Elhunyt II. Erzsébet királynő, az Egyesült Királyság uralkodója, közölte csütörtökön este a Buckingham-palota.
A királynőt életének 97., uralkodásának 71. esztendejében érte a halál nyári rezidenciáján, a skóciai Balmoral kastélyában.
Halálának pillanatától elsőszülött fia, a 73 esztendős eddigi trónörökös, Károly a brit uralkodó.
Károly trónra lépése azt is jelenti, hogy az új király idősebb fia, Vilmos cambridge-i herceg a trónörökös, írta az MTI.
II. Erzsébet királynő 1952. február 6-án – édesapja, VI. György király halála után – lépett az Egyesült Királyság trónjára. Ő volt a negyvenedik angol-brit uralkodó azóta, hogy Hódító Vilmost 1066 karácsonyán a londoni Westminster apátságban Anglia királyává koronázták, de egyik elődjének sem adatott meg ilyen hosszú élet és ennyi idő a trónon.
Mellette volt a család
A királynő egészségi állapotáról az utóbbi hónapokban csak annyit lehetett tudni, hogy mozgásproblémái vannak, ami miatt több fontos hivatalos programját is lemondták. Pontos állapotáról – és ez így van a királyi cslád többi tagja esetében is – csak nagyon indokolt esetben tesznek közzé bármilyen részletet.
Ezért is volt árulkodó, hogy csütörtökön napközben a királynő orvosai hivatalos közleményben aggasztónak nevezték az állapotát és szoros orvosi felügyelet alatt tartották a skóciai nyári kastélyban.
A Clarence House, Károly trónörökös londoni hivatala közölte, hogy a walesi herceg és felesége, Kamilla cornwalli hercegnő már délután megérkezett Balmoralba.
Az MTI beszámolója szerint csütörtökön kora este megérkezett a skóciai rezidenciára Vilmos cambridge-i herceg, Károly herceg és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia is, aki édesapja után egyszer majd szintén az Egyesült Királyság uralkodója lesz. Ugyanazzal a repülőgéppel utazott a Balmoralhoz közeli Aberdeen repülőterére Károly két öccse, András yorki herceg és Eduárd, Wessex grófja. A királynő egyetlen leánygyermeke, Anna hercegnő, aki egyébként is Skóciában tartózkodott, már korábban megérkezett Balmoralba.
Vilmos öccse, Harry herceg feleségével, Meghan hercegnővel együtt szintén Balmoralba indult.
Bár Harry és Meghan két éve felhagyott a királyi család magas rangú tagjaként rájuk háruló hivatalos feladatok ellátásával, és Kaliforniába költöztek, de az utóbbi napokban éppen mindketten Nagy-Britanniában tartózkodtak.
Az utolsó hivatalos program
II. Erzsébet utolsó hivatalos programja az új miniszterelnök, Liz Truss fogadása volt. Erre a szokásoktól eltérően, épp a királynő rossz egészségi állapota miatt nem a Buckhingham palotában, hanem Balmoralban került sor ezen a héten kedden. Ekkor készültek az utolsó hivatalos fotók Erzsébetről.
Az első megkoronázott brit uralkodó, aki Magyarországra látogatott
Elizabeth Alexandra Mary Windsor, vagyis a későbbi II. Erzsébet 1926.április 21-én született Londonban.
Erzsébet édesapját 1936-ban VI. György néven koronázták meg, ekkor kezdték a fiatal hercegnőt felkészíteni az uralkodói teendők ellátására. Történelmet, nyelveket, jogot és gazdaságtant hallgatott a híres Eton College rektoránál, megismerkedett a művészetekkel, zongorázni és énekelni tanult.
A második világháború alatt a tengerészeti segéderőknél szolgált, majd a Királyi Hadsereg női hadtestének tagja lett. A háború végére elérte a hadnagyi rangot.
1947. november 20-án férjhez ment egyik távoli rokonához, Philip Mountbattenhez, a Királyi Tengerészet hadnagyához, akit az esküvő előtti napon Edinburgh hercegévé neveztek ki. A házasságból négy gyermek született, Károly walesi herceg, Anna hercegnő András herceg és Edward herceg.
1952-ben lépett a trónra. Nagy-Britannia és Észak-Írország uralkodói címén kívül ő Antigua és Barbuda, Ausztrália, Bahama-szigetek, Barbados, Belize, Fidzsi-szigetek, Jamaica, Grenada, Kanada, Mauritius, Pápua Új-Guinea, Salamon-szigetek, Saint Lucia, Tuvalu, Új-Zéland, Saint Vincent és Grenadine-szigetek, Saint Lucia, Saint Christofer és Nevis Államszövetség államfője is. Mint a Brit Nemzetközösség feje a tagországok összetartására törekszik, de Nagy- Britannia és a világ többi országa közötti kapcsolatokat is erősíteni kívánja.
A brit uralkodó VII. Edward (1901-1910) óta csak jelképesen áll az ország élén, az angol alkotmány értelmében nem avatkozik bele a politikai életbe. Tevékenységének “legpolitikusabb” része a parlamenti ülésszakok megnyitásakor elmondott trónbeszéd, amelyben az írott alkotmány nélküli alkotmányos monarchia gyakorlatának megfelelően a kormány bel- és külpolitikai célkitűzéseit ismerteti. Személye jelképezi a pártatlanságot és a demokratikus jogok tiszteletben tartását, egyben ő az angolok féltve őrzött mítosza, a történelmi folyamatosság és a nemzeti egység szimbóluma. 1993-ban ő volt az első megkoronázott brit uralkodó, aki Magyarországra látogatott.
Az angol királyi család sorozatos magánéleti botrányai ellenére népszerűsége töretlen volt. 2013-ban a Brit Film- és Televíziós Akadémia (BAFTA) tiszteletbeli díjával tüntették ki. 2015. szeptember 9-én volt 63 éve, hét hónapja és három napja, hogy viseli Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága és más birtokok és területek királynője, a Nemzetközösség vezetője, a hit védelmezője címeket. A királynő ezzel megdöntötte az ezeréves angol-brit monarchia abszolút uralkodási időrekordját, amelyet eddig az időpontig üknagymamája, Viktória királynő tartott. (Az udvar precíz illetékeseinek számításai alapján a rekorddöntéshez II. Erzsébetnek 23 226 napot, 16 órát és 23 percet kellett töltenie a trónon.)
A 2018-ban róla nevezték el az új londoni földalatti vasútvonalat (Crossrail). Ugyanebben az évben sikeres szürkehályog szemműtéten esett át. 2021-ben beválasztották a brit lovassport hírességeinek csarnokába, egyben a brit lovassporthoz kiemelten hozzájáruló személyiségek külön kategóriájának első tagja lett. 2022-ben ünnepelte platinajubileumi, vagyis a trónra lépésének 70. évfordulóját, ezzel minden idők leghosszabb ideje hivatalban lévő és a világ legidősebb államfője volt.
Forrás: MTI Sajtóadatbank