Az orosz-ukrán háború nem kímélte Ukrajna leggazdagabb embereit sem, akiknek gyakorlatilag lefeleződött az összvagyona a háború kezdete óta. Leáldozóban van a régi vágású oligarchák kora, miközben egyre előrébb törnek a startupvilág képviselői.
Csaknem a felére esett a leggazdagabb ukrán üzletemberek vagyona az orosz-ukrán háború kitörése óta – derült ki testvérlapunk, az ukrán Forbes legfrissebb gazdaglistájából. 2022 februárja óta a húsz legvagyonosabb ukrán üzletember összesített vagyona több mint 20 milliárd dollárral csökkent, jelenleg 22,5 milliárd dollárt ér.
„2022 nem a vagyonbecslések ideje”
– jegyezték meg a lap munkatársai, mivel a listához figyelembe vett vagyonelemek közül nagyon sok megrongálódott, elpusztult, vagy orosz megszállás alá került. A tulajdonosok most a termelés áthelyezésével, új exportpiacok és logisztikai láncok megtalálásával, valamint új beszállítók és vevők keresésével vannak elfoglalva.
A háború ugyanakkor megmutatta azt is, hogy a régivágású oligarcha-üzletemberek kora leáldozóban van Ukrajnában. A legvagyonosabbak jóval nagyobb mértékű veszteségeket könyvelhettek el, miközben
a top 20-ban már hat olyan milliárdos tűnt fel, aki a tudásalapú gazdaságban alapozta meg a vagyonát és nem bajlódott kétes ügyletekbe az ukrán állammal.
Pusztuló gyárak és felfutó startupok
A lista élén továbbra is a Metinvest kohászati vállalat és a DTEK holding vezetője, Rinat Akhmetov áll. Ugyanakkor ő szenvedte el messze a legnagyobb veszteségeket is a listán szereplők közül: 13,7 milliárd dolláros vagyona a háború kezdte óta töredékére, 4,4 milliárd dollárra (1667 milliárd forintra) zsugorodott.
- A DTEK holding hőerőművét december elején orosz rakéták találták el.
- Mariupolban pedig két jelentős acélgyárat is elvesztett a milliárdos. Az Azovsztal és az MMK a vállalatcsoport acéltermelésének 90 százalékát biztosította, de még az ukrán fémgyártás 40 százalékát is ez a két üzem adta.
Akhmetov a tulajdonosa a legsikeresebb ukrán futballklubnak, a Sahtar Donyecknek is. Az egyesület már 2014 óta más ukrajnai városokban és Lengyelországban játssza a mérkőzéseit.
A lista második és harmadik helyét két teljesen más hátterű vállalkozó foglalja el: Maxim Lytvyn és Oleksiy Shevchenko az IT-világból érkezett, Grammarly nevű startupjukkal pedig 2,3-2,3 milliárd dolláros (egyenként 871 milliárd forintnyi) becsült vagyont halmoztak fel. A helyesírás-ellenőrző alkalmazás főképp Youtube-reklámokból lehet ismerős nekünk, magyaroknak. A kijevi tulajdonospáros 2021-ben még csak a 38-39. helyet érte el az ukrán gazdaglistán, idén azonban felértek a dobogóra.
A negyedik helyezett Victor Pinchuk lett. A kohászatban érdekelt vállalkozó vagyona a háború óta kisebb mértékben, 2,6-ról 2,2 milliárd dollárra (833 milliárd forintra) csökkent, mivel vagyonának kétharmadát külföldi ingatlanokban és készpénzben tartja.
A további helyezettek közül érdemes megemlíteni egy másik újgenerációs startuppert, a Revolut-társalapító Vlad Yatsenkot, aki a hetedik helyen végzett. Vagyona 2022. február óta változatlan, 1,1 milliárd dollár (417 milliárd forint).
A korábbi ukrán elnök, Petro Porosenko a 12. helyen végzett, vagyona 1,6 milliárdról 730 millió dollárra (277 milliárd forintra) csökkent. Roshen nevű édesipari vállalatbirodalma forgalmazza például a hazai Tibi csokikat is. Az elmúlt évben nem csak az üzleti érdekeltségei okoztak neki aggodalmat, ugyanis az év elején hazaárulás vádjával fogták perbe. Az ügy folytatását egyelőre elsodorta a háború.
Top 100 helyett 20
Az idei összeállítás több nehézségbe ütközött:
- a 100 leggazdagabb ukrán helyett csak a 20 legvagyonosabb szereplőt értékelték
- az évente publikált lista a szokásos évközepi megjelenés helyett ezúttal december végén lett nyilvános
- a legtöbb érintettől pedig azt a választ kapták, hogy a mostani bizonytalan helyzetben nem tudják megbecsülni a vállalkozásaik értékét.
Így sem előzik őket a magyarok
A jelentősen megcsappant vagyonok ellenére a leggazdagabb ukránokat még így sem tudta maga mögé utasítani a magyar gazdasági elit. A magyar Forbes ma megjelent gazdaglistájának első helyezettje, Csányi Sándor az 541,6 milliárd forintnyi (1,4 milliárd dolláros) becsült vagyonával az ukrán lista 5. helyére férne fel, míg az ukrán húszas lista 320 millió dolláros belépési küszöbe a magyar listán a 15. helyet érné.
Idén egyébként a leggazdagabb magyarok listájára is felkerült egy fiatal startupper: Kádár Tamás 28 évesen a lista 33. helyén debütált, 49,5 milliárd forintnyi becsült vagyonnal.
Az 50 leggazdagabb magyar a januári Forbes magazinban
A leggazdagabb magyarok listáját jó néhány meglepetéssel a Forbes januári lapszámában találod Csányi Attilával a címlapon.