Kétségek merültek fel a Revolut 2021-es bevételeinek ellenőrizhetőségével kapcsolatban. A hazai jegybank pedig megragadta a lehetőséget, hogy újból megfogalmazza elvárásait az újgenerációs banki szolgáltató felé.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a hazai ügyfelek védelmében változatlanul szorgalmazza, hogy a Revolut Bank itthoni leánybankként, magyarországi székhellyel és kellő tőkeerővel, a magyar jegybank felügyelete alá tartozó intézményként végezze tevékenységét – írta közleményében a jegybank, amit a Forbes.hu-hoz is eljuttatott.
Most ez adja az apropót
Az MNB nem először szólal fel a Revolut gyakorlata ellen, tavaly már több alkalommal is jelezték fenntartásaikat. Most annak alkalmából ismételték meg a jegybanki javaslatot, hogy a Revolut könyvvizsgálója jelezte: fennáll a kockázat, hogy a brit társaság 2021. évi bevételi kimutatásában lényegi tévedések szerepelnek.
A könyvvizsgáló szerint a 2021-es évi teljes bevétel 75 százalékát nem lehet teljes mértékben függetlenül ellenőrizni, lévén azok kripto és deviza ügyletekhez köthetők. Így a társaság bevételei jelentősen eltérhetnek a valóságtól.
Az MNB szerint a társaság könyveiben szereplő adatok könyvvizsgálói jóváhagyásának hiánya jelentős kockázati elemnek minősül bármilyen gazdasági társaság esetében, de különösen egy multinacionális pénzügyi intézménynél.
De miért piszkálja az MNB ennyire a Revolutot?
Az MNB Revolutot érintő aggályairól tavaly írtunk részletesen a Forbes.hu-n. Jelenleg a Revolut nem magyarországi leánybankként működik itthon, hanem határon átnyúló szolgáltatóként – a litván Revolut-leányvállalaton keresztül. A jegybank szerint ezzel szemben a magyarországi ügyfelek érdekeit az szolgálná, ha
- a Revolut Bank leánybankként működne,
- tevékenységét magyarországi székhellyel,
- a vállalt kockázatoknak megfelelő tőkeerővel,
- az MNB felügyelete alatt végezné.
Az MNB érvelése szerint a hazai ügyfelek így továbbra sem tudják Magyarországon rendezni elszámolási jogvitájukat. A magyar betétbiztosítási védelem sem terjed ki a Revolut Banknál tartott pénzbetéteikre.
Egyébként a Revolut célja nem is a leánybanki státusz lenne. A litván bankfelügyelet korábban arról tájékoztatta az MNB-t, hogy az újgenerációs bank fióktelepet (azaz nem leánybankot) kíván létesíteni Magyarországon. Azonban még a fióktelep tevékenységét sem kezdte meg.
Kihez forduljunk, ha gond van?
- A Revolut Bank prudenciális és fogyasztóvédelmi felügyeletét az uniós jogszabályok szerint a bank székhelye szerinti felügyeleti hatóság (jelen esetben Litvánia) látja el.
- Az MNB-t a fogyasztóvédelem terén „fogadó országbeli” felügyeletként csak korlátozott jogosítványok illetik meg. Az ügyfelek érdekét, a közjót sértő ügyben elsődlegesen a litván felügyeletnél kezdeményezhet lépést.
- A betétesek védelmét is a litván (és nem a magyar) betétbiztosítási rendszer garantálja. Elszámolási vagy betétbiztosítási probléma esetén az érintett hazai fogyasztók szintén Litvániában kereshetnek jogorvoslatot.
Az MNB a fentiek ellenére támogatja az egyszerűbb, olcsóbb pénzügyi szolgáltatásokat lehetővé tévő fintech innovációkat. De kizárólag akkor, ha azok szavatolják a pénzügyi stabilitást és az ügyfelek biztonságát – emelték ki a közleményben.