiket külföldön is validálták.
A legforróbb magyar startupok 2023
A jelentés mellett elkészült a legforróbb magyar startupok listánk is, rajta 15 céggel. Az élbolyban stabil növekedési pályára állt, érett cégek tartják pozíciójukat. Utánuk ígéretes feltörekvők bizonyítják, hogy a magyar startupok az aranykor végén is képesek újat mutatni. A listát kétévente állítjuk össze, ez idő alatt a cégek fele gyakorlatilag kicserélődött. És még egy gondolkodásra késztető statisztika: ez az első év, hogy nem került olyan cég a top tizenötbe, aminek alapítói között lenne nő.
Alig meglepetés, hogy a Seon és a Bitrise helyet cserélt az élen,
köszönhetően a csalásmegelőzéssel foglalkozó cég 2022-es diadalmenetének és 94 millió dolláros Series B körének. A harmadik helyre a gyógyszercélpontok azonosítására képes szimulációs platformot építő Turbine AI került. Ahogy írtuk, a lista második felében csupa új szereplőre bukkanunk. Közülük a Zocks.io még ki sem lépett a radar alól, de már egy 5,5 millió dolláros előmagvető kört húzott be egy top ligás amerikai VC-től. A Tailfin a neves Y Combinator inkubátorba került be a Bitrise és a Menten AI nyomdokaiba lépve. A nemrég 5 millió dolláros Series A kört zárt Colossyan pedig rögtön a hetedik helyen debütál egy nehéz év után.
A teljes jelentés és a lista mellett még egy véleménycikket is olvashattok Jared Schriebertől, az ország egyik legaktívabb angyalbefektetőjétől,
aki négy éve költözött Magyarországra Amerikából, miután eladta a cégét. A cikkben Jared arról ír, miért fontos pontosan meghatározni, mit értünk startup alatt. Mert egy startup közel sem egy digitális kisvállalkozás.
A teljes lista itt böngészhető.
A listát összeállította: Gólya Ági és Knittel Martin
Borítókép: Belicza László Gábor